Hayatınızda Büyük Farklar Yaratmak İçin Yapabileceğiniz 5 Basit Değişiklik

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Her ne iş yapıyorsanız yapın ya da ne ile meşgul olursanız olun herkesin belirli bir günlük rutini vardır. Ertesi gün ne yapacağınızı öyle veya böyle biliyor olursunuz. Birbirini tekrar eden günler geçirirken bir şeylerin değişmesini ya da farklılaşmasını beklemek ise kendinize yapacağınız büyük bir kötülükten öteye geçmez. Sıradan bir günde kendinize basitçe katacağınız farklı alışkanlıklarla hayatınızı istediğiniz yöne götürmeyi denemek isteyebilirsiniz.
Denemek isteyenler tam olarak buradan başlayabilirler:

1) Sabah Uyanır Uyanmaz Telefonu Kontrol Etmemek

Akıllı telefon kullanıcılarının %80’i her sabah uyanır uyanmaz telefonunu kontrol ediyor. Eğer o %80’in içinde olduğunuzu düşünüyorsanız güne okuduğunuz ya da ilgilendiğiniz içeriği düşünerek başlıyorsunuz demektir. Bunun kötü yanı ise gün boyunca diğer önemli şeylere odaklanma yetinizin azalıyor olması. Bu aynı
zamanda üretkenliğinizi de zayıflatan bir alışkanlık. Güne kendinizi dinleyerek başlamanız ise emin olun size çok daha iyi gelecektir.
2) Günde En Az 1 Saat Kimseyle Konuşmamayı Denemek

Günü oldukça aktif geçirenler için oldukça zor ama bir o kadar da önemli bir madde. Çünkü günde 1 saat bile kimseyle konuşmamak konsantrasyonunuzu en yüksek seviyeye çıkarmanın harika bir yoludur. Buna minik egzersizlerle başlayabilirsiniz. Mesela ilk aşamada 10 dakika kimseyle konuşmamayı denemek gibi…

3) Yapılan Her Şeye En İyi Şekilde Odaklanmak

Vücudunuz ve zihniniz senkronize olduğunda, verimliliğiniz zirveye ulaşabilir. Bunu başarmanın bir yolu, ne kadar önemsiz göründüklerine bakılmaksızın, eylemlerinize dikkat etmektir. Her ne yapıyorsanız yapın ona maksimum seviyede odaklanmayı deneyin.


4) Mutlu Olmak İçin Neden Aramamak

Çoğunluğun inandığının aksine mutlu olmak için bir nedene sahip olmak gerekmez. Çünkü mutluluk sadece bir ruh halidir. Mutlu olmak için birini ya da bir şeyi bekliyorsanız hayatın asıl odak noktasını kaçırıyorsunuz demektir. Günde sadece 30 dakika bile mutluluğu hissetmeniz, motivasyonunuzu arttıracaktır.
5) Şikayet Etmemeyi Öğrenmek

Hayat, engellerle dolu bir yoldan ibaret diyebiliriz. Her seferinde bu yol hakkında yapacağınız olumsuz söylemler ise hayat kalitenizi ciddi anlamda düşüren bir eylem olacaktır. Depresif, stresli ve yalnız hissetmenize sebep olabilecek şikayetleri bir kenara bırakmayı deneyin. Bu kolay bırakılacak bir alışkanlık değil ama bunu denediğinizde hayatta gerçekten önem taşıyan şeyleri düşünmek için daha fazla zamanınız olduğunu fark edecek, problemlerinizin üstünden daha kolay geleceksiniz.

“Motivasyon başladığın şeydir, alışkanlık ise devam etmeni sağlayan şeydir.” – Jim Rohn

This post is also available in: English

Kategoriler: İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version