Güçlü Parola Oluşturma – Ülkelere Göre En Yaygın Parolalar

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Online hesaplarınızın parolalarını ezbere biliyor musunuz? Cevabınız evet ise, muhtemelen çok zayıf parolalar kullanıyorsunuz. Parolalar, online kimlikleri koruyan birincil önlem olduğundan dolayı, güçlü parolalar oluşturmak çok önemlidir. Online hesapların güvenliğini sağlamak için güçlü parola oluşturmanın yanında bazı ek önlemler de almanız gerekir. Bunun sebebi, siber saldırganların her zaman kimlik hırsızlığı için saldırılar düzenlemesidir.

1.  Dünyada Ülkelere En Yaygın Kullanılan Parolalar

ExpressVPN’in araştırma sonuçlarına göre, dünya genelinde ülkelere göre en yaygın olarak kullanılan parolaları incelediğimizde zayıf parola kullanımının global olduğunu söyleyebiliriz. Dünyada ülkelere göre en yaygın kullanılan parolaları içeren infografiği aşağıdan inceleyebilirsiniz:

Ata Hakçıl, ABD Safety Detectives ve Hollanda Scattered Secrets tarafından gerçekleştirilen araştırma verilerine dayanan bu araştırmada Türkiye’de en çok kullanılan parolalar da yer alıyor. İşte Türkçe konuşanlar arasında en çok kullanılan ilk 10 parola:

123456 gibi ardışık rakamdan veya harflerden oluşan parolalar zayıftır. Bu gibi zayıf parolalar kolay bir şekilde tahmin edilebilir ve kırılabilir. Bir insanın 123456 gibi bir parolayı tahmin etmesi çok uzun sürmeyecektir. Anathema gibi bir parolayı tahmin etmesi uzun sürebilir fakat aynı şeyi brute-force (kaba kuvvet) saldırısı için söyleyemeyiz. Siber saldırganlar tahmin yoluyla bulamadıkları parolaları kaba kuvvet saldırısında bir program aracılığıyla bulmaya çalışırlar. Kaba kuvvet saldırısında saniyeler içinde binlerce parola kombinasyonu denenir. Bu saldırıya karşı tek savunma güçlü parola kullanmaktır.

2.  Güçlü Parola Oluşturma ve Güçlü Parola Örnekleri

Güçlü parola nasıl oluşturulur? Bir güçlü parola nasıl olmalıdır? Güçlü bir parola herhangi bir anlam ifade etmemelidir. Sözlükte bulunabilecek herhangi bir kelimeyi parola olarak kullanırsanız, kaba kuvvet saldırısında saniyeler içinde kırılır.

Güçlü bir parola ardışık rakam ve harf içermez. 123456 veya 111111 gibi parolalar üçüncü partiler tarafından kolay bir şekilde tahmin edilebilir.

Güçlü bir parola rastgele harf ve rakam içerir. Büyük ve küçük harf kombinasyonları ve semboller ile oluşturulur.

Güçlü bir parola uzundur. Güçlü bir parolanın çok karakterden oluşması, olası parola kombinasyonunu arttırdığı için parolanın kırılma süresinin binlerce yıl sürmesine neden olabilir. Parolalarınızın en az 12 karakter olmasını sağlayın.

Güçlü Parola Örnekleri

Türkiye’de en çok kullanılan 7. Parola olan ‘’welcome’’ kelimesinin bir kaba kuvvet saldırısında kırılması saniyeler sürer. Welcome kelimesini nasıl güçlü bir hale getirebiliriz?

Welcome kelimesi saniyeler içinde kırılabilirken, araya rastgele sembol ve harf yerleştirdiğimizde oluşan W-3E&-2L4%?c1!> O)mE parolasının kırılması 3 milyar yıl sürebilir. Welcome kelimesi 7 karakterken yeni oluşturduğumuz parola 21 karakterdir.

Güçlü Parola Örnekleri

21 karakterli 10 güçlü parola örneği aşağıdadır:

  1. =v:sBJ$Vd4Qs]NM!pW?0_
  2. oHy~IXd:5h93:HqQa]{Q6
  3. 3a$0C7t|SpfDXYEuf^$2#
  4. :x}MwT3L#v{j)|%WQ#n]{
  5. xjYo,+BRy?aP&bWGF79*V
  6. yISpBWR5C{%yo3?1U~JLd
  7. Jr*-z]6[To,4%x.AY&{Rb
  8. #huw4|P0G=~KFG40+iE4d
  9. 64]K_xBDf=CA%.|yln#Yd
  10. 8-FQK5hHdn&Zc!tq5i%qX

Örneklerdeki gibi bir parolayı aklınızda tutmanız tabii ki zor olacaktır. Her hesabınız için farklı güçlü bir parola kullanmanız gerektiğini düşünürsek, parolalarınızı ezberlemeniz neredeyse imkansızdır. Bu yüzden bir parola yöneticisi kullanmalısınız. Böylece her hesabınız için eşsiz güçlü parola oluşturabilir ve hepsini tek bir parola ile güvende tutabilirsiniz.

Online hesaplarınızda 2FA (iki adımlı kimlik doğrulama) yöntemi kullanarak hesaplarınızın online güvenliğini arttırın. 2FA için doğrulama uygulamalarından yararlanabilir veya kodun SMS veya arama ile telefonunuza gelmesini sağlayabilirsiniz.

 

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version