14 Yaşında Korkunç Bir Şekilde İdam Edilen Stinney’nin Yeşil Yol Filmine İlham Olan Acıklı Hikayesi

Tarihin tanık olduğu kara lekelerden biri olan Stinney’nin idam hikayesi, dünyanın ne kadar vahşi olduğunu kanıtlar nitelikte.

George Junius Stinney Jr. 14 yaşında Dünyanın en küçük idamına mahkum oldu. Aradan geçen yıllara rağmen, ailesinin adalet arayışı ise hiç bitmedi.

İdama mahkum olmasının sebebi olarak gösterilen, 11 yaşındaki Betty June Binnicker ve 7 yaşındaki Mary Emma Thames’i öldürmek. Kanıt olarak ise gösterilen gerekçe ise kızların ölümünden önce Stinney ile konuşurken görülmüş olması.

Cezasına 10 dakikada karar verildi.

George Junius Stinney Jr.’ın siyahi olması ve o dönem içerisinde yargılamanın tam bağımsız olunamayacağı konusunda görüşlerin bildirilmesine rağmen itirazların kabul edilmemesi ile sonuçlanan duruşma 2 saat 10 dakika sürdü. İdam cezasının verilmesi ise 10 dakikada karara bağlandı.

 George Junius Stinney Jr ailesini görmeden 81 gün geçirdi.

İnfazdan önce ailenin mahkemeye rüşvet niyetinde hediyeler vermek istemesi sebebiyle yaşadıkları yerden sürgün edilmek tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Acımasız bir şekilde çocukları ile görüşmeleri engellendi. Şehir sınırları dışında olan hücrede kimseyi görmeden, tek başına 81 gün geçirdi.

Elektrik verilerek idama mahkum oldu.

İnsanlık dışı olan bu uygulama ile 14 yaşındaki bir çocuğun hayatına 5380 volt elektrik verilerek yaşamına son verildi.

70 yıl sonra gelen adalet.

Katherine Stinney Robinson, abisi Stinney’in masum olduğunu, çünkü kızların öldürüldüğü sırada kız kardeş Amie Ruffner diğer abisi ile beraber olduğunu söylüyor.

Yeni bir yargılama talep eden aile George Junius Stinney; kızların ölümüne aracı olan aletin Junius Stinney’den 19.7 kilogram daha ağır olduğunu ve bu aleti taşıyabilecek gücünün olmadığı ortaya çıktı.

Kardeşi bu durum karşısında ”Polis suçlanacak birini arıyordu ve benim kardeşimi günah keçisi olarak kullandı” ifadelerinde bulundu.

Dünya aslında bu hikâyeye çok uzak değil.

“Green Mile” Stephen King’in bu hikâyeden ilham alıp bize gerçeğin eninde sonunda ortaya çıktığını gösteren ‘Yeşil Yol’ filmi. 1966 yılında dava üzerinden yıllar geçtikten sonra çekilen bu film aslında tüm dünyanın gerçeği izlemesine yol açtı.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/