Garsonluktan CEO’luğa Terfi Etmiş Kat Cole’dan İlham Veren 7 Öneri

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

18 yaşındayken Kuzey Florida Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi alan Kat Cole, okul ihtiyaçlarını ailesine yük olmadan karşılayabilmek için Hooters’ta garsonluk yapmaya başladı. Hooters’ta garsonluk dışında ihtiyaç duyulan her işi de yapan Cole kısa zamanda en gözde eleman olup Avustralya’ya yeni bayilik vermek için gönderilen kişi oldu.
Fakat okul hayatı bunu yapmasına engeldi ve Cole büyük bir risk alarak okulu bıraktı, eline geçen bu fırsatı değerlendirmeye karar verdi. Bugünlerde ortaya çıkan harika işleri incelediğimizde genelde Bill Gates ve Mark Zuckerberg’de de olduğu gibi okulu bırakma hikayeleriyle karşılaşıyoruz. Ama unutmayın ki okulu her bırakan milyarder olamıyor.
Kat Cole eline geçen hiçbir fırsatı kaçırmadan ve bir üniversite diploması dahi olmadan başarı basamaklarını hızla tırmanmaya başladı. Burada Avustralya’ya gitme teklifini, okulu bırakma pahasına kabul etmesi en etkili olaylardan biri oldu. Cole, annesinden öğrendiği “Ben değilsem, kim? Şimdi değilse, ne zaman?” sözünü kendine hayat felsefesi edinmiş ve önüne geçen fırsatları da bu doğrultuda değerlendirmiş biri.
Karşımıza çıkan fırsatların bizlere hangi kapıları açabileceğini önceden kestirmek oldukça güç olabilir, işte bu yüzden korkmadan cesurca adımlar atmak ve risk almak gerektiğini asla unutmayın!
Cole, Avustralya’dan sonra Hooters’ın yurtdışında açılan yeni bayiliklerine gidip oradaki çalışanları eğitmeye ve motive etmeye devam etti. Bu sırada üniversiteden mezun olamasa bile MBA programına başvurdu ve kabul aldı. (ABD’de bazı üniversiteler, henüz üniversiteden mezun olmamış bile olsalar deneyimli öğrencileri MBA programlarına kabul edebiliyor.)
Eline geçen tüm fırsatları en iyi şekilde değerlendiren Cole, 2010’da Hooters’tan ayrıldı ve Cinnabon’da işe alındı. Orda da gösterdiği üstün başarının ardından, 2011’de daha sadece 32 yaşındayken Cinnabon’un CEO’su oldu. 2013 yılında Cinnabon’un satışlarının milyar dolarlara eriştiği tahmin ediliyordu. Ayrıca Kat Cole şu an halen Cinnabon’da COO (Chief Operating Officer) olarak görevine devam etmekte.
Genç yaşta Hooters’ta çalışırken, sadece garsonluk değil gerektiği zaman aşçılık ya da temizlikçilik dahi yapması, işi ve çalışanları en yakından gözlemleyebilmesini sağladı genç CEO’nun. Bu sayede çıkan problemleri daha iyi analiz edebildiğini ve daha akılcı, mantıklı çözümler üretebildiğini söyleyebiliriz. İşte genç yaşına bunca başarıyı sığdırmış bu müthiş kadından sizlere başarı yolunda tavsiyeler!
Asla bir fırsatı geri çevirmeyin. (O an pasaportu bile olmadığı halde Avustralya’ya gitmeyi kabul eden Kat Cole, eğer bu teklifi reddetseydi muhtemelen şu an hiçbirimiz onu tanımıyor olacaktık.)
Bir lider olarak, çalışanlarınızı dikkatlice ve yakından dinleyin.
Karşılaştığınız her zorluğu yeni bir şeyler öğrenmek için bir şans olarak görün.
Eğer risk büyükse, küçük adımlarla başlayın ve başarıyı ispatlayın. Kat Cole’un bu konuda en çok sevdiği söz ise “Küçük adımlar atmak hedeflerinizden uzaklaşmak değil, bir adım öne geçmektir.”
Benliğinize sadık kalın. Risk almak sizi rahat bir konumda olmanın dışına çıkartacaktır; ama bu asla karakterinizi ve benliğinizi değiştirmemeli.
Hedefe odaklanın ve ne uğruna risk aldığınızı asla aklınızdan çıkartmayın.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version