Eski Facebook Yöneticisi Uyardı: “Programlanıyorsunuz !”

Berk Buldanlı

Berk Buldanlı

E-Commerce Specialist Digital Transformation Enthusiast and yes,long live rock'n'roll !

Facebook’ta User Growth bölümünde başkan yardımcısı olarak görev yapan Chamath Palihapitiya,Stanford İş Dünyası Enstitüsü tarafından 10 Kasım’da düzenlenen etkinlikte,Facebook’un iki milyar kullanıcıyı cezbetmesi ve kendisine çekmesinin ardındaki “muazzam suçluluk duygusunu” anlatan bir konuşma yaptı. 
Konuşmasında değindiği noktalar,Facebook’un eski yöneticilerinden Sean Parker‘ın 8 Kasım’da söylediği sözleri yineledi. 
Sean Parker 8 Kasım’da Facebook’un “insan psikolojisinde bir savunmasızlığı sömüren bir dopamin vuruşu ve sosyal doğrulama geri bildirim döngüsü” sağladığını belirtmişti. 

Dinleyicilere sosyal medyaya “kısa bir mola” vermeleri gerektiğini söyleyen Chamath,toplumun çalışma biçimininin toplumsal yapısını koparıp atan bir araç yarattıklarını belirtti.
Rusya’nın ABD seçimini etkileyip etkilemediği hakkında yorumlarda bulunan Palihapitiya,bunun sadece Rusya ve ABD’nin sorunu değil,küresel bir sorun olduğunu belirtti.
Aynı zamanda kısa bir süre önce Hindistan’da bir köyde yaşanan ve Whatsapp’ta dolanan bir söylentinin sebep olduğu olayla ilgili de konuşan Palihapitiya,bu tarz söylentilerin Facebook ve Whatsapp’ta dolandığını belirtti. 
Sosyal medyadaki mükemmeliyet duygusunun hayatlarımızı değiştirdiğini,çünkü beğeniler,kalpler gibi kısa süreli sinyaller ile ödüllendirildiğimizi belirten Palihapitiya,
“farkında değilsiniz ama programlanıyorsunuz.” dedi. 
Bu konu hakkında bir çözümü olmadığını ama sosyal medyayı kullanmayı bırakarak sorunla bir şekilde başa çıkabildiğini söyleyen Chamath,Facebook’un aynı zamanda olumlu şeyler yaptığını da belirtti. 
Kategoriler: Dijital, Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version