Elon Musk’ın En Çok Etkilendiği 13 Kitap

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Girişimcilik, zeka, hatta Iron Man dendiğinde bile artık akıllara ilk gelen isim olan Elon Musk’ ı derinden etkileyen 13 kitabı derledim.

1) Yüzüklerin Efendisi (J.R.R Tolkien)

Hepimizin bildiği, bilmeyenlerin bile en az bir kere duyduğu “kıymetlimiss” Yüzüklerin Efendisi serisi Elon Musk için de etkileyici kitaplardan biri olmuş.2) Otostopçunun Galaksi Rehberi (Douglas Adams)

BBC’ de radyo oyunu olarak yayınlandıktan sonra büyük bir üne kavuşan ve her dilde mutlaka bir çevirisi bulunan bu kitap Elon Musk’ ın varoluşsal bunalıma girdiği dönemlerde aradığı cevapları bulmasına da yardımcı olmuş.

3) Benjamin Franklin (Walter Isaacson)

Musk, Benjamin Franklin’ i kendi kahramanı olarak nitelendirmiş ve zamanının en büyük girişimcilerinden biri olduğunu düşünmüş.4) Einstein, Yaşamı ve Evreni (Walter Isaacson)

Tabiki de Einstein gibi bir dâhinin hayatı Elon Musk’ ında oldukça ilgisini çekmiş ve onu etkileyen unsurlardan biri olmuştu.

5) Structures: Or Why Things Don’t Fall Down (J.E. Gordon)

SpaceX’ i kurmadan önce Elon Musk’ ın malzeme bilimiyle ilgili bilgi ararken cevaplarını bulduğu kitap olarak adlandırılıyor.6) Ignition!: An Informal History of Liquid Rocket Propellants (John D. Clark)

Roket biliminin ilk ortaya çıktığı zamanlarda yayınlanmış, günümüzde ise bulunması imkansız hale gelen bu kitap, sıvı roket yakıtlarının tarihçesi ve kullanımı hakkında bilgiler içeriyor.

7) Sıfırdan Bire: Start-up’lar Üzerine Notlar ya da Geleceği İnşa Etmenin Yolları (Peter Thiel)

Peter Thiel, PayPal’ın kurucu ortağı ve Facebook’ un yatırımcılarından biri olmasıyla tanındığı gibi Elon Musk dahil tanınmış girişimcilerin elinden düşürmediği bir kitabın da yazarı olmuştur.8) Howard Hughes: His Life and Madness (Donald L. Barlett – James B. Steele)

Howard Hughes ile arasındaki benzerlikleri farkeden Elon Musk onun biyografisini okumadan geçememiş elbette.

9) Şüphe Tüccarları (Naomi Orestes – Erik M. Conway)

Belgeselleri çekilmiş bu kitap, iki bilim tarihçisi tarafından yazılmış, siyasi bağlantıları olan bazı bilim insanlarının sağlık konusunda insanlardan birçok şey gizlediğini anlatıyor.10) The ‘Culture’ Series (Iain M. Banks)

2014’ ten beri Elon Musk’ ın okuduğu bu serinin Türkçe çevirisi ne yazık ki mevcut değil. Seride ise humanoid, uzaylı ve yapay zekalardan oluşmuş “The Culture” adlı yarı anarşist bir toplumun hikayesi anlatılıyor.

11) Vakıf (Isaac Asimov)

İnsanlığı uzaya taşımaya karar verdiği zamanlarda 3 kitaplık seri halinde bulunan bu Vakıf dizisi Elon Musk’ ın bu fikri iyice kafasına koymasına yardımcı olmuş.12) Our Final Invention (James Barrat)

Yapay zekanın insanlığa getirebileceği zararlardan oldukça endişe duyan Elon Musk, yapay zeka konusunu tarafsız bir şekilde ele alan bu kitabı oldukça beğenmiş.

13) Ay Zalim Bir Sevgilidir (Robert A. Heinlein)

Ödüllü bir bilim kurgu romanı olan bu kitap, distopyalara büyük ilgi duyan Musk için Heinlein’ ın en iyi kitabı olmuş.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/