Eğitim Filmleri: Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 20 Film

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Eğitim filmleri ile eğitime ve eğitim sistemine dair yapılan eleştirileri izlemek ister misiniz? Eğitim doğduğumuz ilk gün başlar ve hayatımız sona erene kadar devam eder. Okulda verilen eğitim ise hayatımızın çok büyük bir kısmını kaplar. Ancak verilen yanlış eğitim bir kişinin hayatını karartabilir. Eğitim sisteminde var olan yanlışları ve fark etmemiz gereken önemli noktaları beyaz perdeye taşıyan birbirinden güzel 20 filmi sizin için derledik. İyi seyirler dileriz.


1) Music of Hearth – 50 Cesur Kemancı (1999) | IMDb: 6.8 

Tür: Dram, Müzik

Yönetmen: Wes Craven

Oyuncular: Merly Streep, Cloris Leachman, Henry Dinhofer

Kocası tarafından iki çocuğu ile terk edilen Roberta Guaspari elinden geldiğince çocuklarına en iyi şekilde bakmaya çalışan bir annedir. Elinden gelen her işi yapmaya çalışan Guaspari çok küçük yaşlardayken keman çalmayı öğrenmiştir. Üstelik keman çalmak onun için bir aşka dönüşmüş ve harika çalmaya başlamıştır. Bu süreci bilen eski bir tanıdığı Guaspari’yi arayarak ona bir iş bulduğunun haberini verir. Bir okulda kemanı ile birlikte müzik dersleri verecektir. Bu iş kadını çok sevindirir. Tutkusu olan kemanı ile derslere gitmeye başlayan Guaspari yaşadıkları karşısında neye uğradığını şaşırır. Uymak zorunda olduğu eğitim sistemi korkunçtur. Elinden geldiğince o sistem içinde kendi doğruları ile yürümeye çalışan Guaspar etrafındaki öğrencilerin ilham perisi oluverir. Artık işler çok farklı ilerlemektedir ve Guaspari de başarıdan başarıya imza atmaktadır.


2) The Emperor’s Club – İmparatorluk Kulübü (2002) | IMDb: 6.9 

Tür: Dram

Yönetmen: Michael Hoffman

Oyuncular: Kevin Kline, Emile Hirsch, Joel Gretsch

Eğitim filmleri listemizin bir diğer filmi olan İmparatorluk Kulübü’nün senaryosu Ethan Canin isimli yazarın Palace Thief isimli öyküsünden uyarlanır. St. Benedict’s Akademi’de profesör olarak çalışan William Hundert yaptığı işe öylesine aşıktır ki varını yoğunu mesleği için ortaya koyar. Bu okulda geleneksel olarak düzenlenen “The Emperor’s Club” adında bir yarışma vardır. Bu yarışma için öğrenciler canlarını dişlerine takarak çalışır ve ilk üçe girmeye çalışır. Bay Hundert’in yeni öğrencileri de bu yarışmaya hazırlanırlar. Ancak bu sefer işler biraz daha farklı ilerler. Çünkü sınıfa yeni gelen öğrencilerden birisi olan Sedgewick Bell dönemin en ünlü siyasilerinden birisinin oğludur.


3) The Blackboard – Kara Tahta (2000) | IMDb: 6.9 

Tür: Dram, Savaş

Yönetmen: Samira Makhmalbaf

Oyuncular: Said Mohamadi, Behanz Jafari, Bahman Ghobadi

İran kırsalında savaşın ardından yaşananlar konu alınır. Savaşta her yer yıkılmış harap olmuştur. Öğretmenler ise bu süreçte kara tahtaları sırtlarına yüklenir ve diyar diyar gezmeye başlarlar. Öğretmenler bir nevi koca dünyayı ve dünya kadar sorumluluğu sırtlamış haldedirler. Gittikleri yerde bilgiye aç çocuklara bilgiyi sunarlar. Üstelik yaşamla da tanıştırırlar çocukları. Bu dünyada alınabilecek en büyük zevktir belki de, öğretmek.


4) Elephant – Fil (2003) | IMDb: 7.2

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Gus Van Sant

Oyuncular: Elias McConnell, Alex Frost, Eric Deulen

Okullara yapılan silahlı saldırıların sebebi nedir hala çözülebilmiş değil. Eğitim filmleri listesinin olmazsa olmazlarından olan Fil de okul saldırılarını konu alır. Columbine Lisesi’nde okuyan birkaç öğrenci tüm odaklarını okul saldırılarına kaydırır. Sabah akşam okul saldırısı üzerine konuşmaya başlarlar. “Neden bu saldırılar oluyor, arka planda ne var?” soruları üzerine kafa yorarlar. Sıradan bir okul günü gibi başlayan günde öğrenciler kafeteryada yemek yerken elinde silah olan bir öğrenci gözünü kırpmadan orada bulunan herkesi tek tek öldürür.


5) Stand and Deliver – Kalk ve Diren (1988) | IMDb: 7.3

Tür: Biyografi, Dram

Yönetmen: Ramon Menendez

Oyuncular: Edward James Olmos, Estelle Harris, Mark Phelan

Jamie Escalante için yeni bir tayin gerçekleşir. Yeni okulu İspanyol kökenli gençlerden oluşan bir lisedir. Bu liseye devam eden çoğu genç çetelerin elindedir. Okulla pek de ilgisi olmayan bu öğrencilerin eğitime dair hiçbir umudu yoktur. Bu durumda o okulda çalışmakta olan ilgisiz öğretmenlerin de payı çok büyüktür. Matematik öğretmeni olan Jamie Escalante, bu umutsuz vaka olarak nitelendirilen öğrenciler için elinden gelen her şeyi yapar. Üstelik çabaları da boşa çıkmaz ve ülkenin en iyi matematik yapan öğrencilerini eğitmeye başlar. O öğrenciler bir bir değişmeye başlar.


6) Padre Padrone – Babam ve Ustam (1977) | IMDb: 7.4

Tür: Biyografi, Dram

Yönetmen: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

Oyuncular: Omero Antonutti, Saverio Marconi, Marcella Michelangeli

Kırsalda çobanlık yaparak hayatta kalmaya çalışan Gavino Ledda’nın babası parasızlığı sebep göstererek oğlunun yirmi yaşına kadar eğitim almasını ve hatta okuma yazma öğrenmesini engeller. Askerlik yılları geldiğinde ise Gavino için dünya değişir. Gavino okuma yazmayı öğrenir hatta askerlik yaptığı sürede liseyi de bitirir. Askerlik bittikten sonra eğitimine devam etmek ister. Üniversiteye gidecek ve okuyacak çok şey öğrenmeye devam edecektir. Ancak önünde yine aynı engeli görür: babasını. Babası çoban olarak çalışması gerektiğini üniversiteye gidemeyeceğini söyler.


7) Akeelah and the Bee (2006) | IMDb: 7.4

Tür: Dram, Aile

Yönetmen: Doug Atchison

Oyuncular: Angela Basset, Laurence Fishburne, Keke Palmer

Eğitim filmleri listesinin en beğenilenlerinden birisi olan Akeelah and the Bee ailecek izleyebileceğiniz filmlerden birisidir. Los Angeleslı olan Akeelah sevimli olmasının yanında oldukça da yetenekli bir çocuktur. Pek çok yeteneğinin yanında en büyük yeteneği kelime kullanımıdır. Onun bu yeteneğinden haberdar olan Dr. Larabee, Akeelah’ı çok güzel yönlendirir. Bu yönlendirmeleri boş çevirmeyen yetenekli Akeelah ise ulusal bir şöhretin sahibi olma yolunda ilerlemektedir. Yarışmaya hazırlandığı süreç pek de kolay değildir. Pek çok engel ve zorlukla karşılaşsa da pes etmez ve insanlar arasında günden güne yok olan güvenin önemini herkese gösterir.


8) The Great Debaters – Muhteşem Münazaracılar (2007) | IMDb: 7.5

Tür: Biyografi, Dram, Romantik

Yönetmen: Denzel Washington

Oyuncular: Denzel Washington, Forest Whitaker, Kimberly Elise

Eğitim filmleri listemizin bir diğer filmi olan Muhteşem Münazaracılar, Melvin B. Tolson isimli Wlley College’da çalışan bir profesörün gerçek hayatından uyarlanmıştır. Eğitim sistemindeki yanlışların ve eksikliklerin farkında olan Melvin, elinden geldiğince öğrencilerine onların ihtiyaç duyduğu şekilde eğitim verir.


9) Freedom Writers – Özgürlük Yazarları (2007) | IMDb: 7.6 

Tür: Biyografi, Suç, Dram

Yönetmen: Richard LaGravenese

Oyuncular: Hilary Swank, Imelda Staunton, Patrick Dempsey

En iyi öğrenme yöntemi yaşayarak öğrenmektir. Kendini öğrencilerine adamış bir öğretmen olan Erin, hoşgörüyü çocuklara anlatabilmek için yaşatmayı tercih eder. Bambaşka etnik kökene sahip onlarca öğrenci aynı anda okula gelmek ve onlara gösterilen şeyleri öğrenmek zorundadır. Daha doğrusu onlar için okul böyle bir yerdir. Oysa ki Erin için okul böyle bir yer değildir. Erin, ırkçılığın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmaya çalışsa da öğrenciler ırkçılığın hayatın bir gerçeği olduğunu göstermeye çalışır. Ne olursa olsun pes etmeyen Erin, öğrencilerine bir ödev vererek bu durumu anlamalarını sağlayacaktır. Bu ödev uyarınca öğrenciler kendi hayatlarını yazacaktır. Ne de olsa her birinin hikayesi farklıdır ancak mutlaka bir kesişim noktası vardır.


10) Searching for Bobby Fischer – Masum Hamleler (1993) | IMDb:7.4

Tür: Biyografi, Dram, Spor

Yönetmen: Steven Zaillian

Oyuncular: Joe Mantegna, Ben Kingsley, Max Pomeranc

Josh Waitzkin, satranç konusunda oldukça meraklı bir çocuktur. Bu merakını annesi keşfeder. Başlarda böyle bir şeyin olmadığını savunan babası da sonunda oğlunun satranca olan ilgisini fark eder. Böylesine büyüleyici bir yeteneğin peşinden gidebilesi için yedi yaşındaki Waitzkin, satranç dehasından ders almaya başlar. Bir yandan da parkta bulduğu satranç partneri ile oyun oynamaya başlar. Günleri kendini geliştirmekle geçmeye başlar.


11) The Wave – Tehlikeli Oyunlar (2008) | IMDb: 7.6

Tür: Dram, Gerilim

Yönetmen: Dennis Gansel

Oyuncular: Jürgen Vogel, Frederick Lau, Max Riemelt

Otokrasi nedir? Rainer Wegner bir gün derste öğrencilerine otokrosi dersi anlatır. Ancak öğrencileri derse ilgi duymaz ve dinlemez. Bunun üzerine Wegner farklı bir yöntem dener. Sınıftaki öğrenciler onu bir lider olarak görecekleridir. Bu yolda bir loğa belirler ve kendisine Mr. Wegner denmesini buyurur. Artık herkes tek tip beyaz t-shirt giyecektir. Üstelik gruplarının da bir ismi vardır: “The Wave”. Bu birliktelik sayesinde grup üyeleri günden güne birbirlerine daha da bağlanır ve büyük bir güç hissetmeye başlarlar. Üstelik gruba yeni üyeler de eklenmektedir. Ancak hiçbir güç sağlıklı değildir. Bu gruptaki güç de sonunu getirir.


12) Detachment (2011) | IMDb: 7.7

Tür: Dram

Yönetmen: Tony Kaye

Oyuncular: Adrien Brody, Christina Hendricks, Marcia Gay Harden

Eğitim filmleri listemizin bir diğer filmi Detachment, oldukça beğenilen bir filmdir. Geçici öğretmenlik yapan Henry Barthes, karşısındakilerle oldukça yakın ilişkiler kurabilen birisidir. Kadrolu öğretmen gelene kadar üstlenmiş olduğu görevde uzun süre görev yapamaz. Her ne kadar uzun ilişki kuramasa da çalışmış olduğu kurumda çalışan öğretmenlerin ve öğrencilerin ne kadar içe kapanık olduklarını fark eder. Her birinin hayatına dokunmaya çalışan Henry hepsinin hayatında güzel bir iz bırakır.


13) Remember the Titans – Unutulmaz Titanlar (2000) | IMDb: 7.8

Tür: Biyografi, Dram, Spor

Yönetmen: Boaz Yakin

Oyuncular: Denzel Washington, Will Patton, Wood Harris

Virgina’da 1970’lerde dahi ırkçılık bitmeden devam etmekteydi. Üstelik ırkçılık had safhadaydı. O dönemde Virgina’da bir Amerikan futbolu koçu olan Herman Boone için de bu durum ne yazık ki oldukça can sıkıcıdır. Irkçı ve sorunlu öğrencilerden oluşan bir Amerikan futbolu takımına koç aranmaktadır. Bu arayış Herman Boone’nin koç olması ile sonuçlanır. Ancak Bonne’nin koç olması ile zor günler onu beklemektedir.


14) The Chorus – Koro (2004) | IMDb: 7.9

Tür: Komedi, Dram, Muzik

Yönetmen: Christophe Barratier

Oyuncular: Gerard Jugnot, François Berlean, Jean-Baptiste Manuer

Oldukça idealist ama aynı zamdan da disiplinli bir müdür olan M. Rachin, sorunlu erkek çocuklara eğitim verilen Foun de I’Etang isimli okulun başındadır. Rachin, kendince bir eğitim yolu izlemektedir. Ancak bu yol ne yazık ki olumlu sonuçlar vermemektedir. Aksine öğrenciler tarafından çok kötü karşılanmaktadır. Yine de kendi yöntemini uygulamakta kararlı olan Rachin, okula gelen yeni eğitimci ile sarsılır. M. Clement Mathiue isimli öğretmen okulda yürütülen yöntemden memnun değildir. Ancak bir çözümü vardır: müzik. Müziğin çözemeyeceği bir şey var mıdır?


15) The Breakfast Club – Kahvaltı Kulübü (1985) | IMDb: 7.8

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: John Hughes

Oyuncular: Emilio Estevez, Judd Nelson, Molly Ringwald

Eğitim filmleri listemizin diğer olmazsa olmaz filmlerin biri de Kahvaltı Kulübü’dür. Her okulda mutlaka bambaşka tiplemeler mevcuttur. İnek öğrenci, sporla yatıp kalkan bir grup, okudukları ile sürekli felsefe yapanlar… Film bu bambaşka tiplerde olan öğrencilerin ortak ceza gününde başlıyor. Farklı gruplardan olan bir grup öğrenci aynı anda cezaya kalır ve birbirlerini tanımak zorunda kalır. Bir nevi işkence olarak adlandırılacak bu ceza onlara haytaları boyu unutamayacakları bir deneyimi yaşatır. Birbirleri ile iletişim kurmaya başlarlar ve olaylar gelişir.


16) Dead Poets Society – Ölü Ozanlar Derneği (1989) | IMDb: 8.1

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Robin Williams, Robert Sean Leonard, Ethan Hawke

Ölü Ozanlar Derneği olmadan eğitim filmleri tam olabilir mi? Welton Akademi oldukça disiplinli ve herkes tarafından saygıyla anılan bir eğitim kurumudur. Okulun idaresi oldukça muhafazakar bir o kadar da baskıcıdır. Ortodoks tavırları ve kuralları ile öğrencileri sürekli kısıtlar. Bu okulun yönetimine asla uymayan bir öğretmen olan Keating, Akademi’ye atanır ve idare ile çatışmaya başlar. Keatin’in yaptığı ilk şey öğrencilere kitaplarını yırttırmak olur. Artık ezber bilgiler çerçevesinde eğitim görmeyeceklerdir. Hayatı yaşamadan nasıl öğrenebilirlerdi ki? Bu tavırları ile öğrenciler tarafından oldukça sevilen Keating, her öğrencide bambaşka ve unutulmaz bir iz bırakır. İdare ile çatışması üzerine yönetim onu okuldan uzaklaştırmaya karar verir. Bu karar karşısında öğrenciler ses çıkarmaya başlar. Çünkü hayatı yaşamak tam olarak böyle bir şeydir.


17) Good Will Hunting – Can Dostum (1997) | IMDb: 8.3

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Gus Van Sant

Oyuncular: Robin Williams, Matt Damon, Ben Affleck

MIT’te temizlik görevlisi olarak çalışmakta olan Will isimli bir gencin çözülmesi neredeyse imkansız olan bir matematik sorusunu çömesi ile başlar her şey. Soruyu tahtaya yazan hoca bir müddet sonra Will’i bulur ve onunla çalışmak istediğini söyler. Güzel günler sürerken Will bir kavgaya karışır ve işler değişir. Will hakkında hapis cezası verilir. Bu haberi duyan profesör Will’i kurtarmak için var gücü ile çalışmaya başlar.


18) Black (2005) | IMDb: 8.2 

Tür: Dram

Yönetmen: Sanjay Leela Bhansali

Oyuncular: Amitabh Bachchan, Rani Mukerji, Shernaz Patel

Oldukça mutlu bir şekilde süren evlilik bir çocuğun doğumu ile mahvolabilir mi? Paul ve Catherine birbirini seven ve mutlu evlilik sürmek için çabalayan bir çifttir. Catherine hamile kaldığında mutluluklarına mutluluk katılacağını düşünürler ancak doğumla birlikte hayatları bambaşka bir yönde ilerler. Michelle isimli bir kız çocukları olur. Michelle doğuştan ne görme yetisine ne de duyma yetisine sahiptir. Bu durum onu büyüdükçe hırçın bir hale getirir. Evde kırılmadık tabak vazo bırakmaz. Bu hırçınlıklar yaşanırken Catherine yeniden doğum yapar. Bu sefer doğan kızları oldukça sağlıklıdır. Eve sağlıklı bir bebeğin gelişi ile Paul, Michelle’in hırçınlıklarını durdurabilmek için onu bir kliniğe kapatmak ister. Tam klinik için ayarlamaları yaparken hayatlarını değiştirecek bir eğitmen ile tanışırlar. Debraj Sahai, Michelle’nin eğitimini üstlenmek ister. Sabah akşam kendi eğitim yöntemlerini uygulayarak Michelle’yi eğitir. O hırçın kız gider, yerine normal çocuklar gibi okula giden başarılı bir kız gelir. Üstelik Michelle kendini öyle geliştirir ki üniversiteye bile başlar ve bitirir. Eğitim doğru yöntemler ile verildiğinde başarısız olması imkansızdır.


19) Like Stars on Earth – Her Çocuk Özeldir (2007) | IMDb: 8.4

Tür: Dram, Aile

Yönetmen: Aamir Kahn, Amole Gupte

Oyuncular: Darsheel Safary, Aamir Kahn, Tisca Chopra

Özel gereksinimi olan çocuklar eğer doğru öğretmenler ile buluşabilirse işte o zaman hayat onlar için çok daha güzel bir yer haline gelir. Ishaan Awasthi, 8 yaşında bir çocuktur. Gittiği okulda sürekli arkadaşları ile kavga eden derslerinde başarılı olamayan Ishaan, herkes tarafından dışlanır. Ailesi bile onu dışlar ve kendine gelebilmesi için onu yatılı bir okula yazdırırlar. Bu okulda da Ishaan için her şey aynıdır. Dersleri kötüdür ve etrafındaki çocuklarla kavga eder. Ancak resim dersine giren öğretmen Ram Shankar’ın davranışı ile Ishaan için bir ışık yanar. Ram, Ishaan’ın durumunu fark etmiş ve onu mutlu edebilmek için çeşitlli yöntemler denemeye başlamıştır bile. Ram, Ishaan’la vakit geçirdikçe aslında onun neyinin olduğunu fark eder. Özel bir çocuk olan Ishaan’ın neyinin olduğunu ona açıklar ve kendisini bulmasına yardımcı olur.


20) 3 Idiots – 3 Aptal (2009) | IMDb: 8.4

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Rajkumar Hirani

Oyuncular: Aamir Khan, Madhavan, Mona Singh

3 Aptal, eğitim filmleri listemizin en beğenilen ve müzik dolu filmidir. Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi isimli üç parlak öğrenci Hindistan’ın en büyük üniversitelerinden birisinde mühendislik okumaktadırlar. Üçü de tam olarak ne yapmak istediğini bilemeden burada mühendislik okumaktadır. Üçü çok yakın dost olurlar. Sürekli sorun çıkaran Profesör Viru’ya karşı birlik olur ve onun için hayatı zorlaştırırlar. Eğitim düzeninin yanlışlığı onlarca parlak gencin hayatını karartıyor. Oysa neden kimse gençlere gerçekten ne yapmak istediklerini sormuyor?

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/