Dokuz Yıldır Kapalı Gişe Oynayan Oyun: Profesyonel

Doğa Şimal Senem

Doğa Şimal Senem

YTU - Chemistry / YÜO - Theatre / RadyoYıldız - Radiobroadcaster

Dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic, Yugoslavya’daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki toplumsal, politik yaşamı bir entelektüelin yaşam öyküsü içinde, kara komedi türünde ve ironik bir üslupla anlatılıyor.
“40 yaşlarında bir edebiyat adamı, bir sekreter ve bir gizli polisin sürprizlerle dolu soluk soluğa izlenecek hikayesi.” Şeklinde Devlet Tiyatrosu’nun sitesinde özetlenen oyun, 1 saat 45 dakika boyunca bundan çok daha fazlasını anlatıyor. Prömiyerini yaptığı 21 Ocak 2010 tarihinden beri kapalı gişe oynayarak birçok tiyatroseveri oynayacağı sahnenin kapısında aylar önceden kuyruğa sokuyor. Işılay Kasapoğlu oyunun rejisörlüğünü üstlenirken, başrolleri Bülent Emin Yarar ve Yetkin Dikinciler paylaşıyor,Gülen Çehreli ve Cenap Oğuz ile birlikte sahne kadrosu toplamda dört kişi oluyor. Bir edebiyat adamını canlandıran Yetkin Dikinciler’in bir gün yolu gizli polis olan Bülent Emin Yarar ile kesişir ve sürpriz hikayenin kıvılcımı ateşlenir.
Oyun 1 saat 45 dakika olmasına karşın, tek perde olarak sergilenmekte ancak sürenin uzunluğu ve tek perde olması gözünüzde büyüteceğiniz bir sorun değil çünkü oyunun akışkanlığı, aynı zamanda seyircideki merak duygusunu oyunun sonuna kadar en üst seviyede tutması, sürenin uzunluğunu oldukça etkisiz hale getiriyor.
Daha ne kadar süre gösterimde kalacağı bilinmemekle birlikte, geçtiğimiz günlerde 600. oyununu oynayan “Profesyonel” , Cevahir Sahneleri’nde ve birçok şehirde gösterimine devam ediyor. Erkenden yerinizi ayırtmayı unutmayın!
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version