Etkili Not Tutmayı Sağlayan Bir Yöntem: Cornell Metodu

Bilim Hayvanı

Bilim Hayvanı

Bilim yolunda koşulmaz, ağır ağır ilerlenir.

Derslerde, konferanslarda, sınav dönemlerinde not tutmak bir işkence haline gelebiliyor. Böyle zamanlarda yardımınıza koşacak bazı pratik yöntemler var. Bunlardan biri de Walter Pauk’un geliştirdiği Cornell Metodu.
Not almak olarak tanımlanan bu eylem, her türlü bilgiyi doğrudan kağıda aktarmak değildir. Aynı şekilde amaç olarak alınan notların bir daha bakılmamak üzere kitap raflarında unutulması da değildir. İşte bu yüzden, önemli cümleleri belli bir uyum içinde bir arada tutmak, tekrar dönüp bakıldığında akılda kalıcılığı güçlendirmek, söylemler arası köprüler oluşturmak çok önemlidir. Tam bu noktada devreye Cornell Metodu giriyor. Bu metod halihazırda önemli dünya üniversitelerinde uygulanan ve verimli olduğu düşünülen bir yöntem.
Peki Cornell Metodu’nu teknik olarak nasıl açıklayabiliriz?
Bir A4 kağıdı hayal edin. Yukarıdan aşağıya 2 sütun oluşturacak şekilde bir çizgi çekin. Sağ sütun soldaki sütunun kalınlık olarak 2 ya da 3 katı olabilir. Buradaki sağ sütun notlar için, sol sütun ise anahtar kelimeleri, fikirleri, konu hakkındaki soruları barındırıyor. Bunların dışında sayfanın en altında bir de özet kısmı yer alıyor.
Bu tekniği kullanmak için spesifik olarak tasarlanmış bir deftere ihtiyacınız yok. Düz bir A4 kağıdını, kaleminizle oluşturacağınız kılavuz çizgileri sayesinde kolayca Cornell Metodu’nu uygulayacak hale getirebilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki videodan da bu metodu tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz:

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version