Ciro Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ciro Türleri Nelerdir?

ciro

İşinizin ne kadar iyi gittiğini anlamak için kesin bir bilim olmayabilir, ancak iş cirosu, iyi bir fikir elde etmek için kullanabileceğiniz belirteçlerden biridir. Peki, ciro nedir? Ciro nasıl hesaplanır? İş cirosu yararlı bir başarı ölçüsü olsa da genellikle kârla karıştırılır. Peki nasıl ciro nedir, nasıl hesaplanır? Bu makale, iş cirosunun ne olduğunu basit terimlerle açıklar ve hesaplamada size rehberlik eder.


Ciro Nedir?

Ciro, bir işletmenin belirli bir dönemde yaptığı toplam satıştır. Bazen ‘brüt gelir’ veya ‘gelir’ olarak adlandırılır. Bu, bir kazanç ölçüsü olan kârdan farklıdır. Bu, işletmenizin performansının önemli bir ölçüsüdür. Ciro rakamınızı bilmek, yatırımı planlamak ve güvence altına almaktan, performansı ölçmeye ve satmayı planlıyorsanız şirketinize değer vermeye kadar, işinizin tüm ömrü boyunca faydalıdır.

Ayrıca, doğrudan mali durumunuzla ilgili olmayan birkaç potansiyel ciro tanımı daha vardır. Örneğin, “ciro” aynı zamanda belirli bir süre içinde bir işletmeden ayrılan çalışan sayısı anlamına da gelebilir ve bazen “kayıp” olarak da bilinir. Bunun yanı sıra müşterilere veya müşterilere kredi sunuyorsanız, ‘alacak hesaplarının cirosunu’ – müşterilerinizin ödemesi için geçen süreyi de ölçebilirsiniz.


Kâr ile Arasındaki Fark Nedir?

ciro nedir

İnsanlar genellikle ikisini birbirine karıştırsa da iş dünyasında ciro kâr ile aynı şey değildir. Ciro, belirli bir süre boyunca toplam işletme gelirinizdir – başka bir deyişle, net satış rakamı, kâr, giderler çıkarıldıktan sonra kalan kazancınızı ifade eder. Kârı ise iki farklı yolu vardır.

‘Brüt kâr’ satışlar, eksi sattığınız mal veya hizmetlerin maliyeti anlamına gelir – buna ‘satış marjı‘ da denir. ‘Net kâr’, belirli bir dönemde tüm giderler (idari ve vergi gibi) düşüldükten sonra kalan rakamdır.


İş Cirosu Nasıl Hesaplanır?

Cironuzu hesaplamak nispeten basittir. Doğru kayıtlar tutuyorsanız (vergi amacıyla yapmanız gereken), toplam satışlarınızı bir araya getirmek oldukça hızlı olmalıdır. Cironun belirli bir dönem, genellikle bir vergi yılı üzerinden ölçüldüğünü belirtmekte fayda var. Brüt kârı hesaplamak için cironuzdan satışlarınızın maliyetini çıkarın. Net kâr hesaplamak, brüt kârınızı almak ve diğer tüm masrafları düşürün – vergi yükümlülüklerinizi unutmadan.

Aylık ciro hesaplama formülü, bir aydaki işten ayrılma sayısının, maaş bordrosundaki ortalama çalışan sayısına bölünmesiyle bulunur. Sonucu 100 ile çarpın ve ortaya çıkan rakam aylık orandır. Örnek:

Ay içindeki ayrılık sayısı

——————————————— ————– X 100

Ay boyunca bordrolu ortalama çalışan sayısı

Ay içindeki ayrılıkların sayısı hem gönüllü hem de gönülsüz fesihleri ​​içerir. İşten çıkarılan çalışanları dahil etmeyin.

İşverenlerin yıllık oranı hesaplamak istedikleri zamanlar vardır. Bu, aylık oranların her birini bir araya getirerek yapılabilir. Ocak + Şubat + Mart + Nisan ……+ Aralık = Yıllık Ciro oranı.


İşletmeler İçin Ciro Neden Önemlidir?

kâr gelir

İşletme sahiplerinin cirolarını anlamaları önemlidir, bu da esas olarak hedef kârlarına ulaşmak için ne getirmeleri gerektiğini çözebilmeleri için. Brüt kârınız cironuza kıyasla düşükse, örneğin tedarikçilerle sözleşmeleri yeniden müzakere ederek satışlarınızın maliyetini düşürmenin yollarını aramak isteyebilirsiniz.

İşletmelerin ve firmaların en çok tercih ettikleri 4 ciro türü aşağıdaki gibidir:

Yıllık: Firmaların veya şirketlerin yıllık olarak ne kadar büyüdüklerini hesaplamalarını sağlayan bu sistem, genellikle büyük ölçekli firmalar tarafından tercih edilir.

Aylık: Çalışanlarının maaşlarının aylık olarak ödendiği işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Haftalık: Çalışanların maaşlarının haftalık olarak ödendiği düzene sahip işletmeler tarafından tercih edilir.

Günlük: Genelde küçük işletmeler ve günlük ücret ödeyen işletmeler tarafından hesaplanması tercih edilen türdür.


Token: Kripto Para ile Token Arasındaki Fark Nedir?

This post is also available in: English

Kategoriler: Ekonomi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version