Beş Temel Yatırımın Artıları ve Eksileri

Bütçenizin genişliği ve vadeleri göz önüne alarak yapabileceğiniz beş temel yatırım vardır.Mevduat hesabına veya benzeri bir hesaba yatırmak, koleksiyon yapmak, ev almak, tahvil almak ve hisse senedi almak.Şimdi bunları tek tek inceleyelim.

1.Mevduat Hesabı, Para Piyasası Fonları, Hazine Bonosu

 
 Bütün bu yatırımlar kısa vadeli yatırımlardır.En büyük avantajı faiz getirirler ve paranız göreli olarak kısa sürede geri döner.Mevduat hesabında,hazine bonosunda ve mevduat sertifikalarında paranız sigortalıdır.Bir zarara uğradığınızda paranız geri ödenir.Riski en düşük yatırımlardır.
 Fakat kısa vadeli yatırımların büyük bir dezavantajı vardır.Faiz getirisi düşüktür.Kimi zaman aldığınız faiz getirisi enflasyonu karşılamaz ve paranızı değer kaybederek geri almış olursunuz.Bu şekilde bakıldığında özellikle mevduat hesabı zararlı bir öneri olabilir.

2.Koleksiyon Yapmak

 
 Antik arabalardan pullara, eski bozuk paralardan Barbie bebeklere kadar birçok şeyin koleksiyonu yapılabilir. Bu tür şeylere para yatırıyorsanız gelecekte belirli bir kârla satmayı düşünüyorsunuz demektir.Ancak bunun iki koşulu vardır: Ya elinizdeki şeyler eskidikçe değeri artar ve insanlar onlar için daha yüksek fiyat ödemeye hazır olurlar ya da enflasyon paranın alım gücünü kemirdiği için fiyatları yükselir.
 Koleksiyonculuk uzmanlaşma isteyen bir iştir ve başarılı koleksiyoncular sadece kendi topladıkları nesnelerin değil bütün piyasanın ve fiyatlarında uzmanıdır.Ciddi bir bilgi ve tecrübe birikimi ister.Bu becerilere sahip olduktan sonra bu tür nesnelere yatırım yapınca karşılaşabileceğiniz bir sorun vardır.Kaybolabilir, çalınabilir, bozulabilir ve bunun gibi etkenlerle zarar görebilir.Bu tarz hasarların bir kısmı için sigorta yaptırabilir fakat bu da ek maliyet ortaya çıkarabilir.
Eskilikten kaynaklanan değer artışının, yine eskimekten kaynaklanan değer azalışından fazla olduğu sürece yatırım yapmaya uygundur.

3.Ev Almak

  Ev almak, çoğu insan açısından en kazançlı yatırımdır.Diğer yatırım türlerine göre iki büyük avantajı vardır.Evi borç parayla alırsınız ve fiyatının yükselmesini beklerken içinde oturabilirsiniz.Genel olarak evlerin değeri, enflasyon oranında artar ve evinizi yatırım amaçlı bir semtte seçerseniz enflasyon oranının çok üstünde değer artışına tanık olabilirsiniz.Banka kredisiyle aldığınız takdirde faiz oranını hesaba katarak, kazancınızla karşılaştırdığınızda kar elde etme olasılığınız yüksektir.Diğer bir avantajı olarak borsanın çöküp hisse senetlerinin değer kaybetmesi gibi ev piyasasının çökmesinden de korkmazsınız.

4.Tahviller

 Gazeteler ve ekonomi haberleri başta olmak üzere hepiniz bir şekilde tahvil kelimesini duymuşsunuzdur.Peki ‘Tahvil nedir?’.
 Tahvil süslenmiş bir kağıda yazılmış ‘Sana borçluyum’ yazısından ibarettir. Paranızı birine borç verdiğinizi tescil eden bir araçtır.Borcun miktarını,vadesini ve borçlunun ödemek zorunda olduğu faiz oranını gösterir.Tahvilin en olumlu yanlarından biri faizin ne kadar ve hangi sıklıkla ödeneceğini, anaparanızı ne zaman geri alacağınızı bilirsiniz.Tahviller uzun vadeli finansal araçlardır ve vadesi ne kadar uzunsa enflasyonun paranızı eritme riski o kadar fazladır.Fakat geri dönüşü yüksek oranda garanti olan bu finansal araçta getiri oranı düşüktür.

5.Hisse Senetleri

 
 Hisse senetleri yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.Diğer yatırımlarla karşılaştırdığımızda tahvil aldığınızda birine borç vermiş, hisse aldığınızda bir şirketin bir parçasını almış oluyorsunuz.Hisse senetlerinin fiziki açıdan zarar görmesi mühim değildir böyle durumlarda şirket size yenisini gönderecektir.Günümüzde daha çok bankalar ve aracı kurumlar eşliğinde sanal ortamdan edinildiği için bir bulundurma riski bulunmamaktadır. Eğer şirketiniz zenginleşirse bunu sizinle paylaşır.Şirket temettü öderse sizde alırsınız. Temettü yükselirse kârınızda artar.Bu, hisse sahibi olmayı değerli kılan bir ikramiyedir. Hisse senedi alabilmek için yüksek miktarlarda birikime sahip olmanıza gerek yoktur. Uzun ya da kısa vadeli araç olarak kullanılabilir size bağladır. Temel şirket analizi becerileri ve doğru şirketleri  seçmeniz yeterlidir. Kısa veya uzun vadede şirket iflas etmediği sürece sonunda her zaman size getiri sağlar.
Kaynakça: Peter Lynch,John Rothchild, Learn to Earn.
Kategoriler: Ekonomi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/