Zor Şeyler Yaşayan Bir Kadının Kaleminden: Bazı İnsanları Diğerlerinden Daha Dayanıklı Yapan Nedir?

Bazen çevremizdeki insanların aynı olaya farklı tepkiler verdiklerine şahit oluruz. Kimisi gülüp geçerken kimisi kendini yıkar. Çözüm arayan da olur, bu neden böyle oldu deyip ağlayan da. Peki, siz hangisisiniz? Ben kendi adıma anında çözüm bulan, yaşananlara hep iyi tarafından bakan insanlara hep çok özendim. The New York Times’tan Eilene Zimmerman kendi yaşam öyküsünden de bahsederek nasıl değiştiğini anlatıyor. Dayanıklı bir insana dönüşürken nelere dikkat ettiğini ve etrafında rastladığı dayanıklı insanların ona nasıl davrandığını gelin kendisinden dinleyelim:
Birkaç yıl önce çok zor bir şey yaşadım. Benim için önemli olan ve hastalığını saklayan birine yardım etmek istedim. Evine gittim, acil servise sona erecek bir kurtarma operasyonu yapmaktı amacım. Fakat operasyonum morgda sona erdi. Evine gittiğim kişi eski kocamdı ve onu banyo katında ölü buldum. Kendisi uyuşturucu bağımlısıydı.
Kuşkusuz, hayatımın en travmatik olayıydı. Sadece benim için değildi. O dönemde iki genç çocuğum vardı. Onlar için de son derece travmatikti. Eski eşimin geride kalan mülkleriyle ilgili işlemler iki yılımı aldı. Vasiyetnamenin ispatı süreci de aynı şekilde travmatikti.
O zamanlar bir daha asla iyileşmeyeceğimi, hayatıma bu kadar derin bir hüzün ile devam edemeyeceğimi düşündüm. Ama şimdi, yani yaklaşık beş yıl sonra, gerçekten iyiyim. Ya da yakın zamana kadar dünyanın geri kalanıyla birlikte krizlerin mevcut yakınsamasıyla yaşamaya başladım.

Hayatımdaki bu zor dönem pandemi, siyasi ve sosyal kargaşa, ekonomik ve finansal belirsizlik gibi durumlarda beni dayanıklı kıldı. Bu deneyim bana bundan sonra ne olacağını asla bilemeyeceğimi öğretti. Artık hayatın beklenmedik sürprizleriyle başa çıkabilme, karşılaşabileceğim zorlukları kabullenme ve zor da olsa devam etme kapasitem var.
Bir kriz veya travmatik olaya nasıl yaklaştığımız büyük ölçüde ne kadar dayanıklı olduğumuza bağlıdır. Travmatik olaya Covid-19 pandemisini örnek verebiliriz. Çünkü öngörülemez ve kontrol edilemez bir durum. Dayanıklılık, zor deneyimlerden kurtulma, uyum sağlama, ilerleme ve hatta bazen büyümeyi deneyimleme yeteneğidir.
Bireyin dayanıklılığı, genetik, kişisel tarihsel, çevresel ve durumsal bağlamın bir kombinasyonu ile belirlenir. Şimdiye kadar yapılan araştırmalara göre, genetik kısmın diğerlerine göre payının nispeten daha küçük olduğu bulundu.
Psikiyatri Profesörü Karestan Koenen, genlerin travma sonrası stres bozukluğu riskimizi nasıl şekillendirdiğini araştırıyor. Ve kendisi şu açıklamayı yapıyor:
“Hepimiz çok düzgün huylu insanlar tanıyoruz. Bunlardan bazıları fizyolojik olarak nasıl inşa edildiğimiz ile bağlantılı. Ama yine de, bazı insanların diğerlerinden daha dayanıklı doğdukları doğru değil. Çünkü durumsal faktörlere göre her özellik olumlu veya olumsuz tanımlanabilir.”
Bireyin geçmişi dayanıklılık için daha önemli bir yere sahip. Dayanıklılığın en önemli belirleyicisi, özellikle ebeveynler ve birincil bakıcılar ile olan yakın kişisel ilişkilerimizin kalitesidir. Ebeveynlere erken bağlanma, insan adaptasyonunda çok önemli bir yere sahiptir ve yaşam boyu büyük bir rol oynamaktadır.
1970’lerden beri travma sonrası stres araştırması yapan, Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Psikiyatri Profesörü olan Bessel van der Kolk “Çocukken ne kadar sevildiğini hissetmek, yaşamın ilerleyen dönemlerindeki her türlü zor durumu nasıl yönetebileceğinin harika bir öngörücüsüdür.” der.
Van der Kolk, uzun süreli çalışmaların, yaşamın ilk 20 yılının özellikle kritik olduğunu gösterdiğini söylüyor. Ve ekliyor: “Farklı yaşlardaki farklı travmaların, algılarımız, yorumlarımız ve beklentilerimiz üzerinde kendi etkileri vardır. Bu erken deneyimler beyni şekillendirir, çünkü beyin kullanıma bağımlı bir organdır.”
Dayanıklılığı,  öğrenilebilen bir dizi beceri olarak düşünebilirsiniz. Bu beceri binasının bir kısmı tıpkı benim ve çocuklarımın yaşadığı gibi çok zorlu ama yönetilebilir deneyimler sayesinde oluşuyor.

Nasıl başa çıkacağımız, dayanıklılık araç kutumuzda ne olduğuna bağlıdır. Eski kocam gibi bazı insanlar için araç kutusu uyuşturucularla doludur. Diğerleri için içki, aşırı yemek, kumar, alışveriş olabilir. Ancak bunlar dayanıklılığı desteklemez.
Dayanıklı insanlar için ortak araçlar, gerçekçi iyimserlik, ahlaki pusula, bilişsel ve duygusal direnç ve sosyal ilişkilerdir. Aramızdaki en dayanıklı kişiler, genellikle olumsuzluklar üzerinde durmayan, en karanlık zamanlarda bile fırsatları arayan insanlardır. Örneğin bir karantina sırasında, dayanıklı kişi bir meditasyon pratiğine başlamak, online eğitime başlamak veya gitar çalmayı öğrenmek için iyi bir zaman olduğuna karar verebilir.
Yale Üniversitesi’nden Prof. Steven Southwick‘e göre birçok dayanıklı insan öncelikle neyi değiştiremeyeceğini dikkate alır. Ardından ise neyi gerçekten değiştirebileceklerine yoğunlaşır. Kafanızı duvarlara vurarak bir şeyleri değiştiremezsiniz. Ayrıca bir şeyleri değiştirememekten korkmak ters etki yapar. Olaylarla başa çıkma yeteneğinizi köreltir.
Southwick, eski savaş esirleriyle pek çok çalışma yaptı. Derinden acı çekmelerine rağmen, çoğu zaman hayatlarında yeni yeşermeler bulduklarını keşfetti. Bu bana da oldu. Kendi trajik deneyimimden sonra, sosyal hizmet alanında yüksek lisans yapmak için okula geri döndüm.
Bunu 5 yıl önce yapmam çok zordu. Çünkü sürekli “Bir gün önce gitsem eski kocamı ölümden kurtarabilir miydim?”, “Bu durumda kızım üniversiteye nasıl gidecek?” vb. gibi çok fazla geçmiş ve gelecekle ilgili soruyla boğuşuyordum. Ancak sonra fark ettim ki bugüne ve şimdiye odaklanmalıyım. Geçmişi değiştiremezdim ve geleceği kontrol etme imkanım da yoktu.
Şu anda bir sosyal hizmet öğrencisi olarak saha çalışmamda, özellikle kanserli insanlara ve travmatik deneyime sahip kişilere destek veriyorum. Onlara günü yaşamalarını ve güçlü yönlerine yönelmelerini söylüyorum. Çünkü her kötü senaryoyu düşünmek anlamsız ve kaygı arttırıcı bir hal alıyor.


Dayanıklılık Nasıl Oluşturulur?

Çok sayıda dayanıklı bireyle yapılan görüşmeler hepsinin aşağıdaki özellikleri paylaştıklarını göstermektedir.
– Olumlu, gerçekçi bir görünümleri vardır. Olumsuz bilgiler üzerinde durmazlar ve bunun yerine olumsuz durumlarda pozitif çözümler bulmaya çabalayan, kasvetli durumlarda fırsat arayan kişilerdir.
– Ahlaki bir pusulaları vardır. Son derece dayanıklı insanlar, doğru ve yanlış olarak neyi düşündüklerini sağlam bir şekilde hissederler ve kararlarını onlara göre yönlendirirler.
– Fedakarlar; başkaları için bir endişe ve bir çeşit bencillikleri yoktur. Hayatlarını genellikle anlamlı buldukları ve onlara bir amaç hissi veren nedenlere adamışlardır.
– Neyi değiştiremediklerini kabul ederler ve enerjiyi neyi değiştirebileceklerine odaklarlar. Southwick, dayanıklı insanların zor bir durumu yeniden değerlendirdiklerini ve içinde anlamlı fırsatlar aradıklarını söyler.
– Bir misyonu, anlamı, amacı vardır. Hayatta anlamlı bir misyona kendilerini adamış hissetmek onlara cesaret ve güç verir.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version