TÜKETİCİ ÜZERİNDEKİ ALGI DEĞİŞİMİ FEBREZE ETKİSİ

ABDULLAH DEMİR

ABDULLAH DEMİR

Araştırmacı-okur-yazar -çizer-gezer

P&G grubu Febreze adlı ürününü ilk piyasaya sürdüğü sıralarda piyasada benzeri bir ürün bulunmuyordu. Febreze evdeki sigara, evcil hayvan ve buna benzer kötü kokuları kısa süre içerisinde yok eden ve o ana kadar benzeri olmayan bir üründü. Fakat bir sorun vardı  P&G grubunun sorun olarak gördüğü kötü kokular kullanıcılar için sorun olarak nitelendirilmiyordu. Yani onlar evcil hayvan ve sigara kokularına alışık olduklarından , bunu bir problem olarak görmüyorlardı.
Febreze ortada olmayan bir probleme harika bir çözümdü.P&G grubu Febreze piyasaya sürdüğünde koltuklarına yaslanıp satışların patlamasını beklemeye koyulmuştu fakat satışlar bekledikleri gibi olmadı ve ürün marketlerde aradığı popülerliği bulamadı.Bu P&G şirketinin şaşkınlık geçirdiği  bir olaydı ve şirket bu  garip tüketici davranışı üzerine araştırma yapmaya başladı. 
Araştırma sonucunda fark ettiler ki ürünü yanlış tüketici grubuna pazarlıyorlardı.Febreze ürününü kullanan kişiler , evcil hayvan sahibi yada sigara içen kişiler değil, temizliği seven ev kadınlarıydı. Ev kadınları bir odayı temizledikten sonra ,odaya Febreze sıkıp başka odaya geçiyorlardı. Yani onlar için temizlenmiş odadaki hoş koku ,onlar için bir ödüldü.
Febreze bir temizlik ürünü değil ; temizlenmiş bir odanın keyfini sürmek için kullanan bir hoş kokuydu. Odayı temizle ve güzel kokunun keyfini çıkar.

Araştırma sonucunu gören P&G yetkilileri pazarlama metodunu değiştirdi ve Febreze’yi temizliğe alternatif ya da yeni temizlik metodu olarak pazarlamak yerine temizliğin bir ürünü olarak pazarlamaya başladı. İki ayda satışlarını ikiye katlayan Febreze oluşturduğu kategoride piyasanın en çok bilinen ve en çok satılan ürünü haline geldi.
Gerçekler üzerinde pek değişiklik yapmayarak , tüketici algısı üzerinde yapılacak  basit dönüşümler mükemmel sonuçlar verir.
Kategoriler: Kreatif, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version