Mükemmel Bir Sabah Rutini İçin Fayda Sağlayabilecek 6 Uygulama

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Erken uyandığınızda sabahın o büyüleyici sessizliğiyle tüm dünyanın size ait olduğunu hissettiğiniz ilk dakikalar çok değerlidir. Değerli olan o dakikaları ve beraberindeki birkaç saati e-postalara, toplantılara, görüşmelere ve ekranlara bakarak harcamayın. Bu birkaç saati verimli bir kahvaltı ile, egzersiz ve meditasyon yaparak, okuyarak ya da yazarak çok daha anlamlı kılabilirsiniz.

Bunların birçoğuna gerekli zamanı ayırarak kendinize eşsiz bir sabah rutini tasarlayabilirsiniz. Bu rutinin sürekliliği size gün boyunca daha fazla mutluluk, enerji, verimlilik ve odaklanma yetisi kazandıracaktır. Biz de bu sabah rutini tasarımınızı daha da verimli kılacak 6 yardımcı uygulama öneriyoruz.


1) Meditasyon ve odaklanma için: Brain.fm

Brain.fm odaklanmak, meditasyon yapmak ve rahatlamak için eşsiz bir müzik arşivi sunan uygulamadır. Brain.fm’deki sesler, beyninize nörobilimsel dokunuşlarda bulunarak beyin dalgalarınızın daha kontrollü yayılmasını sağlıyor. Fark edilebilir bir fark görmek için müzikleri kulaklık ile ve 15-30 dk arasında bir süre boyunca dinlemek gerekiyor. 


2) Egzersiz için: 7 Minute Workout

Egzersiz tam olarak spor yapmak değildir. İş çıkışı ya da akşamları spora giden biriyseniz “ben zaten düzenli spora gidiyorum” deyip sabah egzersizlerini görmezden gelemezsiniz. Çünkü egzersiz uykudan sonra ve özellikle günün ilk ışıklarında uygulanmamalıdır. Ve her sabah uygulayacağınız 7 dakikalık bir egzersizin bünyenizde neleri değiştirebileceğine inanamayabilirsiniz.7 Minute Workout, New York Times tarafından geliştirilen, tek bir sandalye, bir duvar ve vücut ağırlığınız ile yapabileceğiniz 12 adımlı bir egzersiz programı. Sabah rutinine bu tür bir çalışmayı dahil etmek isteyen herkes için harika bir uygulama ve oldukça kolay olan bir uygulama.


3) Eğer yazmak isterseniz: Day One 2.0

Günlük tutmak unutkanlıklarımızı engeller, kendimizi ifade yetimizi geliştirir, bize kendimizi izleyebilme şansı yaratır, hedeflerimizi daha gerçekçi kılar ve tüm bunlar başarı ile direkt ilgilidir.Apple’ın en iyi uygulamalar arasında gösterdiği ve “Basit ve şık bir günlük” olarak tanımlanan Day One, günlük tutmak veya Facebook, Tumblr, Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşmak için detaylı hikayeler yazmak isteyenlerin ilgisini çekebilecek türden. Yazarken neredeyse ihtiyacınız olabilecek tüm detaylar sunuluyor. Yazınıza, hava durumu, tarih ve konum bilgilerini ekleyebiliyor, kayıtlarınız için etiketler oluşturabiliyor, albümünüzden veya o an çektiğiniz bir fotoğrafı da uygulama içinden ekleyebiliyorsunuz.


4) Eğer okumak isterseniz: Blinkist

Sabahları okumak da çok etkili bir eylemdir. Haber ya da tweet okumaktan bahsetmiyoruz. Günlük yaşamımızdan farklı konulara, farklı hikayelere şahit olmaktan bahsediyoruz.Blinkist ise kısaca bir kitap arşivi. Fakat çok uzun kitaplardan oluşmuyor. Maksimum 15 dakikalık kısa kitaplar bunlar. Kişisel gelişimden bilime, toplum biliminden politika ve tarihe, iş dünyasından girişimciliğe kadar bir çok kategoride yüzlerce kitap var. Blinkist’teki kitapların güzel olan yanı kısa ve ana mesajdan sapmadan, özetlenerek anlatılması. Şimdilik yalnızca İngilizce kitaplar mevcut fakat dil genel olarak ağır değil. Hem bu sayede günlük olarak yabancı dilinizi de geliştirme imkanı bulabilirsiniz.


5) Yeni bir alışkanlık edinmek istiyorsanız: Streaks

Başarılı insanlar başarıya giden yolda iyi şeyleri kendileri için nasıl alışkanlık haline getirebildiklerinden bahsederler. Bunun da temelinde planlı yaşamak ve süreklilik yatar. Dört dörtlük bir to-do list insanı olursanız hayatınızı çok daha organize yaşayabilirsiniz. Streaks isimli uygulama kendisini “İyi alışkanlıklar edinmenize yardımcı olan yapılacaklar listesi” olarak tanımlıyor. Günlük yapmanız gereken 6 görev belirliyorsunuz. Ve Streaks, 10 dk okumak, köpeği dolaştırmak, dişlerinizi fırçalamak, su içmek gibi bu görevleri alışkanlık haline getirebilmeniz için size yardımcı oluyor.


6) Eğer hiçbir fikriniz yoksa ilham alın: My Morning Routine

My Morning Routine isimli internet sitesinde başarılı insanların, girişimcilerin ve düşünce liderlerinin sabah rutinleri hakkında çok özel detaylar ve istatistikler bulunuyor.  Örneğin internet sitesindeki insanlar sabah rutinlerine dair bazı önemli istatistikler:
Ortalama uyku süresi: 7:32 saat
Ortalama uyanma saati: 06:35
Ortalama uyuma saati: 23:08
Sabah egzersizi yapanların yüzdesi: %78
Hemen telefonunu kontrol eden yüzdesi: %60

Kendi sabah rutin tasarlarken ilham kaynağı olacak daha büyük fikirler için siteyi detaylıca inceleyin.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2 Kaynak.

Kategoriler: Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/