Microsoft, Geliştirici Platformu Github’ı Satın Aldı

Microsoft‘un Github‘ı satın almak üzere olduğuna dair söylentiler son günlerde artmaya başlamıştı ki dün akşam saatlerinde Bloomberg, Microsoft’un satın almayı gerçekleştirdiğini paylaştı. Resmi duyurunun ABD saatine göre Pazartesi gününün erken saatlerinde yapılması bekleniyor.
Github geliştiricilerin projelerini, projelere ilgili dosyalarını ve kodlarını depoladıkları bir platform. Github’ın kullanımı ve popülerliği gün geçtikçe de artıyordu. Github kullanan şirketler arasında Apple, Amazon, Google ve daha birçok teknoloji şirketi yer alıyor. Microsoft, Github kullanan teknoloji devleri arasında en aktif olanı. 1000’den fazla çalışanını Github kullanmaya yönlendiren Microsoft, GitHub’da kendi özgün Windows Dosya Yöneticisi kaynak kodunu bile barındırıyor.
Değerlemeye gelelim. Github’ın değerlemesi 2015’te 2 milyar dolar olarak paylaşılmış ama Microsoft’un ne kadar ödeme yaptığına dair bir bilgi henüz yok. Gün içinde bu rakama dair bir açıklama yapılacağı düşünülüyor.
Microsof’un dahil olduğu alanlarla ilgili çok temkinli davranan geliştiriciler, gün içinde yapılması beklenen açıklama sonrası nasıl bir tepki gösterecekler? Şimdiden Github’ın rakibi Gitlab‘a geçiş kampanyaları Twitter üzerinden başladı bile.
Gitlab de aşağıdaki videoyu yayınlayarak ve sosyal medyadan paylaşımlar yaparak bu krizden karlı çıkmaya çalışıyor.
Kategoriler: Gündem, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/