Kira Kontratı Sözleşmesi (Dolu ve Boş Kontrat Örneği)

Kira kontratı ya da sözleşmesi, herhangi bir mülkü kiralarken kiracı ile mülk sahibi arasında yapılır. Bu kontrat / sözleşmede her türlü detay ve sürecin ilerleyişi açıklanır.
Farz edin ki bir mülk sahibisiniz ve bir kiracınız var. Aranızdaki bu durumu resmiyete döken kira kontratıdır. Kira sözleşmesi belli başlı örneklere sahiptir. Kira kontratı örneği pdf formatında bulunabilir ya da word dosyasında yazılıp doldurulabilir.Bu içerik sayesinde kira kontrat örneği, kira sözleşmesi yapılması gerektiğini, kira kontratının nasıl doldurulması gerektiğini öğreneceksiniz.
İki taraf için de hukuki olarak hayati öneme sahip olan bu kontratın detaylarını inceleyelim.

Önce kira kontratı örneği nasıl olmalı sorusunu yanıtlayalım:

Kira kontratı için ilk satırdan en alt satıra kadar hangi bilgiler olmalı
Yukarıdan aşağıya şu sırayı izleyin. Dairesi, Mahallesi, Sokağı ve Numarası, Kiralanan şeyin cinsi, Kiraya verenin adı ve soyadı, Kiraya verenin TC Kimlik No (Hemen yanına Vergi No), Kiraya verenin ikametgahı, Kiracının adı ve soyadı, Kiracının TC Kimlik No (Hemen yanına Vergi No), Kiracının ikametgahı, Kiracının iş yeri adresi.Bu sıralama olmazsa olmaz temel boşlukları içerir. Kontratın tamamına yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Kira sözleşmesi neden önemli?

İki taraf (kiracı ve kiraya veren) için de imzalanması çok önemli olan bu kontrat sayesinde iki tarafın da hakları hukuki olarak güven altında toplanır. Bunun yanında kiracı ve mülk sahibi arasında olan tartışmalar ve anlaşmazlıkların da çözülmesi için kullanılabilir.
Kira kontratını nasıl dolduracaksınız?

İki soruyu basitçe yanıtlayalım 
Kira kontratı nasıl doldurulur? Kira kontratı nasıl hazırlanır?
Kontrat üç ana kısımdan oluşur: Kiralama ile ilgili bilgiler, Kiralanan mülkün demirbaşları, kira kontratı genel koşulları.
Kiralama ile ilgili bilgiler: İlk bölümde kiralık mülkün cinsi, kiralanacak mülkün iletişim bilgisi ve adresi, kiralama sürecinin başlangıç ve bitiş tarihleri ve kira bedeli bulunur.En önemli bölümlerden birisidir.
Kiralanan mülkün demirbaşları: Farz edin ki kiracısınız ve bir evi kiraladınız. Bu evdeki demirbaşlar sizin sorumluluğunuzun altına girer. Aidat bilgileri, elektrik sayaçları, su sayaçları, kombi gibi demirbaşlar anlaşılan süre boyunca tamamen kiracının sorumluluğu altına girer. Bunun yanında anahtarlar da buraya yazılır.
Kira kontratı genel koşulları: Bu iki maddenin dışındaki bütün bilgiler bu kısımda bulunmak zorundadır. Madde madde yazmak en önemli husustur. Planlanan tadilat, kiranın yatacağı banka hesabı, genel detaylar bu bölümde yer almak zorundadır.
İki nüsha doldurulur, biri kiracıda biri kiralayan kişi yani mülk sahibinde bulunur.

Kira sözleşmesi doldururken dikkat edilmesi gereken noktalar:

1) Kontratı okumadan hiçbir şeye imza atmayın.>2) Karşınızdaki kişinin mülkün gerçek sahibi olduğundan emin olun. Bu dolandırılma ihtimalinizi bir hayli düşürecektir.
3) Adres kısmı çok önemlidir, kontrattaki adresi mutlaka kontrol edin.

4) Kira başlangıç ve bitiş dönemlerini kesin olarak belirleyin. 
5) İki tarafın da TC kimlik no’su bulunmalı. Aksi takdirde resmiyete dökülemez.
6) Kiranın nasıl ödeneceğini, her türlü ödeme bilgisini ve ödeme yolunu mutlaka kontratta belirtin, EFT kullanılacaksa yazılı bir açıklama hazırlayın.7) Kefiller varsa imzalar kefiller de varken atılmalıdır.
8) Depozito veriliş sebebi ve hangi durumlarda iade edileceği net ve sade bir diller belirtilmelidir.

Kira kontratı örnekleri 2018 – 2019

İşyerleri için kira kontratı örneği

Örnek kira kontratı:
Dolu kira sözleşmesi:

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/