Jack Ma, Tim Cook Gibi Ünlü Liderlerden 2018’e Girerken Ders Alınacak 7 Alıntı

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

2017 bitti bitecekken şöyle bir geriye dönüp çoğumuzun idolü haline gelmiş, başarı deyince akla gelen ünlü isimlerden biraz liderlik dersleri almayalım mı?

1) Steve Jobs: Akıllı insanları işe alın ve bırakın size ne yapacağınızı söylesinler.

Jobs’ın bu konuda ünlü ufak bir esprisi var: “Akıllı insanları işe alıp onlara yapmaları gerekenleri söylemenin hiçbir anlamı yok. Biz, akıllı insanları işe alıyoruz ki bize ne yapacağımızı söylesinler.” Ki bu da bize Apple’ın işe alım süreci ile ilgili ufak bilgiler veriyor.

2) Jack Ma: Teknoloji çağında saygı duyulan olmak istiyorsanız, LQ’ye ihtiyacınız olacak.

Düşünce liderleri arasında çalışma hayatında daha etkili olanın EQ mu yoksa IQ mu olduğu tartışması süregeledursun, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma ortaya yeni bir kavram olan LQ’yu attı. LQ (Love Qutient), yapay zekada olamayacak olan özelliklerin toplandığı zeka türü olarak düşünülebilir. Jack Ma, en büyük problemlerin yapay zekada bulunmayan sevgi, anlayış ve merhamet ile çözülebileceğine ve yeni liderlik becerisinin bu olduğuna inanıyor.

3) Jeff Weiner: Genellikle hafife aldığımız bu üç şeyin kıymetini bilin: sağlık, aşk ve zaman.

Bu, Linkedin CEO’su Weiner tarafından atılan bir tweet sadece. Biraz derine indiğimizde bu üç özeliğin gerçekten kıymetini bilen Weiner’ın hayatını nasıl değiştirdiğini görmek mümkün. Zira kendisi iş hayatında meditasyonun önemini kavramış, gün içinde hiçbir şey yapmamak için zaman ayırabilen ve çalışanları tarafından “merhametle yöneten” bir yönetici olarak bilinen biri.

4) Bill Gates, Richard Branson ve Warren Buffett: Başarılı olmak için iletişim becerilerinizi geliştirmenize ihtiyacınız olacak.

İş hayatında başarı için iletişim becerilerinin gerekliliği çok bilinmedik bir şey değil. Dünyanın en ünlü üç milyarderinin aynı görüşte olmasının dışında tezimizi güçlendirmek için bir de araştırma sonuçları var. Araştırmalara göre finansal başarının  %85’i konuşma ve dinleme becerilerinin etkin kullanılabilmesinin doğal bir sonucu.

5) Richard Branson: Cesur ol ve başarıyı kucakla.

Virgin Grup’un kurucusu Branson yeni bir şey deneyip başarısız olmadan yenilikçi ve büyüyen bir şirket olmanın imkansız olduğunu söylüyor. Branson ayrıca çalışanlara her zaman öncelik vermemiz gerektiğinin altını çiziyor. Yani gerçekten öncelik, müşterilerden bile.

6) Tim Cook: Sevdiğiniz şeyi yapın, onu tüm kalbinizle kucaklayın ve sonra sadece eğlenmenize bakın.

Gençlere başarının tarifini bu şekilde veriyor  Tim Cook. Tarif çok basit ve “çok çalışmak, fedakarlık yapmak” gibi genel inanışın neredeyse tam tersi. Cook ayrıca, tutkulu olduğumuz bir işi yaparken insanlara hizmet de sağlamamız gerektiğini ve eğer bu iki şeyin bir arada olmadığı bir şey yaparsak mutluluğu bulamayacağımızı söylüyor.

7) Chip Bergh: Giderek politikleşen çalışma kültüründe şeffaflık en büyük liderlik becerilerinden biri.

Levi Strauss&Co’nun CEOsu Chip Bergh, günümüz çalışma dünyasının sonra derece politik ve toksik bir hal aldığının, insanların sürekli birbirlerinin arkasından konuştuğunu belirtiyor. Kendisi, şeffaflığın en büyük becerilerden olduğunu dile getirirken bunun çalışanlar arasında güven oluşturduğuna ve dolayısıyla başarıyı getirdiğine inanıyor.
Kategoriler: Alıntılar, İlham, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version