Hollanda’dan Alabileceğiniz 5 İlginç Ürün

Glocalzone

Glocalzone

"Nothing is out of reach"

Özgürlükler ülkesi Hollanda, herkesin hayatında kesinlikle bir defa ziyaret etmesi gereken ülkeler arasında. Mükemmel doğası ve özgür insanlarıyla gezmeye doyamayacağınız Hollanda’dan alabileceğiniz 5 ürün önerisini sizler için derledik. Hiç vakit kaybetmeden incelemeye başlayalım.

Lale Soğanları

 

Hollanda deyince çoğu kişinin aklına laleler geliyor, işte bu yüzden Hollanda’dan alabileceğiniz ürün önerilerine birbirinden güzel lalelerle başlıyoruz.  400 senedir lale yetiştirilen ülkede her yıl 9 milyarı aşkın lale yetiştiriliyor.  Lale soğanı yetiştiriciliğinde dünya çapında konuşulan Hollanda,  ‘Lale Soğanı Mahallesi’ olarak da anılıyor. Bu güzel çiçekleri, havalimanından tutun da çeşitli dükkanlarda, en önemlisi de ülkedeki birbirinden güzel çiçek pazarlarında bulabilirsiniz. Canlı çiçeklerle aranız pek yoksa, tahta lalelerden satın alıp arkadaşlarınıza sembolik hediyeler verebilir ya da Hollanda gezinizden güzel bir hatıra olarak saklayabilirsiniz.

Peynir

Hollanda’yı Hollanda yapan başlıca unsurlarından bir tanesi de peynirleri desek abartmış olmayız. Şehrin adını alan hafif yağlı ama bir o kadar da tatlı aromasıyla bilinen Gouda, şarapların ve ızgara etlerin olmazsa olmazı Biberli Peynir. Pesto ve peyniri bir arada arayanlara Pestolu Peynir, yumuşak peynirleri sevenler için Sarımsaklı Peynir. Güçlü aroma arayanlar için Hardallı Peynir, zaman geçip ‘yaşlandıkça’ güzelleşen Leerdammer, özellikle Amsterdam’da birçok yerde bulabileceğiniz Füme Peyniri ve dahası sizleri bekliyor. Eğer siz de peynir aşığıysanız,  Hollanda’dan alabileceğiniz ürün önerilerinin büyük bir kısmını oluşturan peynirleri incelemek ve satın almak için hatrı sayılır bir vakit ayırmanızı öneririz. Çünkü Hollanda, peynir konusunda oldukça geniş bir lezzet ve ürün yelpazesine sahip.

Jenever

 
 

Yurt dışı seyahatlerinin olmazsa olmazı alkol olduğu için Hollanda’dan alabileceğiniz ürün önerilerine ‘cin’in atası olarak bilinen ve genever bitkisinden üretilen, ülkede Jenever olarak adlandırılan bu güzel içki ile devam ediyoruz.Karanfil, kakao, zencefil, elma gibi aromalara sahip birbirinden farklı çeşitlerini bulabilirsiniz.

Tahta Ayakkabılar

 

Klompen adını verdikleri bu ayakkabılar 1230’lu yıllardan beri büyük bir el emeğiyle yapılıyor. Yaş kavak ağacından yapılan bu ayakkabılar eskiden çoğunlukla çiftçiler tarafından giyilirken, zamanla yaygınlaşmış. Hatta, ayakkabının renginden ve modelinden giyen kişinin mesleği, evli ya da bekar olduğu anlaşılır hale gelmiş.  Bu ilginç ayakkabılar günümüzde kullanılmasa da mükemmel bir hediye seçimi ve  aynı zamanda hoş bir anı haline geldiği için Hollanda’dan alabileceğiniz ürün önerileri arasındaki yerlerini alıyorlar. Anahtarlık, biblo, süs eşyası, ev terliği ve daha birçok farklı şekilde bulmanız mümkün.

Stroopwafel 

 

İnce ve küçük bir waffle şeklindeki bu tatlı atıştırmalıklar; hem bütçenizi yormayacak, hem ağzınızı tatlandıracak, hem de valizinizde çok büyük bir yer işgal etmeyecek. Üstelik Hollanda’dan alabileceğiniz ürün önerilerinin de en tatlısı! Hollandalılar bu gofretimsi tatlıyı çay ya da kahve kupalarının üzerine koyup ısıtarak yiyorlar. Böylece içindeki karamel eriyor ve ağızda daha hoş bir tat bırakıyor.

Eğer bu ürünleri çok sevdiyseniz ve Hollanda’ya seyahat etmenize daha çok varsa, hepsini gezginler aracılığıyla Glocalzone‘dan sipariş edebilirsiniz.

 

 

 

Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version