Her Girişimcinin İşine Yarayabilecek 13 Bilgi Sitesi

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Başarılı bir girişimci olmak için birçok özelliği bir arada bulundurmanız gerekiyor. Özellikle şirketiniz büyümeye başladıysa ve ihtiyacınız olan alanlarda çalışacak yeterli sayıda çalışanınız yoksa.

Bir şirket kurarken gerekli becerileri öğrenmek çoğu zaman pahalı ve zor olabiliyor, neyse ki ücretsiz, kaliteli online eğitim siteleri son birkaç yılda sayısını arttırmaya devam ediyor.

Aşağıda kendinizi pazarlama, girişimcilik ve işletme alanlarında geliştirebileceğiniz 13 site:

1) Codecademy⇑

Ücretsiz interaktif kurslar ile HTML, CSS, Javascript ve PHP gibi birçok programlama dillerinde kendizi geliştirebileceğiniz bir site olan Codecademy sayesinde mevcut ya da geliştirme aşamasında olan web sitenizdeki birçok hatayı bir yazılımcıya ihtiyacınız olmadan düzeltebileceksiniz. 


2) HubSpot Academy⇑

İçerik pazarlaması, internet sitesi optimizasyonu, arama sonuç sayfaları ve potansiyel müşteri büyütme konularında sertifikalı eğitim veren bu siteye, büyümeyi hedefleyen herkesin bir göz atması gerek.


3) Moz⇑

Kendi internet sitenizin mümkün olduğunca görünür olmasını istiyorsanız SEO hakkında az da olsa bir bilginiz olmalı. SEO için mutlaka bakmanız gereken sitelerden biri.


4) LearnVest⇑

Başarılı girişimciler paranın iş hayatında ve sosyal hayatta nasıl harcanacağını iyi bilen insanlardır. Oldukça fiyatı makul maliye derslerinin dışında LearnVest, “Daha İyi Para Yönetimi” ve “Nasıl Bütçe Yapılır” gibi dersleri de ücretsiz öğrenme imkanını sunuyor.


 

5) edX⇑

“Finansal Analiz ve Karar Verme”, “Girişimcilik 101: Müşteriniz Kim?” gibi 300’den fazla konuda sorularınıza cevap bulabileceğiniz bu site kendizi geliştirmek için büyük bir fırsat.


6) Khan Academy⇑

Bu ücretsiz bilgi kaynağı kurulurken herkesin matematik, fen, sanat, teknoloji ve birçok alandan bilgiye ulaşması hedeflenmiş. 100.000’i aşkın interaktif alıştırma ile bilgilerinizi pratik kullanıma dökebileceksiniz. Çoğu ders lise öğrencilerine yönelik olsa da eksik olduğunuz konularda kendinizi yenilemek istiyorsanız bir uğrayın.


7) MIT Open Courseware⇑

MIT’de öğretilen dersleri ücretsiz olarak bakıp okuyabileceğiniz bu site yen şirket kurmayı hedefleyenlerin mutlaka bakması gereken bir yer.


8) Kutztown University of Pennsylvania⇑

100’e yakın dersiyle girişimcilere finans, işletme planlamaları, yönetim gibi konularda yardımcı oluyor.


9) Coursera⇑

MIT’ye benzer yapıdaki sitesi ile 10 milyon kullanıcıya 114’ten fazla ders ile ücretsiz eğitim veriyor. Diğer sitelerden en büyük farkı “Klinik Araştırmalar için Veri Yönetimi”, “Girişimciler için İnovasyon: Fikirden Piyasaya” gibi spesifik konuda dersler içermesi.


10) OpenCulture⇑

İnternetteki tüm kaynakları ve iTunes U kullanarak istediğiniz alanda size ücretsiz dersler bulan bu site hem video hem de ses kayıtları olarak sonuçları karşınıza çıkarıyor.


11) YouTube⇑

Beklenildiği üzere dünyadaki en büyük arama motorlarından biri olan YouTube, her türlü sorunuza cevap niteliğinde videolarıyla imdadınıza koşuyor. TED konuşmalarından, şirketler tarafından hazırlanmış videolara kadar hemen hemen aradığınız her konuda içerik bulabilirsiniz.


12) Alison⇑

Aktif 4 milyon kullanıcı ve 600’ü aşkın dersi Google, Microsoft ve Macmillan gibi kaynaklardan ekonomi, kişisel gelişim ve girişim hakkında size ücretsiz dersler bulan bir site.


13) Podcastler

Podcastler ders olarak sayılmasa da öğrenmek için en kolay ve eğlenceli yollardan birisi. Bilgisayardan ya da mobil cihazlardan rahatlıkla dinleyebileceğiniz podcastler ile evde, okula giderken, hemen hemen her yerde yeni bilgi öğrenebilirsiniz.

Cep telefonundan dinlemek isteyenler;

iOS için: iTunes

Android için: Podcast Republic

facebook-paylas2  new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/