Friends’ten Çıkarılması Gereken 7 Hayat Dersi

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Friends dizisini duymayan yoktur. Kimilerine göre en komik diziler arasında saygı ile anılan bu diziden çıkarılması gereken inanılmaz yaşam notları var. İzlerken kahkahalarla güleceğiniz bir dizi olmasının yanında dikkatle baktığınızda size ilham veren bir dizi Friends. Bilmeyenler için çok temel bir şekilde özet geçecek olursa, New York’ta yaşayan altı yakın arkadaşın evlerine 10 sene boyunca konuk oluyoruz dizide. Her an gülmeye hazır izlediğiniz dizi sizi yanıltmıyor ve bir bölümü bile gülmeden bitirmiyorsunuz. 10 sezonluk dizide öyle anlar var ki gülmenin yanında heyecanlanıyorsunuz, hüzünleniyorsunuz, şaşırıyorsunuz. Bu yazımızda, diziyi izledikten sonra çıkardığımız hayat notlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. O zaman başlayalım.

1) Sizi mutlu edecek şeyleri yapın.

chandler reklam

Chandler’ın işinden ayrıldıktan sonra ilerleyen yaşına rağmen stajyerlerin arasında (Stajyerlere para verin!) çalıştığı reklam ajansında yaşadığı heyecan ve mutluluk sizlere ilham oluyor. Yüksek maaştan bir anda stajyerlik hayatına geçiş yapan Chandler hiç vazgeçmedi. Çalıştı, kimi zaman dalga geçildi ama o yılmadı ve çok başarılı bir reklamcı oldu. Ne olursa olsun, istediğiniz ve mutlu olduğunuz şeyler yapın.


2) Yardımsever olmak kötü bir şey değil.

pheobe

Pheobe’nin kardeşi için taşıyıcı annelik yapması kadar büyük bir iyilik yapma şansınız olmayabilir ama elinizden geleni yapabilirsiniz. Bu altı yakın arkadaşın birbirine yaptıkları iyilikleri ve yardımları saya saya bitiremeyiz. Birbirlerini arkasını kollayan dostlar, birbirlerinin hayatlarını daha kolay hale getirirler.


3) Gelişime açık olun.

rachel

Dizinin ilk bölümünü gözünüzün önüne getirin. Düğünden kaçan gelin Rachel’ın şımarık bir kızdan kendi parasını kazanan yalnız bir anneye dönüşümüne şahit oluyoruz dizi boyunca. Garsonlukla başladığı kariyerini Fransa’dan iş teklifi alacak kadar geliştiren Rachel’ı kendimize örnek alarak hiç durmadan gelişime açık olmalıyız. Rachel’in artan özgüveni, bizlere ilham vermeli.


4) İdeallerinizden vazgeçmeyin.

ROSS

Diziyi izleyenlere “Paleontoloji” bilimini öğreten Ross’a buradan saygılarımızı sunuyoruz. Çocukluğundan beri dinozorlara, fosillere özel ilgisi olan Ross, insanlara inadıyla örnek olmalı. Kendisiyle ne kadar dalga geçilmiş olursa olsun, Chandler gibi, hiç vazgeçmedi ve alanında önemli bir bilim insanı oldu. Üniversitelerde ders verecek kadar saygınlığa ulaşan Ross’un, Rachel’dan daha fazla sevdiği bir şey varsa, o da dinazorlardır. Bir de her sezon farklılık gösteren saçlarına da ayrı saygı duymak lazım tabii. Saç değiştirme konusunda Ross, bir istikrar abidesi.


5) Düzenli bir hayatınız olsun.

monica

Bir düzen ve kontrol hastası olan Monica’yı bu açıdan örnek almanızı öneririz. Ama limitli şekilde. Hayatında çok sürprize yer olmayan ama genelde hep sürprizlerle karşılaşan Monica, temizlik ve düzen konusunda bir dünya markası. Monica’nın ilk bölümden itibaren, diğerlerine oranla,  düzenli bir hayatı bulunuyor. Darısı bizim başımıza diyelim. Ayrıca, Monica’nın rekabetçiliğini (yine kısıtlı olarak tabii ki) de örnek almamız gerekiyor.


6) Eğlenmeyi bilin.

joey

Ekibin en çılgın üyesi olan Joey gibi hiçbir şeyi dert etmeden, yarın yokmuşçasına eğlenmeyi bilen birisi. Hareketli aşk yaşamının yanında arkadaşlarına olan bağlılığı onu özel kılan özelliği. Ayrıca, Chandler ve Rachel ile yaşadığı ev arkadaşlıklarında onun ne kadar iyi kalpli birisi olduğunu görüyoruz.


7) Hep sevin!

friends

Hangi durumda olursanız olun, her zaman arkadaşlarınızın yanında olmanız gerektiğini öğreniyoruz dizinin genelinde. Her daim birbirlerinin yardımına hiç düşünmeden koşan bu ekibin en önemli özelliği birbirlerini koşulsuz sevmeleri. Bu kadar eğlenebilmelerinin temel sebebi birbirlerine bu denli yakın olmaları.

Hepinize Friends’teki gibi dostluklar dileriz!

facebook-paylas2     new-twitter-paylas2

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version