En Yüksek Mevduat Faizi Veren Bankalar 2019

Zerrin Çiçekçi

Zerrin Çiçekçi

Blog yazarı, amatör finans danışmanı

Günümüz şartları göz önüne alındığında tüketmekten çok biriktirmek, tasarruf etmek artık neredeyse zorunlu bir ihtiyaç haline geldi. Pek çok kişi de yükselen faiz oranı dolayısıyla kıt kanaat biriktirdiği paraları bankalardaki vadeli hesaplara aktarmakta ve bundan gelir elde etmeyi hedeflemektedir.
Ancak tahmin edebileceğiniz gibi piyasada vadeli mevduat hesabına faiz veren pek çok banka olduğu gibi hepsinin faiz oranları da birbirinden farklı olmakta ve her banka farklı şartlar koşmaktadır. (Eft ücreti, aylık 750 TL Harcamaya %2 ek faiz gibi.)
Bu bağlamda 2019 yılında da sıkça konuşulacak konuya şimdiden bir açıklama getirelim istedim. Sizin için birkaç saatlik araştırmam sonucunda 2019 en yüksek vadeli mevduat faizi veren bankaları paylaşmak istiyorum.
Öncelikle bankalar gecelik faiz ve 32 günlük faiz olmak üzere iki temel üzerinde birikim yapmanıza olanak tanımaktadırlar. Elbette 32 günün üzerinde vadelendirme yapmanız da mümkündür ancak piyasa şartları gereği sürekli değişken ve yukarı yönlü faiz oranları düşünüldüğünde şu an için en mantıklı tercih paranızı 32 günlük faize ya da gecelik faize yatırmaktır. 

En yüksek mevduat faizi alabileceğiniz bankalar;

Günlük olarak; Burgan bank dijital hesap için %26,25, Odeabank oksijen hesap 2 ay hoşgeldin faizi %26 ile dikkat çekiyor.
32 günlük faiz oranlarına baktığımızda ise yine Burgan Bank 100 bin TL üzeri için %30 faiz oranı sağlıyor, deniyor. “Deniyor” dan kastım şu; bilgiyi aldığım yer bu paylaşılan faiz oranlarının internet üzerinde yer alan forumlar ve bloglardan edinildiği bilgisini aktarmış. Zaten aşağıya kaynak linkini paylaşacağım. Neyse, diğer dikkat çeken banka ise ICBC’dir. Çin merkezli banka global dünyada da en büyük banka olma rolünü üstlenmiştir ve 3 ay hoşgeldin faizi olarak %27 vermektedir. 3 ay sonunda ise bu tutar %26,7’ye düşüyor ve buna da devam faizi deniyor. 
Diğer bankalarda oranlar ise şu şekildedir; 

Daha detaylı inceleme ve tüm bankaların faiz oranlarına ulaşabileceğiniz kaynak link için buraya tıklayın.
Eğer konuyla ilgili sorularınız varsa yorumlardan bana gönderebilirsiniz. Elimden geldiğince online olmaya çalışacağım. Ayrıca yine adettendir, belirtmeden geçmeyelim. Burada yazılanların hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir. 
Ben Zerrin Çiçekçi, bir sonraki ekonomi-finans paylaşımında görüşünceye dek, esen kalın…
Kategoriler: Ekonomi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version