Dünü, Bugünü, Yarını: 5 Maddede InsurTech (Sigorta Teknolojileri) Nedir?

İTÜ Çekirdek

İTÜ Çekirdek

İyi girişimler İTÜ Çekirdek'ten yetişir

FinTech altında konumlanan Sigorta Teknolojileri (InsurTech) teknolojik bir yaklaşım ile sigortacılık sektörüne çözümler üretmek üzerine kurulu bir alan. Girişimciler için de sigortacılar (sigorta şirketleri, acenteler, brokerlar, bankalar) ve sigortalıların hayatlarını kolaylaştıracak, risklerini minimize edecek tüm inovatif teknolojilerin geliştirilmesine destek sağlayan, sınırsız fırsatlara sahip bir sistem. Peki InsurTech nasıl ortaya çıktı? Bugün ne durumda? Ve yarın ondan nasıl bahsediyor olacağız?

1) InsurTech nasıl ortaya çıktı?

Sigortacılık sektöründe fark yaratabilmek ve sektörü ileri seviyelere taşımak için sektörün teknoloji ile bütünleşerek müşterilerine daha inovatif çözümler sunması gerekiyor. Sektörün bu ihtiyaçlarına karşılık olarak 2015’li yıllarda FinTech’in giderek büyümesi ve alt kırılımlara ayrılması ile InsurTech kavramı da ortaya çıkmış oldu.

2) InsurTech ne gibi çözümler sunuyor?

InsurTech, sigortacılık sektöründeki uygulamaları açısından sınırsız imkanlar barındırıyor. Örneğin bugün arabanız için almış olduğunuz bir kasko poliçesi çok temel kriterlere göre hesaplanmakta. Arabanızın yaşı, sizin yaşınız, kazasızlık durumunuz ve geçmişiniz, yaşadığınız il ve mesleğiniz sigorta poliçesinin fiyatında etkili oluyor. Fakat aracınızı ortalama kullanma hızınız, bozuk yollara girip çıkma yüzdeniz, hatalı park etme ve hatalı dönüş yüzdeleriniz, dönüşlerde sinyal verip vermediğiniz gibi binlerce kriter sayesinde sigorta poliçeniz çok daha düşük veya yüksek olabilir. Tam da bu noktada InsurTech çözümleri IoT gibi gelişen kavramlar ile bir araya gelerek muhteşem çözümleri, müşteriler için sigorta poliçelerini daha cazip kılacak şekilde kullanılabiliyor.


3) Dijital sektörde InsurTech’i önemli kılan noktalar neler?

Paylaşım ekonomisi üzerine kurulu olan AirBnb, BlaBlaCar, EatWith gibi girişimlerde paylaşımın doğası gereği bazen kötüye kullanımlar yaşanabiliyor. InsurTech girişimleri ise yükselişte olan bu alandaki sigorta açıklarını kapatmak konusunda iyi çözümlerle karşımıza çıkmaya başladı bile. Örneğin SafeShare, sadece Paylaşım Ekonomisi girişimlerine hizmet veren Blockchain tabanlı bir InsurTech çözümü.
Elektronik cihazların sigortalanması tarafında ise yine bir InsurTech çözümü olan Trov ile karşılaşıyoruz. Trov, talep üzerine eşya sigortalama çözümüyle bireysel sigortacılıkta öne çıkıyor. Siber Güvenlik dikeyinde ise siber saldırılar sonucu oluşan hasarları karşılamak üzerine kurulu bir InsurTech çözümü olan AIG’yi görüyoruz.

4) Pazar Büyüklüğü ve Yatırımlar

Uluslararası Müşterek ve Birleşmiş Sigortacılar Federasyonu’nun (ICMIF) 2017 yılına ait verilerine göre küresel sigortacılık pazarının büyüklüğü 1,3 trilyon dolar. Bir başka veriye göre ise InsurTech girişimlerinin 2018’nin ilk çeyreğinde aldıkları yatırımın tutarı 724 milyon dolar civarında. Bu rakam 2017’nin son çeyreğindeki InsurTech yatırımlarından %16, 2017’nin ilk çeyreğindeki InsurTech yatırımlarından ise %155 daha fazla. Bu rakamlar InsurTech alanındaki fırsatların ne kadar değerli olduğuna dikkat çekiyor.

5) Türkiye’deki InsurTech Ekosistemi

InsurTech tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de adından söz ettirmeye başladı. Türkiye’de bu alandaki girişimlere yapılan yatırımların da arttığını görüyoruz.

Bugün büyük büyümelere ulaşmış birçok yerli InsurTech girişiminin de bir zamanlar bünyesinde yer aldığı İTÜ Çekirdek, Allianz’ın da katkılarıyla InsurTech alanında girişimci olmak isteyenlere kapılarını açıyor.

Yakın zamanda İTÜ Çekirdek’te bir InsurTech girişimi olan Bi’sigortacı, Agito CEO’su Emre Omacan’dan 200.000 TL yatırım aldı. Sen de Bi’sigortacı gibi harekete geçip 17 milyon TL’den pay alabilirsin!

Detaylı bilgi ve başvuru için: İTÜ Çekirdek

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/