Doğal Yüz Şekillendirme Yöntemleri: Cerrahi Müdahalesiz Estetik!

Estetik, oldukça uzun bir zamandır hem erkeklerin hem de kadınların hayatında. Cerrahi müdahaleler, genellikle kişinin kendisinde beğenmediği bir görüntüyü değiştirmek üzere yapılıyor. Öte yandan kimi zaman bu dokunuşlar, sağlıksal problemlerle de alakalı olabiliyor. Estetik kaygının ön planda olduğu işlemler; burun, göz kapakları, dudak, yanaklar gibi farklı noktalar. Herkes kendinde değişim istediğinde bunun için farklı yöntem arayışına giriyor. Bu noktada cerrahi müdahaleler kadar doğal yüz şekillendirme yöntemleri de ön planda. 

Herhangi bir şekilde cerrahi müdahaleye gerek kalmadan yapılan doğal yüz şekillendirme yöntemleri, son dönemde oldukça popüler. Özellikle genç görünmek isteyen kişiler, bu yöntemleri gün içinde kolaylıkla uygulama imkânına sahip. Estetik müdahale sonucu doğal görüntüsünden uzaklaşmaktan korkanların sıklıkla başvurduğu doğal yöntemler, özellikle sağlık açısından son derece kıymetli. Kendi farklılıklarını benimseyen ve sağlıklı görüntüsünü uzun süre korumak isteyen kişiler, doğal şekillendirme yöntemlerini hayatlarının bir parçası hâline getiriyor. Peki, bu yüz şekillendirme yöntemleri neler, her biri nasıl uygulanır ve ne işe yarar? Gelin hep birlikte bu sorunun yanıtını öğrenelim!


Doğal Yüz Şekillendirme Yöntemleri

1) Yüz Masajı

Doğal Yüz Şekillendirme Yöntemleri

Yüz masajı, gün içinde birçok yıpratıcı etkiye maruz kalan cildinize iyi gelecek yöntemler arasında. Özellikle birçok farklı sebepten ötürü gün boyu gergin bulunan cildin rahatlatılması, kişinin çok daha sağlıklı bir görüntüye ulaşmasına yardımcı oluyor. Stres kaynaklı kaş çatma gibi durumların yumuşamasını sağlayacak yüz masajı, özellikle kırışıklık ve çizgi oluşumunu önlemede yardımcı. 

Hayatın yoğun temposu içinde bulunan stresin yanı sıra cilt tipinin yanlış değerlendirilmesi, kimi zaman teninizin yorulmasına neden olabilir. Bu noktada stresi azaltmak, canlı bir görüntü elde etmek ve sarkmaları engellemek için yüz masajı, oldukça önemli bir etkiye sahip. Evde herkesin kendi başına uygulayabileceği bu yöntemde kimi yardımcı aletler kullanılabiliyor olsa da bu şart değil. Yalnızca parmakların narin dokunuşuyla da yüz masajı, oldukça etkili şekilde uygulanabilir. Yüz masajı yapmanın cilde faydalarıysa şu şekilde listelenebilir:

 • Yüz kaslarının gevşemesine yardımcıdır.
 • Stresten kaynaklı gerginliğin giderilmesini sağlar.
 • Hücre yenilenme sürecine destek olur.
 • Akne ve sivilce gibi problemlerin ortaya çıkmasını engeller.
 • Şişkinliğin önlenmesini sağlar.
 • Var olan kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda oluşumlarını engeller.
 • Yaşa bağlı sarkmaların önüne geçer.
 • Kan dolaşımının hızlandırılmasına yardımcı olur. Bu sayede teniniz oldukça sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanır.
 • Kronik baş ağrısı, boyun tutulması gibi problemler, boyun ve yüz bölgesine yapılan masajlarla hafifletilir.

Farklı birçok yüz masajı tekniği olsa da her birinin ortak amacının cildin canlı görünmesini sağlamak olduğu söylenebilir. Lenfatik drenaj, yüz refleksolojisi, Shiatsu, Gua Sha gibi birçok çeşidi bulunan bu teknikler, teninizin rahatlamasını ve kan akışınızın hızlanmasına yardımcı yöntemler arasında. Her bir teknik, uygulaması sırasında farklı gerekliliklere sahip olsa da dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri, yüzünüzü çekiştirmemek. Bunun için yağ, krem, jel ya da serum gibi besleyici ürünleri kaygan bir cilt elde etmek için tercih edebilirsiniz.


2) Yüz Yogası

yüz yogası

Yüz yogası, tıpkı vücudumuzda yaptığımız gibi uygulanan bir tür egzersiz biçimi. Zamana bağlı olarak gelişen kırışıklıklar, yüz yogası sayesinde engellenebilir. Özellikle göz kenarları, ağız çevresi ve yanaklar gibi yaşlanma belirtilerinin hissedildiği bölgelerde yüz yogası, son derece etkili. Vücudu sıkılaştırmak için yapılan hareketler, kasların gelişmesini ve sağlıklı bir görüntüye kavuşulmasını sağlıyor. Bu noktada en önemli kısımsa yüz kaslarının yer çekimi kuvvetine karşı koyacak kadar güçlü olmasını sağlamak.

Yüz yogasını hayatınızın bir parçası hâline getirmek, yalnızca cildinizi gençleştirmekle kalmıyor. Aynı zamanda gerginliğinizi azaltarak kan dolaşımınızı da hızlandırıyor. Düzenli şekilde yapılan yüz yogası sayesinde bu durum kalıcı hâle geldiği için canlı ve genç görünüm her daim sizinle kalabiliyor. Cildinin canlı görünmesini isteyen ve yaşlılık etkilerine karşı koymak için yöntem arayan kişiler, yüz yogası yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini aşağıdaki listede bulabilirler:

 • Herhangi bir hareket yapılırken bir diğer bölgenin kırışmaması sağlanmalı. Bu anlamda hareketleri ayna karşısında yapmak oldukça önemli. Yapılan hareketlerin yüzün diğer bölgesinin formunu bozmadan yapılacak şekilde ayarlanmalı.
 • Uygulanan tekniklerin uzun vadede etkisini göstereceği unutulmamalı. Direkt bir estetik müdahale olmadığı için etkilerin görülmesi zaman alabilir. Bu süreçte canlı görünümü elde etmek için aceleci olmamakta fayda var.
 • Tek başına yüz yogası yapmak elbette etkili. Fakat tam istenen sonucu elde edebilmek için cildinize de iyi bakmanız gerektiğini unutmamalısınız. Her zaman cildinizi temiz tutmak, doğru ürünlerle nemlendirmek ve suyu ihmal etmemek, canlı görünümün kalıcı hâle gelmesini sağlamak için son derece önemli.

Yüz yogası yapmak istediğinizde yalnızca ellerinizi kullanarak bu doğal yüz şekillendirme yöntemlerini uygulayabileceğiniz gibi kimi yardımcılardan da destek alabilirsiniz. Gua Sha taşı, Face Roller gibi aletler, yüz yogasını etkili şekilde yapmanıza yardımcı olacak ürünler arasında. Düzenli kullanımda etkisini hissettirecek bu ürünleri, yüzünüzde gezdirmeye başlamadan önce temizliklerine dikkat etmenizi öneririz. Bu sayede cildinize herhangi bir bulaş olmayacağı için akne, sivilce gibi problemlerden uzak durabilirsiniz.


3) Mewing

Doğal Yüz Şekillendirme Yöntemleri

Doğal yüz şekillendirme yöntemleri arasında belki de en az bilineni Mewing ismiyle anılan teknik. Çene hattının belirgin hâle gelmesine yardımcı olmak için uygulanan bu teknik adını İngiliz ortodontist Dr. John Mew ve onun oğlu Dr. Mike Mew’den almış. Her iki doktor da bu tekniğin uyku apnesinin düzelmesine, çene hattının belirginleşmesine ve nefes problemlerinin azalmasına katkı sağladığını söylüyor. 

Mewing’in, zayıf çene yapısına sahip olan kişilerde son derece etkili bir teknik olduğu belirtiliyor. Özellikle ağızdan nefes almaya meyilli olan kişiler, mewing tekniği sayesinde uzun vadede doğru bir postüre kavuşabiliyorlar. Dilin üst damağa yapışık bir pozisyonda istikrarlı şekilde bekletilmesi, bu sürecin sonunda cerrahi müdahale olmaksızın daha estetik bir görüntüye ulaşılmasını sağlıyor. İnternette kendisine sıklıkla yer bulan Mewing tekniği, hiçbir bilimsel veya tıbbi kanıtla desteklenmese de oldukça kolay bir uygulama şekline sahip olduğu için kişilerin denediği yöntemler arasında.  

Dr. John Mew, etik dışı uygulamalar nedeniyle doktorluk lisansını kaybetmiş bir hekim. Özellikle kendi çocuklarına deney adı altında uyguladığı teknikler, pek çok kişi tarafından oldukça canice bulunuyor. Ağır şekilde alerjisi bulunan çocuğu, ağzını kapatmakta zorlandığı için Dr. Mew, oğluna hipnoz tekniği uygulamış. Özel bir kafa bandı takarak durumu destekleyen Mew, oğlu ağzını her açtığında çenesine sivri bir cismin batmasını sağlamış. Aynı zamanda diğer çocuğu üzerinde de sert yemeklerin dişler üzerindeki etkisini incelemek için 4 yaşına kadar püreyle beslemeye zorlayan Mew, tıp dünyasında büyük tepki toplayan biri. 

Mewing, internette bazı dönemlerde popüler hâle gelse de bu tekniği sunan doktorun kötü namı sayesinde pek kabul görmemiş hâlde. Özellikle modern tıpta kanıtlı şekilde uygulamada bulunan pratiklere karşı çıkan Mewing, herhangi bir destekleyici belge sunulmamış yöntemler arasında. Fakat evde uygulanabilen doğal yüz şekillendirme yöntemleri dendiğinde akla gelen seçenekler arasındaki Mewing’in iddia edilen birçok faydası mevcut.

 • Bu teknik, burundan nefes almayı destekler.
 • Dilin konumlandırılmasının doğru yapılması sayesinde postür doğru hâle gelir.
 • Çene hattının belirgin olmasını sağlar.
 • Düşük göz kapaklarının toparlanmasına yardımcı olur.
 • Dilin “tıpkı boş vitesteki” hâli, Mewing sayesinde postür kazanılmış şekle gelir. Gıdı olarak tabir edilen bölge, yağlanma olmayan kişilerde dahi dilin duruşu nedeniyle var gibi görünebilir. Mewing, dil postürünü de düzenlediği için zamanla doğru görüntüye ulaşmanıza yardımcı olur.

Herhangi tıbbi bir kanıt bulunmasa da Mewing, son dönemlerde birçok kişinin uyguladığı yöntemler arasında. Çalışırken ya da bir başka işle uğraşırken dahi yapabileceğiniz Mewing, doğal yüz şekillendirme yöntemlerinden biri. Boşta duran dili damağa yapıştırmak, yemek yerken ağzı kapalı tutmak gibi inceliklere uymanız, özellikle postürünüzün düzgün olmasına yardımcı olabilir. Bu teknik, günde birkaç dakika yapılması değil her akla geldiğinde tekrarlanması istenen bir yöntem. Bu noktada sizin istekleriniz ve bakış açınız hangi doğal yüz şekillendirme yöntemini kullanacağınızı belirleyecek en önemli faktör.
Kategoriler: Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version