Bipolar Ünlüler: Bipolar Bozukluk Tanısı Konulan Ünlü Hikâyeleri

bipolar ünlüler

Bipolar bozukluk, çağımızın yaygın psikolojik hastalıklarından biri. Manik depresyon olarak da adlandırılan bipolar bozukluk, çoğu zaman yanlış anlaşılıyor. Kişinin ruh hâli üzerinde ani ve keskin değişikliklere neden olan bipolar bozukluk, doğru tedavi ile kontrol altına alınabiliyor. Bipolar bozukluk dünyaca tanınan ünlü isimler arasında da oldukça yaygın.

Ünlü isimlerin yaşadıkları stres dolu hayat nedeniyle bipolar aynı zamanda eğlence sektörü hastalığı olarak da biliniyor. Bu içeriğimizde; bipolar bozukluk ile mücadele etmiş ve hâlâ eden ünlü isimleri bir araya getirdiğimiz bipolar ünlüler  ve bipolar hasta hikayeleri listemize yakından bakıyoruz. Başlamadan önce; bipolar ünlüler listemizi belirli bir sıralamaya göre oluşturmadığımızı da belirtelim.


Bipolar ünlüler: Bipolar bozukluk tanısı konulan 18 ünlü isim:

 • Mel Gibson
 • Kurt Cobain
 • Marilyn Monroe
 • Demi Lovato
 • Jean-Claude Van Damme
 • Mariah Carey
 • Winona Ryder
 • Sting
 • Catherine Zeta-Jones
 • Carrie Fisher
 • Kanye West
 • Halsey
 • Selena Gomez
 • Britney Spears
 • Robert Downey Jr.
 • Chris Brown
 • Francis Ford Coppola
 • Ernest Hemingway
 • Nurseli İdiz

Mel Gibson

mel gibson bipolar ünlüler

Bipolar bozukluk, çoğu zaman alkol ve uyuşturucu bağımlılığını da beraberinde getiriyor. Ani ve yoğun duygu değişimleri ile baş edemeyen bireyler çözümü farklı yollarda arıyor. Mel Gibson da bipolar ünlüler listemizin aynı zamanda alkol ve uyuşturucu sorunu yaşayan isimlerinden biri. Bu bağımlılıkları nedeniyle çok kez hapse de giren ünlü oyuncu, 2008 yılında bipolar olduğunu açıklamıştı.

 

Kurt Cobain

kurt cobain

Kurt Cobain, bipolar bozuk sonucu alkol ve uyuşturucu bağımlılığı yaşayan bir diğer isim. Çok genç yaşta eroin ile tanışan Cobain, psikolojik rahatsızlığının bu güçlü uyuşturucu ile birleşmesiyle oldukça zor zamanlar yaşamıştı.

Fakat bu durum dünya çapında devrim yaratan şarkılarını yaratmasına engel değildi. Cobain, 27 yaşındaki şüpheli ölümüne kadar pek bir tedavi görmedi. Dönem dönem uyuşturucuyu bırakıp bipolar tedavisinde kullanılan lityuma dönen Cobain’in, lityumu genellikle eroin alternatifi olarak kullandığı biliniyor.


Marilyn Monroe

marilyn monroe

Bipolar hastası ünlüler listemizde yer alan bir diğer isim Marilyn Monroe’nun hayatına baktığımızda Hollywood dünyasının hiç de dışarıdan göründüğü gibi olmadığını anlıyoruz. Hollywood sineması tarafından adeta bir seks objesi hâline getirilen Marilyn Monroe, aslında bu durumdan hiç hoşnut değildi. Hatta Monroe, son yıllarında bu imajdan kurtulmak için elinden geleni de yapmıştı.

Ölümü hâlâ şüpheli olan Monroe, o dönemki doktorunun tanısına göre ağır bir bipolar bozukluk geçiriyordu. Sürekli meydana gelen ruh hâli değişiklikleri ise Marilyn Monroe’nun alkol ve uyuşturucu bağımlılığını daha da ileriye taşıyordu. Ta ki henüz 36 yaşında aşırı doz nedeniyle hayatını kaybedene kadar…


Demi Lovato

demi lovato bipolar ünlüler

Disney Rock Camp ile ünü yakalayan Demi Lovato, bipolar ile oldukça başarılı şekilde mücadele ediyor. Demi Lovato’nun erken ünlülük dönemleri ise şu anki kadar iyi geçmiyordu. 22 yaşında rehabilitasyona giren Lovato, rehabilitasyon öncesi bulimia ve uyuşturucu bağımlılığı ile boğuşuyordu.

Girdiği rehabilitasyon merkezinde bipolar bozukluk tanısı konulan Lovato, hastane günlerinin ardından psikolojik hastalıkların farkındalığı alanında birçok kampanyaya katılmaya başladı.


Jean-Claude Van Damme

Jean Claude Van Damme

Jean-Claude Van Damme, birçoğumuzun tanıdığı bir isim. Van Damme, dövüş sanatlarının yoğunlukla kullanıldığı aksiyon filmlerinin vazgeçilmez isimlerinden biriydi. 1980’lerin sonunda Hollywood sinemasında ün yakalayan oyuncunun yükseliş dönemi çok uzun sürmedi.

Dört evlilik geçiren, aile şiddetten tutuklanan ve kokain bağımlılığı yaşayan Van Damme, 1996 yılında hızlı döngülü bipolar teşhisiyle hastaneye yattı. Hastaneden tedavisi bitmeden ayrılan Van Damme 1997 yılında intiharın eşiğinden döndü. Uzun bir süre ortadan kaybolan oyuncu, en son 2011 yılı hakkında hâlâ ilaçlarını kullandığını açıkladı.


Mariah Carey

Mariah Carey

Pop ve soul müziğin bir dönem divası olan Mariah Carey, bipolar ünlüler denilince ilk akla gelen isimlerden. 2001 yılında yaşadığı mental çöküş sonrası hastaneye yatan ünlü sanatçı, bipolar olduğunu da bu dönem öğrenmişti.

Ruhsal bir kriz yaşamadan önce modundaki değişiklikleri uyku düzensizliğine bağlayan Mariah Carey, psikolojik bir rahatsızlığının olduğuna inanmak istemiyordu. Bu da tedavi sürecini geciktirmiş oldu. Mariah Carey, 2018 yılında People dergisine verdiği röportaj ile yaşadığı zorlu süreci bizlerle paylaşmıştı.


Winona Ryder

winona ryder

Bipolar bozukluğunun depresif kısmını oldukça ağır geçiren Winona Ryder, bir dönem neredeyse tüm kariyerini kaybetme noktasına gelmişti. Ünlü oyuncunun geçirdiği depresyon ve anksiyete krizleri 2001 yılında iyice kendini göstermeye başlamıştı.

En son Beverly Hills’deki bir mağazadan 5,500 dolar değerinde elbise çalmaya çalışırken yakalanan Winona Ryder, dibe vurmaya çok yaklaşmıştı. Tutuklandığı dönemde kullandığı morfin bazlı güçlü ağrı kesicilerden de uzaklaşan Ryder, tedavi yoluna girmiş oldu.


Sting

sting bipolar ünlüler

Dünyaca ünlü İngiliz sanatçı Sting, bipolar bozukluğu olan ünlüler arasında. Birçoğumuzun daha kendine has ve sakin dönemlerine denk geldiğimiz Sting, Police grubunun solisti iken oldukça farklı bir hayata sahipti. 1996 yılında Live! dergisine röportaj veren Sting, Police döneminde kendini intihara kadar sürükleyen bir manik depresif durumu içerisinde olduğunu açıklamıştı.


Catherine Zeta-Jones

catherine zeta jones

Catherine Zeta-Jones, bipolar ünlüler arasında durumunu direkt olarak herkese duyuran nadir isimlerden biri. Teşhisin konulduğu 2011 yılına kadar Catherine Zeta-Jones, dönem dönem depresyona teslim oluyordu. Bu depresyonu ise aşırı enerjik ve mutlu zamanlar izliyordu.

2011 yılında tedavi olmak için hastaneye yatan Zeta-Jones’a bipolar II teşhisi konuldu. Bipolar II, uzun süren depresif ve kısa süren manik dönemlerden oluşuyor. Yine aynı yıl People dergisine röportaj veren Zeta-Jones, hasta olmanın utanılacak bir şey olmadığını söylemiş ve Kendi açıklamasının tedavi olmaya çekinen diğer bireylere cesaret vereceğini umduğunu belirtmişti.

 

Carrie Fisher

Carrie Fisher

2016 yılında henüz 60 yaşındayken hayatını kaybeden Carrie Fisher da bipolar bozukluğundan muzdaripti. Birçoğumuzun Prenses Leia olarak tanıdığı Carrie Fisher, kariyerinin erken dönemlerini bipolar ile boğuşarak geçirmişti. Star Wars yıllarının hemen ardından iyice yükselişe geçen manik-depresif durumu sonucunda, Carrie Fisher’a 28 yaşındayken bipolar teşhisi konulmuştu.

2002 yılında hastalığını açıklayan ünlü oyuncu, o dönem lityum sayesinde tedavi olduğunu belirtmişti. Tedavi sürecinin zorlu olduğunu belirten Carrie Fisher, manik krizleri sırasında saçlarını kazıttığını, dövmeler yaptırdığını ve dinini değiştirmeye çalıştığını açıklamıştı.


Kanye West

kanye west

Kanye West, 2020 ABD başkanlık seçimlerinde tekrar hastalığı ile gündeme gelmişti. Fakat 2009 yılında da özellikle MTV Müzik Ödülleri sırasında Kanye West’in garip bir dönemden geçtiği hissediliyordu. 2016 yılında ise kariyerinin getirdiği “yorgunluk” hissi nedeniyle Kanye hastaneye yatmıştı.

Daha sonra 2018 yılında çıkan albümünde ünlü sanatçı bipolar bozukluğuna birçok referansta bulunmaya başladı. Son olarak Kanye, 2017 yılında bipolar teşhisi konulduğunu ve yoğun bir paranoya yaşadığını açıklamıştı.


Halsey

halsey bipolar ünlüler

Alev Aydın ile yaptığı evlilikle gündem olan Halsey, ülkemizde bir hâyli popüler bir sanatçı. Şu an gayet iyi görünse de Halsey bir dönem bipolar sanatçılar arasındaydı.  Henüz lise yıllarında bipolara yakalanan Halsey, kendi yaşadıklarını yazdığı bir tweet serisinde açıklamıştı. Farkındalık yaratmak isteyen sanatçı, bipolar bozukluğunun dalga geçilecek ve utanılacak bir durum olmadığını belirtiyor ve tedaviyi destekliyor.


Selena Gomez

Selena Gomez

Bir diğer Disney yıldızı olan Selena Gomez, son dönemde bipolar bozukluğu yaşadığını açıklayan isimlerden. Miley Cyrus’ın Instagram’da yaptığı canlı programa katılan Selena Gomez, kendisine bipolar teşhisi konulduğunu açıklamıştı. Yıllardır bipolar olabileceğinden şüphelendiğini söyleyen Gomez için tedavi sürecini başlatmak pek de kolay olmamış.

Yıllarca yaşadıklarını anlattıktan sonra bipolar olduğunu öğrenen Gomez, hastalık hakkında bilgi sahibi olmanın gerekli olduğunu belirtiyor. Bu sayede hastalığa karşı duyulan korku azalıyor ve tedavi süreci daha kolay geçiyor.


Britney Spears

britney spears

Bildiğiniz üzere Britney Spears, geçirdiği oldukça kötü dönem yüzünden eğlence sektörüne damgasını vurmuştu. Eğlence sektörünün en trajik kurbanlarından biri olan Spears, birden çok psikolojik sorunu bir arada yaşayan bir isim. Özellikle son dönemde açığa çıkan babası ile olan davaları da Britney’nin hayatının ne denli sorunlu olduğunu gösteriyor.

Bipolar bozukluk ise ünlü sanatçının yaşadığı psikolojik sorunlardan biri. Uzun süre lityum tedavisi gören Britney, artık hayatının iplerini tekrar eline almaya hazır görünüyor. Babasının yıllarca sahte hastane raporları ile Britney’nin tüm mal varlığına el koymasına ve kendisine psikolojik baskı uygulamasına rağmen Britney Spears son dönemde oldukça kendinden emin bir duruş sergiliyor.

 

Robert Downey Jr.

robert downey jr

Ünlü oyuncu Robert Downey Jr.’ın uzun yıllar uyuşturucu ve alkol ile mücadele ettiğini duymuşsunuzdur. Fakat bu uyuşturucu bağımlılığının asıl sebebi ise pek bilinmiyor. Robert Downey Jr.’ın üvey annesine göre bu bağımlılığın sebebi bipolar bozukluk.

Robert Downey Jr.’ın annesi, People dergisine verdiği röportajda ünlü oyuncuya bipolar teşhisi konulduğunu söylemişti. Şu an alkolden ve uyuşturucudan uzak duran Robert Downey Jr. hâlâ doktor kontrollerini aksatmıyor.


Chris Brown

chris brown bipolar ünlüler

2009 yılında Grammy ödüllerinden hemen bir gece önce Chris Brown, partneri Rihanna’yı darp etmişti. Rihanna her ne kadar daha sonra kendisini affetmiş olsa da 2018 yılında Chris Brown saldırı suçundan mahkemeye çıkmıştı. Fakat olayların farklı bir yönüne bakacak olursak, 2014 yılında ünlü sanatçı rehabilitasyon merkezine yatırıldı. Bu merkezde ise kendisine bipolar ve travma sonrası stres bozukluğu tanısı konuldu. Belki de Rihanna’nın kendisini affetme nedeni de Brown’un psikolojik rahatsızlıklarıydı.


Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola

Üç Oscar ve iki Altın Küre sahibi efsane yönetmen Francis Ford Coppola, bipolar ünlüler arasında. Sinema dünyasının gördüğü en iyi yönetmenlerden biri olan Coppola, yaşadığı sinir krizleriyle de ünlüydü. 1977 yılında bipolar teşhisi konulan Coppola’nın lityum tedavisi de bu dönem başlamıştı.

1979 yılında Apocalypse Now filminin çekim aşamalarında ise hastalık kendini iyice göstermeye başladı. Filmin çekimleri sırasında Coppola’nın birçok sinir krizi yaşadığı söylense de kendisi bu iddiaları reddediyor.


Ernest Hemingway

Ernest Hemingway

Bipolar ünlüler listemizin kapanışını edebiyat dünyasının en büyük dâhilerden biri Ernest Hemingway ile yapıyoruz. Her ne kadar homososyalliğin hakim olduğu yazım diliyle günümüz popüler kültüründe kendine pek yer bulamasa da Hemingway edebiyat dünyasının çığır açan isimlerinden biri. Nobel ödüllü ünlü yazarın neredeyse tüm hayatı, manik-depresif dürtüler ile mücadele içerisinde geçmişti.

Hemingway’in bu dürtüleri ise aileden geliyordu. Zira Hemingway’in anne babası, ardından oğlu ve torunu da bipolar bozukluğuna sahipti. Tedavi edilmeyen bipolar bozukluğu ise ağır depresyon ve paranoyayı beraberinde getirdi. Hemingway özellikle ölüm konusuna paranoya derecesinde takıntılıydı. Hemingway’in bu takıntısı en sonunda, 1961 yılında kendini başından vurarak intihar etmesine yol açtı.


Nurseli İdiz

bipolar ünlüler

Bipolar ünlü Türkler arasında yer alan Nurseli İdiz, uzun yıllar alkolik olmakla yaftalandı. Ancak kendisi bulduğu her fırsatta bipolar hastalığı ile başa çıkmaya çalıştığını dile getiriyor.


Göz atmak isteyebileceğiniz içerikler:

En İyi Marilyn Monroe Filmleri

Ernest Hemingway’in Seçimi 9 Kitap

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version