Asgari Ücret 2019 Yılında Ne Kadar Olur? Zam Tahmini

Asgari ücret 2019 zammı hakkında şimdiden dillendirilen bazı ücretler ön plana çıkmaya başladı. Zam tahmini hakkında şimdiden en yüksek zam teklifi beklentisi başlamış bulunmaktadır. Hükümetin sunacağı teklif 15 milyon işçi ve binlerce iş veren için en çok cevabı beklenen soru haline geldi.

İşte asgari ücret zamları ile ilgili her şey aşağıdaki son dakika haberimizde..

ASGARİ ÜCRET 2019 ARTIŞI ORANI NE OLUR

Geçen sene yapılan büyük zamdan sonra bu sene de işçilerde büyük beklentiler oluşmuştu. Geçen hafta Disk Genel Başkanı yapmış olduğu açıklamada, asgari ücretin 2.500 TL olmasını istediklerini ve bunu da pazarlık masasında teklif edileceğini belirtti. Beklendiği gibi 2019 yılında asgari ücret 2500 TL olacak mı?

Asgari ücret tahminleri belirlenirken masada sadece iş veren ve işçi sendikaları bulunmuyor. Bunların yanında hükümet temsilcileri de hazır bulunmaktadır.

ASGARİ ÜCRET ZAM TAHMİNİ

İşçi sendikaları minimum 2500 TL asgari ücret tutarında ısrar ederken, iş veren sendikaları ise bunun tam tersi bir teklif sundu. Geçtiğimiz dönemde yapılan zamlarının iş verenleri çok olumsuz etkilediğini söyleyen iş veren sendikası yetkilileri 1600 TL asgari tutarın sabit kalmasını talep ediyor. Asgari ücret 2500 TL olur mu diye merakla bekleyenler için Kemal Kılıçdaroğlu bir açıklama yaparak asgari ücretin en az iki bin beş yüz TL olması gerektiğini ifade etti.

“Kredi çekemeyenler için KOMİSYONLA düşük faizle kredi veren yerler içim komisyonla kredi veren yerleri öğrenin.”

ZAM TABLOSU (2019 ASGARİ ÜCRET ZAM TAHMİNİ)

ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ ASGARİ ÜCRET 2019 ZAM TABLOSU

YASAL KESİNTİLER

ASGARİ ÜCRET 2019 BRÜT 1943 TL

SİGORTA İŞÇİ GİDERİ 272

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ 19 TL

DAMGA VERGİSİ 15 TL

GELİR VERGİSİ 250 TL

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ 145 TL

ASGARİ ÜCRET 2019 NET 1540 TL

ASGARİ ÜCRET EŞ ÇOCUK YARDIMI 1540 TL

MAAŞLARDA VERGİ KESİNTİSİ KALKACAK MI?

Hükümetin üzerinde çalıştığı önemli konulardan biri de asgari ücretten vergi kesintisinin kaldırılmasıdır. Şu anda 1604 TL alan işçiler, vergiye tabi olduklarında maaşları 1600 TL’nin altına düşecek.

Birçok işçi asgari ücret 1600 TL’nin altına düşecek mi diye endişe ile beklerken müjdeli haber geldi. Şimdilik yapılacak çalışmaya göre maaşlar en az 1600 TL!’de tutulacak ve 2018 aralık ayında yapılacak pazarlık sonrası toplam zammın ne kadar olacağı kesin belli olacaktır.

Acil paraya ihtiyacı olanlar için senetle kredi veren yerler yazımıza bakabilirsiniz.

DİSK 2500 TL ücret talep ederken, işveren sendikasının zamma karşı olan tutumu tartışılmaya devam ediyor. Diğer taraftan hükümet yetkilileri de bu konuda henüz net bir şekilde tavrını koymuş değiller. Geçtiğimiz dönemde seçim öncesi vaadi olan 1600 TL sonrası işçileri az da olsa memnun edebilen yetkililer, iş verenleri de oldukça üzmüştü.

Evde ek iş isteyenler için ayda 2000 TL’ye kadar gelir imkanı.Ek iş için bakınız.

ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU MU?

Yine aynı şekilde büyük bir zam yapmak istemeyen iş verenler 1600 TL’de sabit kalınması ve zam yapılmaması konusunda diretmektedirler. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan kira artışları ve yükselen enflasyon grafiği sebebi ile zor durumda kalan işçiler için ise 1600 TL oldukça düşük kalmaktadır. Günümüzde standart bir evin kirası 500 TL iken bir yetişkinin 1600 TL alması oldukça vahim bir tablodur.

Bu konuda işçi ile işveren arasında orta yolun bulunmasını sağlama görevi hükümettedir. Yapılacak yeni asgari ücret 2019 zam ile birlikte işçilerin kabul edilebilir bir maaşa yükselmeleri ve iş verenlerin de devlet desteği ile bu artan zamdan çok fazla etkilenmemeleri umut edilmektedir. Birkaç hafta sonra net asgari ücretin belli olacağı toplantılardan herkesi memnun edecek bir sonucun çıkmasını temenni etmekteyiz.

Kategoriler: Ekonomi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/