Apple Artık Dünyanın En Değerli Markası Değil

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Uzun bir süredir dünyanın en değerli markaları listesindeki liderliğini koruyan Apple, en önemli rakiplerinden biri olan Google tarafından tahtından indirildi.

Teknoloji sektöründeki şirketler iş dünyasındaki baskınlığını sürdürmeye devam ediyor. Gerek şirket değeri, gerekse dünyanın sayılı milyarderleriyle öncü şirketlerin hepsi teknoloji sektöründen çıkıyor. Hatta bu öyle bir duruma gelmiş ki liderlik tahtında oturan bir şirketi o tahttan yalnızca aynı sektördeki en büyük rakiplerinden biri indirebiliyor.

2017 yılında bağımsız danışmanlık şirketi Brand Finance tarafından yayınlanan Global 500 raporuna göre, geçtiğimiz yıla göre marka değerindeki %24’lük artışla 109,5 milyar dolara ulaşan Google, Apple’ı alt etmeyi başarmış.

Apple ise geçen yıla oranla yaşadığı %27’lik düşüşle değerini 107,1 milyar dolara çekmiş ve Dünya’nın en değerli markaları listesinde Google’ın gerisinden gelerek ikinci sıraya yerleşmiş. Böylece 2011 yılından beri 6 yıldır zirveyi bırakmayan Apple istikrarını bozmak zorunda kalmış.


Apple’a duyulan güven kayboluyor!

Brand Fiance’ın raporlarında Apple ile ilgili çok çarpıcı notlar da yer alıyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise Apple’ın müşterilerinin iyi niyetini sömürmesiyle alakalı.

“Apple Watch gibi yeni ürünler önemli gelir oluşturmakta başarısız oldu ve şirket tüketicilerinin arzuladığı yenilikçi teknolojileri ortaya koyamadı.” gibi ifadelerin yer aldığı rapor, müşterilerin artık Apple’a güvenmekte sorunları olduğunu öne sürüyor. Ancak tüm bunlara karşın Apple, 78,4 milyar dolar gelir ve 17,89 milyar dolar kâr beyanı ile son çeyrekte rekor kırmayı da başarmış. 


Tutturduğu istikrarıyla Amazon da zirveye oynayanlardan.

Yine dünyaca ünü markalardan biri olan Amazon, istikrarlı duruşunu koruyarak listede üçüncü sırada yer almaya devam etmiş. Geçen seneye kıyasla %53’lük artış göstererek Amazon marka değerini 106,4 milyar dolara çıkarmayı başarmış durumda.

Rapora göre önümüzdeki 18 ay için bir planlama yapan ve bu planlamaya göre ABD’de 100 bin kişilik yeni istihdam yaratmayı hedefleyen Amazon, önümüzdeki sene liderlik tahtına oturabilir.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/