Amerika’nın Acil Uyarı Sistemi: Amber Alarmı (Amber Alert)

Kubra Akinci

Kubra Akinci

Psychological Counselor | @CEOtudent

Bir çok kişinin alarmı ilk duyduğunda şaşırır, korkar, terör saldırısı olduğunu düşünür. Aslında evet tam da öyle, bir çocuk kaçırılmıştır. Her televizyon kanalı, radyo hepsi yayınlarını durdurur ve kayıp çocuk hakkında bilgilendirme yapar. Amerikanın ve bir çok ülkenin kullandığı Amber Alarm sistemi hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum.

Açılımı, America’s Missing: Brodcast Emergency Response olan bu sistem aslında Amber Hagerman adlı kız çocuğunun ismine dayanır. Amerika’da yaşayan 9 yaşındaki kız çocuğu Amber Hagerman evinin önünde bisiklet sürerken kaçırılır ve cansız bedeni kaçırıldıktan 3 gün sonra bulunur. O dönemde böyle bir acil uyarı sistemi olmadığı için bir çok kişi kaçırılma olayından habersizdir. Amber Hagerman’ın annesi olay günü kızının kaçırıldığını çok kişi bilseydi katilin yakalanacağını, Amber’in yaşayacağını düşünerek bu tarz olayları en aza indirmek, hızlı sonuç olabilmek için bu alarm sistemi üzerine düşünmeye başlar.
Alarm sistemi bir çocuk kaybolduğu anda en yakın lokasyondan başlayarak herkesin haberdar edilmesi için devreye giriyor. Televizyonlar yayını kesiyor kayıp çocukla alakalı bilgiler yayın yapılmaya başlıyor, telefonlara uyarı geliyor, radyolarda anons ediliyor, tabela ve iş yerlerinde ilanlar asılıyor, sosyal medya hesaplarından duyuru yapılıyor. Bu sistem sayesinde olayla ilgili gelişmelere ulaşılabiliyor ve erken müdahale sağlanmış oluyor. 
Amerika’da bu sistem eyaletlere göre farklılık gösteriyor. Amber Alert sistemi Georgia Eyaletinde Levi’s Call, Arkansas’ta Morgan Nick Amber ismiyle kullanılmaktadır. Günümüzde bir çok ülke Amber Alert sistemini kullanmaktadır. Ülkemizde de kullanılması için çalışmalar başlatılmış. Buradaki link’e tıklayarak Amber Alarm sisteminin Türkiye’ye uyarlanması için başlatılan imza kampanyasına destek olabilirsiniz. 

Kategoriler: Bilim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/