Rinoplasti Uzmanlığı, Burun Estetiği

Rinoplasti, cerrahi onarım veya burnun yeniden şekillendirilmesidir. Dünyadaki en yaygın kozmetik cerrahi prosedürlerden biridir. Rinoplasti burun şeklini, uzunluğunu, genişliğini, profilini, ucunu, burun deliklerini ve genel simetrisini değiştirebilir. Kozmetik rinoplasti için ortak bir isim “burun estetiği” dir. Bazen doktorlar, burundaki yapısal elemanların solunumu iyileştirmek için onarılması gibi tıbbi nedenlerle burun estetiği önermektedir.

Rinoplasti, önemli riskleri ve potansiyel komplikasyonları olan yaygın fakat büyük bir ameliyattır. Daha az invaziv tedavi seçeneğiniz olabilir. Rinoplasti yapmadan önce tüm tedavi seçenekleriniz hakkında fikir edinmeyi düşünün.

Rinoplasti neden yapılır?

Rinoplasti, estetik nedenlerden ötürü burnun büyüklüğünü ve şeklini değiştirmek için yaygın bir kozmetik cerrahi prosedürdür.

Doktorunuz burnu etkileyen bazı medikal durumları veya nefes alma kabiliyetinizi tedavi etmek için burun estetiği önerebilir:

Yarık dudak ve damak gibi konjenital anomaliler

Sapmış septum, burun deliğini ayıran kıkırdak duvarının yer değiştirmesi, doğumda mevcut olabilir veya burun yaralanması sonucu ortaya çıkabilir

Kazayla vurulmak veya araba kazasından travma gibi burun burunda yaralanma veya travma

Burun üzerinde cilt lezyonlarına neden olan cilt kanseri, burun şeklini değiştirir.

Doktorunuz, daha az komplikasyon riski içeren diğer tedavi seçeneklerinin işe yaramadığı durumlarda sadece rinoplastiyi tıbbi nedenlerle düşünebilir.

Rinoplasti Kim Yapar?

Aşağıdaki uzmanlar genellikle burun estetiği yaparlar:

Yüz plastik ve rekonstrüktif cerrahlar, bir kişinin burnunu nefes alma yeteneği gibi bir kişinin görünümünü veya fonksiyonel yeteneklerini etkileyen yüz kusurlarını düzeltmede uzmanlaşır.

Baş ve boyun estetik cerrahları, bir kişinin görünüşünü ve işlevlerini etkileyebilen kafa ve boyun içindeki fiziksel kusurları düzeltmede uzmanlaşır.

Plastik cerrahlar, bir kişinin görünüşünü veya işlevlerini etkileyebilecek çeşitli fiziksel kusurları düzeltmede uzmanlaşır.

Rinoplasti yapan diğer uzmanlar şunlardır:

Kulak burun boğaz uzmanları (KBB) kulak, burun ve boğaz rahatsızlıklarının tedavisinde uzmanlaşmıştır.

Ağız ve çene cerrahları, ağız, diş, çene ve yüze etki eden hastalıkların, yaralanmaların ve kusurların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır.

https://www.drevrenhelvaci.com/burun-estetigi-rinoplasti/Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/