Pazarlamacıların Mutlaka İzlemesi Gereken 9 Film

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Bir pazarlamacı için hikayenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ve onlar için hem pazarlamayla direkt ilgili hem de iyi hikayeleri olan etkileyici filmleri bir araya getirdik.


1) Glengarry Glen Ross (1992)

Imdb Puanı: 7.7


Ünlü oyun ve senaryo yazarı David Mamet’ın bir eserinden uyarlanan filmin tamamı 2 gün içerisinde geçiyor. Bir grup emlak pazarlamacısı bağlı oldukları şirket tarafından eğer adamakıllı birer satış yapmazlarsa kovulacaklarını anlıyorlar. Bu bir grup emlak satıcısının o akşam yaşadığı çelişkiler ve ayakta kalabilmek için verdikleri haybeye mücadele içlerinden bazılarını çalıştıkları büroyu soymaya bile itecektir. Özellikle yıldız oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film başarılı bir tiyatro uyarlaması olarak biliniyor.


2) Thank You For Smoking (2005) | Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler

Imdb Puanı: 7.6


Nick Naylor, büyük bir sigara şirketinin sözcüsü olarak sigara üreticilerinin ve sigara tiryakisi olan insanların haklarını savunmaktadır. Ama bu iş sanıldığı kadar kolay değildir. Sigaranın sağlığa verdiği korkunç zararlar, kullanıcılar tarafından bile bilinen bir gerçektir. Sigaranın bu olumsuz imajını düzeltmek için yeni bir çalışma başlatan Nick, karşısında sağlık örgütlerini ve amansız bir senatörü bulur. Bunların hiçbirinden gözü korkmayan Nick için kırılma noktası, oğlunun ona bakış açısının değişmesi olacaktır. Kurnaz yapısı ve hiciv dolu senaryosu ile oldukça beğeni toplayan film, Amerika’dan son yıllarda çıkan en iyi komedilerden biri olarak değerlendiriliyor.


3) MoneyBall (2011) | Kazanma Sanatı

Imdb Puanı: 7.6


Gazeteci-yazar Michael Lewis’in Oakland A beyzbol takımının gerçek öyküsünü anlatan aynı isimli kitabından uyarlanan film, Oakland Athletics beyzbol takımının genel menejeri Billy Beane ve onun zorluklara rağmen mücadele edip modern analitik yöntemlerle takımına başarı kazandırması üzerine kurulu…


4) Quiz Show (1994) | Şike

Imdb Puanı: 7.5


Charles Van Doren’ı “Twenty One” bilgi yarışmasında kimse yenemiyordur; hangi soru karşısına çıkarsa çıksın bir çırpıda cevaplayan Doren artık bir halk kahramanına dönüşmüştür. Kaybeden yarışmacılardan birinin hile yapıldığını iddia etmesiyle birlikte Richard Goodwin adında idealist bir avukat bu iddiayı araştırmaya karar verir ve olaylar gelişir.


5) The Queen (2006) | Kraliçe

Imdb Puanı: 7.4


Prenses Diana’nın 1997 Ağustos’unda ani ölümüyle ne yapacağını şaşıran Kraliyet Ailesi ve İngiliz hükümetinin tutumu işleniyor. Prenses’in ölümünün ardından, İngiltere Kraliçesi (Helen Mirren) kendisini bir yandan seçimleri henüz kazanmış olan yenilikçi Başbakan Tony Blair (Michael Sheen) ile bir modernlik çalışmasının içerisinden bulurken diğer yandan da Diana’nın ölümünden sonraki tutumuna karar vermekte, gelenekleri arasında sıkışan bir haldedir. Ancak İngiliz halkı acı çekmektedir ve liderlerinin bu konuda ne yapacağını merakla beklemektedir.


6) The Candidate (1972)

Imdb Puanı: 7.1


Amerikan Senatosu için California’dan aday olan idealist avukat Bill McKay, insan odaklı yaklaşımıyla dikkat çekerken, Demokrat Parti’nin idealleriyle de örtüşen bir yapının peşindedir. Ancak adaylık süreci, birçok adayda olduğu gibi onu da deformasyonun eşiğine getirir. Kazanma hırsının tetiklediği kimi ‘gölgeler’, tertemiz adayın da ruhunu çürütmeye başlayacaktır.


7) Wag the Dog (1997) | Başkanın Adamları

Imdb Puanı: 7.1


Seçimlere çok az kalmıştır. Başkan ve diğer rakiplerinin birbirlerinin açığını yakalamaya çalıştığı zamanlardır. Tam ABD bu seçkiye hazırlanırken, bir skandal ortalığı karıştırır. Beyaz Sarayı ziyaret eden kızlardan biri başkanın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia edince işler karışır. Başkanın rakipleri bu işe çok sevinirken, başkan kurtulmak için bir yol aramaktadır ancak bu zordur.


8) 99 Francs (2007) | 9,90 Frank

Imdb Puanı: 7.0


Reklamcılık sektöründe metin yazarlığı yapan Octave dünyanın en büyük reklam ajansında çalışmaktadır. İki olay Octave’ın hayatını altüst edecektir: Ajansın en güzel kızı olan Sophie ile yaşadığı aşk ve reklâm filmi satmak için gittiği Madone şirketindeki bir toplantı. Yetenekli Octave, aklını oynatır ve bu büyük reklâm kampanyasını sabote ederek kendisini yaratmış olan sisteme isyan etmeye karar verir.


9) People I Know (2002) | Tanıdığım İnsanlar

Imdb Puanı: 5.5


Çok geniş çevresi olan tanınmış halkla ilişkiler uzmanı Eli Wurman(Al Pacino) sıradışı bir adamdır. Bir gün arkadaşlarınıdan birinin önerisiyle aldığı iş sonucu başı belaya giren müşterisini kurtarmaya çalışırken kendini karmaşık olayların içinde bulur.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

 

 

Film özetleri Sinemalar.com’dan alıntılanmıştır.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/