ISS – Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir?

Mehmet Salih Sağlam

Mehmet Salih Sağlam

Mekatronik Muhendisi

ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) bilimsel ve mühendislik odaklı araştırmalar için uzaya gönderilmiş tarihteki en büyük yapıdır. Kalıcı olarak uzayda bulunan ISS hakkinda bazi detaylara bakalım.
ISS Dünya’nın yörüngesinde dolanan bir uzay aracidir. 15 ülkeyi temsilen 5 farkli uzay ajansi tarafindan tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir.

*NASA
*ROSCOSMOS (Rusya Uzay Ajansı)
*ESA (Avrupa Uzay Ajansı)
*Kanada Uzay Ajansı
*Japonya Uzay Keşif Ajansı

“TÜBİTAK Uzay ESA ile bazi çalışmalar yapmaktadır. Fakat Türkiye resmi olarak ESA üyesi değildir”

ISS yeryüzünden 400 km yukarıda bulunmaktadır ve Dünya çevresinde 28000 km/s hızla ilerlemektedir. Dünyanin etrafinda tam bir tur atmasi 90 dk. sürmektedir.
Yeryüzünde üretildikten sonra parça parça uzaya gönderilerek uzayda birleştirme işlemi yapilmiştir. İstasyonun dışarısında bulunan robotlar tarafından otomatik olarak yeni gelen modüller ilgili yerlere monte edilmektedir.
ISS’de çalışmaya başlayan ilk ekip 3 kişiden oluşmaktaydi. Yeni modüller geldikçe yaşanılacak ve çalışılacak alanlar da arttığından dolayı kapasite 6 ya çıkarıldı.
Astronotların günlük çalışma süresi 10 saattir. Uzay aracı günde 16 defa gün doğumu ve batımı geçirmektedir. Bu yüzden biyolojik saati korumak için uyku saatlerinde tüm pencereler kapatilarak tamamen karanlik ortam oluşturulmaktadır.
Uzay aracının enerjisi güneş panellerinden sağlanmaktadır. Uzayda güç sağlamanın en iyi yolu güneş enerjisidir. Diziler halinde üretilen paneller, 262400 adet hücreden oluşmaktadır. Güneş panelleri 2500 m2’lik bir alan kaplamaktadır. Güneş panelleri her daim Güneş görecek bir şekilde döndürülmektedir. 8 boy olarak bağlanan güneş panelleri 73 metrelik uzunluğu ile Boeing 777 uçağının kanadından daha uzundur.
Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version