Inbound Marketing Nedir?

Inbound Marketing, işletmelerin ürün ve hizmetlerinin akılda kalıcı olabilmesi için, içerikleri arasına kullanıcı yararına bilgiler eklenmesiyle oluşan yeni nesil bir pazarlama türü olarak karşımıza çıkıyor. 
Gelen pazarlama olarakta duyabileceğimiz bu yöntem, içerik pazarlaması ile iç içe geçmiş durumda. Çünkü bu yaklaşımda amaç, içeriğin içinde uzun uzadıya ürün reklamı ve tanıtımı yapmadan kullanıcıların işine yarayabilecek bilgiler vermektir. Bu bilgiler sayesinde de reklam bombardımanına tutulmuş ve bu durumdan bir hayli rahatsız olmuş kullanıcıyı elde tutmaktır. Dolaylı yoldan da ürün ve hizmetlerine karşı dikkat çekmektir.
Inbound yönteminin günümüzde işletmeler tarafından tercih edilme nedenleri arasında kullanıcıların maruz kaldığı yoğun reklam mesajları yer alıyor. Son yıllarda özellikle reklam engelleyici yazılımların talep görmesi ve tercih edilmesi kullanıcıların reklam mesajlarından ne kadar sıkıldığını doğruluyor.
Inbound yaklaşımının felsefesinde reklam yerine kesintisiz bilgi akışı, etkileşim, karşılıklı fayda ve kullanıcıya değer yaratma gibi unsurlar yer alıyor. Bu yaklaşıma göre; Kullanıcılar sosyal medya, bloglar ve uygulamalar içerisinde reklamı gördükleri andan itibaren o içeriği bırakıyor, tek yönlü buluyor ve işletmeye olan ilgilisini azaltıyor.
Kullanıcıyı işletmeye çekme, ilgi ve merak uyandırma için inbound pazarlama yönetimi oldukça önemli. Ayrıca işletmenin potansiyel kullanıcıları için de etkileyici bir yaklaşım. İçerikte yer alan mesajların kullanıcıları rahatsız etmediği aksine memnun ettiği, çekici, maliyetsiz ve kolay bir yöntem. Kaliteli içeriklerin oluşmasına da zemin hazırlayarak, kullanıcısını eğiten ve bilgi ihtiyacını karşılayan inbound pazarlamasının uzun yıllar kullanılacağını söyleyebiliriz.
Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version