Herkesin Aşina Olduğu Elektronik Müziğin Bilinmeyen Kurucusu: Daphne Oram

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Elektronik müzik sahnesinde kadınları az gördüğümüz bu günlerde, Techno’nun hatta elektronik müziğin öncülerinden kendisi. Her ne kadar müzikte bir devrim yaratsa da ismini pek duymadığımız biri, Daphne Oram. Karşınızda “Elektronik Müziğin Anneannesi” Daphne Oram.
1943 yılında BBC’de ses düzenleyicisi olarak başladığı kariyerine seneler dolusu tecrübeyi ekleyen Oram, atölyesinde enstrümental parçalar oluşturmaya başlamıştı. 1957 yılında, foto elektronik hücreler tarafından okunan ve ses haline dönüştürülen, 10 parçadan oluşan 35 mm’lik film üzerine çizim yaparak müziğin oluşturulduğu Oramics tekniğini geliştirdi. Yarattığı sesler, günümüz elektronik enstrümanların birer öncüsüydü.
Aşağıdaki videoda sesleri nasıl oluşturduğunu göreceksiniz. Günümüzde bilgisayarlarda, dijital ortamda oluşturduğumuz bu dijital sesleri; analog makinelerde 1950’li yıllarda oluşturan Daphne Oram’a saygı duymamak mümkün değil.
BBC’de gösterilen videodaki söz oldukça ilgi çekici:

“Günümüzde gelecekte müziğin böyle olabileceğini düşünenler de var.”

Müzikle uğraşmaya devam eden Oram, 1980 yılında Out and Round About Music (ORAM) hareket etmekte zorlanan yaşlı insanlara açık havada müzik çaldığı bir etkinliğe başlamıştı.
2003 yılında hayata gözlerini kapatan Oram’ın mirasına, son birkaç yılda artan bir ilgi vardı. Öğrenciyken Oram’ın atölyesinde çalışan besteci Hugh Davies, Daphne’nin en büyük hayalini dile getirdi:

“En büyük hayali, bestecinin grafik bilgisini ses haline getirebileceği bir makine yaratmaktı.”

Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/