Dişil Enerji Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Dişil enerji, her insanda bir şekilde ve ölçüde bulunan enerji türüdür. Eril enerji ve dişil enerji hepimizin belirli miktarlarda sahip olduğu bir enerji kümesidir.

Enerjinin dişil yönünü tanımlayan bu kavramın, gündelik hayatımızda oldukça önem arz ettiğini belirtmek gerekir. Olayları ve durumları kavrayışımız başta olmak üzere pek çok konuda enerjinin dişil yönü öne çıkar. Dişil enerji dediysek lütfen yanlış anlaşılmasın. Bu enerji biçimi yalnızca kadın olarak doğan insanlara özgü bir enerji değildir.

Erkeklerde de bu enerji vardır ve aynı şekilde geliştirilebilir özelliktedir. Bu enerjiye sahip olmanın çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu enerjiye sahip olmak için ve onu geliştirmek içinde yapılması gerekenler vardır. Size ve çevrenize yön veren enerji biçimleri arasında yer alan dişil enerjiyi tüm yönleriyle açıklamaya çalışacağız. Gündelik kişisel enerji biçiminizden memnun değilseniz yazımızla hemhal olmanızın tam zamanı diyebiliriz. İşte karşınızda dişil enerji ve hakkında merak edilen her şey.


Dişil Enerji Ne Anlama Gelir?

dişil enerji

Her insan belirli düzeylerde sezgi, algı ve duyumsamalara sahiptir. Kimimiz bunlara yoğun bir şekilde sahipken kimimiz ise daha düşük seviyelerde sahip olur. Lakin önemli olan bu algı ve duyuların geliştirilebilecek olmalarıdır. Dişil enerji de aslında tam olarak bu sezgi ve algıların karşılığı anlamına gelir.

Enerjinin dişil yönü çevreye adaptasyon başta olmak üzere huzur ve refahı simgeler. Anlamayı, derin bakışı ve sezgilerin gücünü temsil eder. Bu durum aslında nörolojik tarafımızı da büyük ölçüde ilgilendirir. Beynimizin sağ ve sol kısmının farklı şekillerde çalıştığını bilinen bir gerçektir.

Dişil enerji ise beynin sağ kısmını önemli ölçüde temsil eder. Bu yanıyla dişil enerjinin üretkenliğin, yaratıcılığın, estetiksel bakışın ve kavramanın yönü olduğu söylenebilir. Sıklıkla karşılaştığımız olaylara derinden bakabilmeyi sağlar enerjinin dişil yönü. Bu enerji biçimini doğru kontrol eden ve geliştirebilen insanların şüphesiz mutlu ve huzurlu bir yaşam süreceği içten bile değildir.

Gücü kontrol etmek de diyebiliriz aslında bunun için. Kendinizi, beyninizi ve algılarınızı kontrol ederek gününüzü ve hayatınızı daha fazla güzelleştirebilirsiniz.


Dişil Enerjinin Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir?

dişil enerji

Dişil enerji eril enerji ile karşılaştırıldığında daha edilgen bir konumu simgeler. Tabii ki bunun negatif ve olumsuz bir özellik olmadığını peşinen belirtmek gerekir. Olaylara direkt müdahale etmek ve girişken olmak anlamına gelen eril enerjinin karşısında konumlanmak o kadar da kötü değil.

Bunun sebebi olayların tüm yanlarını, eksilerini ve artılarını düşünerek hareket etmenin iyi bir özellik olması. Buradan hareketle dişil enerjinin gözleme dayalı, izleyen ve kontrol eden bir yanı olduğunu hatırlatalım. Enerjinin dişil yönü bizim en yaratıcı ve üretken tarafımızı temsil eder. Bu nedenle de özgürlükçü bir enerji türüdür.

Yoğun bir enerji patlaması yerine ölçülü bir enerjiyi kontrollü şekilde kullanmak anlamına da gelir. Yaşam hem müdahalelerin olduğu hem de akışına bırakılması gereken bir süreçtir kimi zaman. Dişil enerji de aslında tam da bu anlamda doğal, evrimsel akışın yanında olmaktır.

Nefreti sevgi ve aşkla parçalar. Tabii ki bu söylediğimizden eril enerjinin nefret ile hareket ettiği anlaşılmasın lütfen. Son olarak da dişil enerjinin her iki cinsiyete sahip kişilerde bulunabileceğini ve geliştirilebileceğini belirtelim.


Dişil Enerjiyi Artırmak İçin Hangi Yöntemler Kullanılabilir?

dişil enerji

Öncelikle belirtmek gerekir ki dişil enerjiyi artırmanın pek çok metodu vardır. Bunların başında dişil enerjinizi yükseltmek için kendinizi hazır hissetmeniz gelir. Böylece çıkacağınız yeni yolculuğun size ait olduğunu evrene bir mesaj olarak göndermiş olursunuz. Biliyoruz ki modern sosyal hayat hepimizi kendimizle daha az ilgilenmeye itiyor.

Kendimizi daha az tanıyoruz, daha az dinliyoruz ve daha az seyrediyoruz. Enerjinizin dişil yönüne kulak vermek istiyorsanız öncelikle kendinize daha fazla zaman tanımalısınız. Çeşitli terapiler aracılığı ile içsel dünyanıza daha fazla yönelebilirsiniz. Unutmayın sizi sizden daha iyi tanıyan birisi yok.

Bu parola ile hareket ettiğiniz taktirde enerjinizi dişil anlamda kontrol edebilir ve artırabilirsiniz. Doğa sizin en yakın dostunuz olmalı bu süreçte. Doğa ile bütünleşmeli, doğaya hükümranlık kurmak yerine onu içinize taşımalısınız. Böylelikle doğanın iyileştirici gücü siz ihtiyaç duyduğunuzda yardımınıza koşacaktır. Sanatsal ve yaratıcı terapiyi öncelik tanıyın. Resim çizmek, şarkı söylemek, dans etmek veya yazı yazmak bunların başında gelir. Kendinizi üretkenliğe yöneltin, yaratıcılığınızı kullanın. Bu yöntemler ile dişil enerjinizi dilediğiniz şekilde geliştirebilir ve artırabilirsiniz.


Yeni Bir Meditasyon Trendi: Dişil Enerji Meditasyonu

meditasyon

Dişil enerji her insanda aynı seviyelerde bulunmaz. Bazı insanların eril enerjileri ağır basarken bazılarının ise dişil enerjileri ağır basar. Başka bir deyişle iki enerji türünün birbirine güç uygulaması durumu oluşur. Bu da kişide çeşitli olumsuz durumların oluşmasına yol açar.

Dişil enerjinin eril enerjiye göre veya tam tersi şekilde diğerinin baskın gelmemesine dikkat etmek gerekir. Gündelik hayatın sorunlarının çözümü sürecinde bu dengesizliğin aşılmasına odaklanmak gerekir. Bu nedenle dişil enerji meditasyonunun oldukça önem arz ettiğini belirtmek gerekir. Günümüzde kadınların hem ev içi emeğe hem de sosyal hayat ve çalışma hayatında eşit bir şekilde görev aldığını söylemek mümkündür.

Tam da bu nedenle özellikle çalışan kadınların dişil-eril enerji dengesizliğinden mustarip olduklarını söyleyebiliriz. Bunu aşmak içinse meditasyonun oldukça etkili olduğu kişilerin deneyimleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu meditasyon süresince kadın olduğunuz için sevinmeyi, mutluluk duymayı öğrenirsiniz.

Meditasyon aynı zamanda kadınların bedenleri üzerindeki oto kontrolü artırmayı ve bedenleri ile bütünleşmelerini sağlamayı amaçlar. Sizde sayısız örneği bulunan meditasyon gruplarına katılarak enerjinizin dengelemeyi başarabilirsiniz.


Dişil Enerji Davranış Şekli Nasıl Gelişir?

dişil enerji

Peşinen belirtmek gerekir ki dişil enerji hiç de sanıldığı gibi olumsuz bir yana sahip değildir. Gündelik hayatta mutlaka karşılaştığınız durumlar olmuştur. Bazı kişilere dişil enerjileri yüksek olduğu için olumsuz yaklaşılır. Aslında dişil enerjinin yüksek olduğu ve eril enerji ile dengede bulunduğu durumlar oldukça değerlidir.

Hayal gücünün sınırları sonsuz derler, işte tam da bu anlamıyla dişil enerjinin uçsuz bucaksız bir alana yayıldığını bilmek gerekir. Hayal gücü ile paralel olan bu enerjinin herhangi bir sınırı yok.

Dişil enerjisi sayesinde hayal gücü gelişmiş kişilerde isteklerin, arzuların ve ideallerin de olduğunu görürüz. Bu sayede kişiselleşmenin ve özgün bir karakter kazanmanın da ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Sezgi ve kavrayışın enerjinin dişil yönü için oldukça önemli olduğunu söylemiştik.

Karşınıza çıkan bu kişilerin mutlaka kavrama ve sezgisel becerilerinde bir farklılık tespit edersiniz. Sizi daha derinden tanımaya ve yüzeysel ilişkiler kurmamaya özen gösterirler. Bu yönüyle de dost canlısı ve sıcakkanlı olduklarını da söylemek oldukça doğru olacaktır.

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version