Hayatının 35 Yılını Çocukları Ücretsiz Tedavi Etmeye Adayan Bir Kahraman: Ertuğrul Sabah

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

İyi dileklerimiz, bir mucizenin olması ile değil belki de mucizenin ayağımıza gelmesi ile gerçekleşir. Ertuğrul Sabah her yeni günde seyyar çantasını yanına alarak, gerçekleşmesi beklenen mucizelerin peşinden gidiyor.

Ertuğrul Sabah, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, doktorasını yapmak için Almanya’ya gidiyor ve engelli çocuklarla tanışma fırsatı buluyor.

Eşi ile birlikte çocuk sahibi olmayı ne kadar çok istediklerini ikinci bir kez fark eden Sabah çifti, sadece kendi çocukları için değil ülkenin her bir yanında yaşayan çocuklar için bir umut olmak istedi.
İnanılmaz Aile diyebileceğimiz Sabah çifti, tüm imkanlarını ücretsiz olarak Ege Üniversitesi’ne gelen her zihinsel engelli çocuğun tedavisi için kullanıyorlardı.

Ertuğrul Sabah engel tanımak istemedi ve ülkenin dört bir yanında bulunan ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşmak istedi. Sener Sabah da bir diş hekimi olarak, eşinin hurda otobüsü tamir etmesine ve malzemeleri toplamasına yardım etti. Hikayeleri de tam burada başlamış oldu.
İki kızıyla birlikte denizleri geçen, dağları delen aile imkan bulamayan çocukların dişlerini tedavi ettiler. 2001 yılında Ertuğrul Sabah Ege Ağız Diş Sağlığı ve Diş Hekimleri Derneği’ni kurdu.

Yollarda öğrendiği bilgileri meslektaşlarıyla paylaşmak onları da bu işin içerisine katmak istedi. Meslektaşlarının kullanmadığı, hastanelerin hurdaya çıkardığı tıbbi malzemeleri topladı ve kullanılır hale getirdi. Bir elin nesi var iki elin sesi var derken yardımlar güçlendi, Ertuğrul Sabah’ın hurda otobüsü daha çok duyulmaya başladı.
Engelleri eğitim merkezlerinde, okullarda, yurtlarda yaşayan binlerce çocuğun tedavisini üstlendi Sabah ve onlara küçük sürprizler yapmayı da ihmal etmedi. Çoculara diş fırçası, macun hediye etti ve bakımları nasıl yapmaları gerektiğini öğretti.

Hurda otobüsün ünü sadece yurt içinde değil, yurt dışında da yayılmaya başlamıştı, yaz kış demeden Sırbistan, Makedonya ve Kıbrıs’a gittiler.
“Ulaşılamayana ulaş”

“Ulaşılamayana ulaş” mottosuyla yollara çıkan, yardım eli uzatan Sabah ailesi bizlere imkansızın peşinden gitmenin imkansız olmayacağını gösteriyor. Ertuğrul Hocam, her gün yüzünde gülümse ile uyanan çocuklardan yardımlarını esirgemediğin öğrencilerine kadar sonsuz teşekkürlerimizi sunarız!
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version