Aykırı Düşünür Osho’dan Uzun Uzun Düşündüren 10 Alıntı

Kimilerine göre hayatı çözmüş, kimilerine göre düşünceleriyle rahatsız edici bir insan Osho. Şüphesiz son zamanların en tartışmalı fikirlerini ortaya atan düşünürlerden birisi. Sevip, sevmemeyi; tartışıp, tartışmamayı bir kenara bırakırsak, Osho’nun düşünce yapısı bazen bize farklı bir bakış açısı sunabiliyor. Daha önce kurmadığımız bağlantılar kurup, yıllarca inandığımız düşüncelerin tam tersini iddia ederek ortalığı karıştırması; insanlara farklı bir farklı bir bakış açısı sunmak amacıyla olabilir. Eleştiri, sorgu, şüphe ve bireysel devrim ile alakalı sözlere bir bakalım.

1) “Toplum şunları öğretir: “Adem ve Havva’dan beri senin atalarının ve onların atalarının ve onların atalarının da yürümekte olduğu o en işlek yolu seç. Milyonlarca insan bu yoldan geçtiğine göre sen de bu yoldan gidersen yanlışa düşmemiş olursun”. Fakat bir şeyi unutmayın: ‘Kalabalıklar asla gerçeği deneyimlememiştir’. Gerçek sadece bireylerin başına gelen bir şeydir.”

2) “Siz her ne haldeyseniz bundan bizzat sorumlusunuz. Eğer sefalet içindeyseniz, bundan kendiniz sorumlusunuz. Bu sorumluluğu başkasına yıkmaya çalışmayın, yoksa ondan asla kurtulamazsınız.”

3) “Siz bu dünyaya tamamen dümdüz, içine hiçbir şey yazılmamış olarak geldiniz. Kaderinizi yazması gereken sizsiniz. Yazgınızı yaratacak olan kendinizsiniz. Kendi kendiniz olmanız gereken yine kendinizsiniz.”

4) “Bilgili biri olmak çok ucuza patlar. Kutsal metinler oradadır, kütüphaneler oradadır, üniversiteler oradadır; bilgili, kültürlü biri olmak çok kolaydır.”

5) “Şüphe edin! Ve bunu asla gönülsüzce, yarım yamalak yapmayın.Tüm gücünüzle şüphe edin ki şüphe, elinizdeki bir kılıca dönüşsün; böylece etrafınızda toplanmış olan tüm çerçöpü kesip atabilir.”

6) “Evet’e ulaşmak istiyorsanız,yaşamda tek bir evet bulabilmek için bin kez hayır demeniz gerekir.”

7) “Eğer sadece gerçeği söylüyorsanız,onu hatırlamanız gerekmez. Eğer yalan söylüyorsanız, o zaman bunu sürekli aklınızda tutmanız gerekir.”

8) “Düşüncelerinizden kaçının. Hangi düşüncenizin kendinize ait olduğunu şöyle bir saysanız, tek bir düşüncenin bile aslında size ait olmadığını görüp şaşırırsınız.”

9) “Konuşmamak sessizlik değildir. Konuşmuyor olabilirsiniz, ağzınızdan hiç söz çıkmıyor olabilir ama tam o sırada aklınızdan binbir düşünce geçiyordur. Düşünce akışı hiç durmaz, her gün ama her gün akmaya devam eder.”

10) “Din adamları dünyadaki en iyi düzenbazlardır. Onlar bugüne dek kimsenin görmediği, hiç kimsenin de asla göremeyeceği şeyleri satmışlardır.”

Yorumlar (0) Yorum Yap

/