UNESCO’nun ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ Adayı: Kırşehirli Davul Efsanesi Adem Göçer

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Abdal kültürünü yaşatmak adına faaliyet gösteren bir müzik grubunda davulculuk yapan Adem Göçer, gerek yurt içinde; gerek yurt dışında sayısız konserler vererek yeteneğiyle kendinden söz ettirmiş ve “davul efsanesi olarak ünlenmiş.

Adem Göçer, UNESCO’nun “Yaşayan İnsan Hazinesi” için aday gösterildi. Göçer’in adaylığı kabul edildiği takdirde, Neşat Ertaş’ın ardından bu listeye giren ikinci Kırşehirli olacak.

Göçer, çocuk yaşta soba borusu, teneke ve plastik bidonlara vurarak mesleğine ilk adımını attı. Dedesinin ve babasının yanında davul çalarak da ustalığını aldı.

Abdal kültürünü yaşatmak adına Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu ile birçok konser ve festivale katılarak sanat hayatını devam ettiriyor.


50 Senelik Tecrübe

“Küçükken teneke, bidon ve soba borusuyla bu işi beller bizim insanımız. Ben de küçükken 5 kiloluk zeytinyağı tenekeleri ve soba borularını çalarak bu işe başladım. Elbette ki öğretmenlerimiz var. Bizi bu işe meraklandıran büyüklerimiz. Düğünlerde güzel güzel çalıp türkü çağıranlar, davul çalanlar insanı meraklandırmaz mı? Biz de böyle meraklandık. Çok küçükken çaldım davulu babamın yanında. Yaklaşık 50 yıldır davul çalıyorum. 10 yaşında babamın yanında başladım çalmaya. Babam zurna çalardı, ben de onun yanında davul. O günlerden itibaren düğünlerde, bayramlarda, konserlerde, devletimizin buyurduğu etkinliklerde hizmetlerim oldu.”


Adem Göçer’in, Neşet Ertaş’tan sonra Kırşehir’in ikinci yaşayan insan hazinesi olması isteniyor.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Eyüp Temur da Adem Göçer’in UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi çerçevesinde “Yaşayan İnsan Hazinesi” ilan edilmesi için geçen yıl Bakanlıkla iletişime geçtiklerini, Bakanlığın da belgeleri UNESCO’ya teslim ettiğini söyledi.

“Neşet Ertaş’tan sonra Kırşehir’de ikinci bir ‘yaşayan insan hazinesi’nin olmasını istiyoruz. Zaten TRT, yaşayan insan hazinesi programına davet etti. Orada bir program yaptı. İnşallah olur.”

Adem Göçer ise mütevazı bir açıklamada bulundu:

“Baş müdürlerim, hocalarım, kim ilgileniyorsa beni adam yerine koyup da aday göstermişler. Ne diyebilirim ki, bunun karşısında saygı ile eğilirim, sevgimi gösteririm. Göğsümle hizmet edebilirim. Allah razı olsun derim. Olmazsa bile beni teklif edenlere de orada değerlendirenlere de kurban olayım, başımın üstünde yerleri var.”

Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/