İçeriklerinizde Ücretsiz Kullanabileceğiniz 21 Stok Fotoğraf Sitesi

Muhammed Yavuz

Muhammed Yavuz

visita interiora terra rectificando invenies occultum lapidem. Porto, Portugal.

Kim hazırladığı içeriğin görsel olarak daha başarılı daha ilgi çekici olmasını istemez ki ?

Bildiğimiz gibi hazırladığımız içeriklerde; içeriğin konusu ile alakalı fotoğraflar ve tasarımlar her zaman içeriği daha çekici hale getirmektedir, fakat bu içeriklerde kullandığımız bazı görseller telif hakkına sahip olabilir. Bu telif hakkı sorunu ve ücretsiz görsel içerikler bulmak için 21 siteyi bir blog yazısından çevirip derledim. Ayrıca bende çeşitli tasarımlarımda vektör ve içeriklerini kullandığım 1 Bonus sayfa ekledim ve hepsini aşağıda sıraladım.

Bu yazıyı hazırlamamın amaclarına gelecek olursak; hem herkesin içerik hazırlarken bunları göze daha çarpıcı oluşturmaları, yeni içerik hazırlayan arkadaşlarımızın bilgi sahibi olması, tüm bunların yanı sıra temel amaç olarak telif hakkı sorunun ortadan kalkmasıdır. Gerçekten fotoğrafçılık ve grafik tasarım alanında uzman olmayan arkadaşlar için görsel içerik bulmak zor olabilir. Ayrıca Google Görüntülerden de görsel arayıp, hazırlanan içeriğe eklemekte oluşturulan içerikleri basitleştirmektedir. Bu internet sayfaları hepimizin işine yarayacaktır. Çekici içerikler, sayfalar ve materyaller oluşturmanız dileğiyle.

Fotoğraflar ve fotoğrafçılık her zaman tasarımın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Ne yazık ki, takım elbiseler altındaki el sıkışan ürpertici görüntüleri görmeye alıştıl. Ayrıca genel olarak kullanılan bu stok fotoğraflarının birçoğu içeriklere uygun olmamakla beraber ve bu içerikler çok pahalı olabiliyorlar!

Neyse ki, internet ağında her alanda yerinde popüler olmaya başlayan güzel stok fotoğraflar bulunduran internet siteleri giderek artmaktadır. Hepsinden öte, bu kaynaklardaki fotoğraflar ücretsiz!
Bu yazıda, ücretsiz stok fotoğrafları için müthiş internet kaynaklarının bir sıralaması bulabilirsiniz.

Fotoğrafların Lisansları Hakkında Hızlı Bir Not: Bu fotoğrafların çoğunda telif hakkı kısıtlamaları bulunmamaktadır veya Creative Commons telif hakkı lisansları altında lisanslanmıştır ve bu lisans araçları, kanunun oluşturduğu geleneksel “tüm hakları saklıdır” yapısı içinde bir denge oluşturur. Araçlarımız bireysel yaratıcılardan büyük şirket ve kurumlara kadar herkesin yaratıcı eserlerine basit, standartlaştırılmış bir yol ile telif izinleri vermesini sağlar. Araçların ve kullanıcıların kombinasyonu geniş ve büyüyen dijital bir ortaklıktır ve telif hakları çerçevesinde kopyalanabilir, dağıtılabilir, düzenlenebilir, karıştırılabilir ve üzerine inşa edilebilir bir içerik havuzu olabilir. Buna rağmen bazı fotoğraflar atıf gerektirebilir. Fotoğraflar ve sitelerin hangi lisanslama, ancak yine de kendi araştırmanızı yapmanız ve bu resimlerin nasıl kullanılabileceğini belirlememiz önerilir. 

Artık ücretsiz stok fotoğraflar için en güzel internet hediyelerine bakmanın vakti geldi. Hadi başlayalım.

1- StockSnap.io

StockSnap.io, güzel stok fotoğraflar ve yüksek çözünürlüklü görüntülerden oluşan geniş bir arşive sahiptir. Bu site, mevcut binlerce görüntüye göz atmayı kolaylaştıran çok kullanışlı bir arama özelliğine de sahip olmakta. Buna ek olarak, site en beğenilen fotoğrafları bulabilmeniz için görüntülemeleri ve indirmeleri takip etmektedir.

StockSnap ekibi siteye her gün yüzlerce resim eklemektedir ve tüm fotoğraflar Creative Common kullanım alanlarında yayınlanır- atıf yapmak (Kaynak Göstermek) gerekli değildir.

2 – Unsplash
Unsplash ücretsiz yüksek çözünürlüklü fotoğraflar koleksiyonu sunuyor. Ayrıca Unsplash günümüzde stok görüntüleri için en iyi kaynaklardan birisi haline gelmiştir. Unsplash, ekibi, yeni gönderimler aracılığıyla tarama yapıyor ve Ana sayfasında en iyi fotoğrafları gösteriyor. Tüm fotoğraflar Unsplash lisansıyla ücretsiz olarak yayınlanmaktadır.

Burst, Shopify’ın girişimciler için hazırladığı ücretsiz stok fotoğrafları sağlayan bir kaynaktır. Tüm fotoğraflar Creative Commons CC0 kapsamında lisanslanmıştır ve sizin de gördüğünüz gibi kullanılabilir.

Burst, girişimcilerin daha iyi ürün, internet sitesi ve pazarlama kampanyaları geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla başlatıldı. Fotoğraflar çoğu evde çekilen ve eğlenceli iş çevresi etrafında orijinal fotoğraflardan oluşmaktadır.Ayrıca genel fotoğraflar da bulabilirsiniz.

Gratisography, kişisel ve ticari projelerinizde kullanabileceğiniz ücretsiz yüksek çözünürlüklü fotoğraflar sunmaktadır. Haftalık olarak bir çok müthiş fotoğraflar eklenir ve telif hakkı kısıtlamaları bulunmaz. Bütün fotoğraflar Bells Design’da çalışan Ryan McGuire tarafından yakalanmaktadır.
4- NegativeSpace
NegativeSpace, Creative Commons CC0 kapsamında her hafta 20 yeni fotoğraf paylaşmaktadır. Fotoğraflar kategorilere, kopyalama alanlarına ve renklere göre aranılabilir ve sıralanabilir.
Freestock, tümü Creative Commons CC0 kapsamında yayımlanan geniş bir yelpazede yüksek kaliteli fotoğraflar sunmaktadır.
Picography, Dave Meier ve diğer çeşitli fotoğrafçılar tarafından gönderilen harika ücretsiz fotoğraflar içermektedir. Tüm fotoğraflar Creative Commons CC0 altında yayımlanır.
MMT Stock, Jeffrey Betts tarafından sağlanan yüksek çözünürlüklü fotoğraflardan oluşan bir koleksiyondur. Jeffrey, bilgisayarların ve çalışma alanlarının fotoğraflarını, bunun yanı sıra çiçekleri ve doğayı paylaşmayı sever. Tüm fotoğraflar Creative Commons CC0 altında yayımlanır.
SkitterPhoto çok çeşitli ücretsiz stok fotoğrafları sunar ve Creative Commons CC0 kapsamında piyasaya sürülür. Tüm fotoğraflar orijinaldir ve Skitterphoto’nun sahipleri tarafından paylaşılmıştır.
Life of Pix, LEEROY reklam ajansı tarafından telif hakkı kısıtlamaları olmaksızın ücretsiz yüksek çözünürlüklü fotoğraflar sunan bir kaynaktır. Yeni fotoğraflar haftalık olarak eklenir.
Bu sözler biraz üzücü bir haberle birlikte geliyor. Nic sitenin sahibi vefat etti fakat fotoğrafları burada kaldı. Gönderilen tüm fotoğraflar, yaratıcı ortak lisans kamusal alan adanmışlığı altında serbest bırakıldı.

Her ay belli bir kategorideki 10 fotoğraf içeren bir fotoğraf paketi, gelen kutunuza teslim gönderilecektir. Death to Stock Photos sayfasının amacı, çekimleriniz, blog yayınlarınız veya sosyal medya hesaplarınız için kullanabileceğiniz çeşitli fotoğraf seçenekleri sunmaktır.

Death to Stock Photos, kendi web sayfasında okuyabileceğiniz kendi lisansını kullanıyor.

FoodiesFeed binlerce güzel gerçekçi ücretsiz yiyecek resimlerini yüksek çözünürlükte sunmaktadır. Gıda, yiyecek ve içecek blog sahipleri için mükemmel bir fotoğraf sitesi burada.
Picjumbo, ticari ve kişisel eserleriniz için tamamen ücretsiz fotoğraf koleksiyonudur. Yeni fotoğraflar; her gün soyut, moda, doğa, teknoloji ve çok daha fazlası olmak üzere çok çeşitli kategorilerden üzerine eklenmektedir.

Kevin N. Murphy’nin fotoğrafı

Tümü ticari amaçlı oluşturulan ücretsiz  fotoğraf koleksiyonu. Fotoğraflar çeşitli kaynaklardan oluşturulduğundan bazı fotoğraflar için atıf yapılması gerekebilir.

Kamu arşivlerinden alınan ve bilinen, telif hakkı kısıtlamaları bulunmayan vintage fotoğraflar arşivi.
Pixabay, ücretsiz stok fotoğraflar, vektörler ve sanat illüstrasyonları gibi geniş bir koleksiyon sunmaktadır. Tüm fotoğraflar Creative Commons CC0 altında yayımlanır.
Her perşembe günü Creative Commons CC0 lisansıyla 7 yeni fotoğraf yayınlanmaktadır. Jay Mantri çeşitli güzel temalar içeren bazı güzel fotoğraflara imza atmıştır.
Kaboom Pics, soyut, şehi /mimari, moda, yemek, manzara ve daha birçok kategoride yüksek kaliteli ücretsiz fotoğraflardan oluşan geniş bir yelpazede eserler sunmaktadır. Fotoğraflar ticari amaçlı kullanılabilir, ancak satılamaz veya yeniden dağıtılamaz.
19- Epicantus
Epicantus, Daria tarafından ücretsiz orijinal fotoğrafları içeren bir Tumblr blogudur. Bu yüksek çözünürlüklü fotoğrafları açılış sayfalarınız, blog yayınlarınız ve tasarımlarınız için kullanabilirsiniz. Tüm fotoğraflar CC0 yaratıcı ortak kullanımlarıyla paylaşılmıştır.
ShotStash geniş bir yelpazede fotoğraflar sunmaktadır. Her gün ücretsiz olarak ticari ve kişisel kullanım lisansı altında yeni görüntüler eklemektedirler.
21- StyledStock
StyleStock, tüm kadın girişimciler için ücretsiz hazır fotoğraflar sunuyor. Koleksiyon, ticari ve kişisel eserleriniz için tamamen ücretsizdir.

Freepik, yazdığızız anahtar kelime ile ilgili milyonlarca vektörü, PSD dosyalarını, iconu ve görselleri bulabileceğimiz görsel arama motorudur. Yani Coffee kelimesini arattığınızda kahve ile ilgili kapak fotoğrafı, piktogramsal tasarımları, PSD dosyalarını aramanızı sağlar ayrıca bu aramaları filtrelemeniz de mümkün olmaktadır.

Sonuç olarak gördüğünüz gibi, stok fotoğrafçılığı için giderek artan fantastik sayıda kaynak yer almaktadır. Bu internet siteleri; tasarımcılar, pazarlamacılar ve blogcular için bulunamaz bir nimet haline geldi. Sevimsiz stok fotoğraflarına ve itici görsellere artık güvenmek zorunda değilsiniz! Görsellik için kullanabileceğiniz onlarca site. Daha fazla beklemeden artık daha görsel ilhamlar yaratmanız dileğiyle. Bu içeriği aşağıdaki blog yazısından çevirip derledim. Fayda, İlham ve Başarı dileğiyle.

Kaynak, Not Fotoğraflardanda Blog yazarı Christopher Gimmer’ın sayfasından alınmıştır.
Kategoriler: Girişimcilik, İlham, Kreatif

Yorumlar (0) Yorum Yap

/