Apple’ı Hackleyen Türk Siber Korsanlar 75.000$ Fidye İstiyor

Son zamanlarda siber korsanlarının oluşturduğu tehditlerle meydana gelen bilişim suçları olarak tabir edilen vakalarla sıkça karşılaşır olduk. Hacker saldırılarına her sektörden maruz kalınıyor fakat karşı karşıya kalan Apple gibi büyük ölçekli bir işletme olunca bu durum önemli bir haber değeri taşıyor.

Kendilerini “Turkish Crime Family” şeklinde adlandıran hacker çetesi, Apple’ın milyonlarca iCloud hesabını uzaktan temizleyebilecek erişime sahip olduklarını iddia ediyor. Saldırganlar, Apple’ın 7 Nisan’a kadar taleplerine uymayı reddetmesi durumunda erişebildikleri tüm iOS kullanıcı datalarını silmekle tehdit ediyor. Fidye olarak da gittikçe popülerleşen Bitcoin veya Ethereum üzerinden 75.000$ ödenek ya da alternatif olarak iTunes’dan 100.000$ değerinde bir hediye çeki talep ediyor.

Bu çete blöf yapmadıklarını kanıtlamak için, yaşlı bir kadının çalıntı iCloud hesabına girdikleri ve ardından cihazını silebileceklerini gösteren bir videoyu YouTube’ta yayınladılar. Ek olarak Apple güvenlik ekibiyle aralarında geçtiğini iddia ettikleri e-postaların ekran görüntülerini de paylaştılar.

300 milyondan fazla Apple hesabına erişebildiklerini iddia etmelerinden sonra aralarındaki bilgisayar korsanlarından biri bu rakamın 559 milyon olduğunu belirtti. Fakat söz konusu iddia henüz kanıtlanmadı.

İstenilen meblağ Apple için devede kulak olabilir fakat Apple, müşterileri tarafından duyulan güveni zedeleyecek manevi hasarlardan endişeleniyor.

Bu esnada Motherboard durumla ilgili gelişmeleri paylaşırken bu ay içinde Twitter üzerinden iki hesap açan bu çete, ikisine de aynı tweeti sabitlemiş bulunmakta:

200 milyon iCloud hesabı 7 Nisan 2017’de resetlenecektir.

Apple politikası gereği soğukkanlı bir tutum izlerken şu an için siber suçluları ödüllendirmeye yönelik herhangi bir tazminat ödemeye yanaşmıyor. 7 Nisan’a kadar devam edecek bu süreçte meydana gelecek gelişmeleri biz de yakından takip ediyor olacağız.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/