Pablo Escobar: Hayat Hikayesi ve 30 Sözü

Pablo EscobarDEA da aralarında olmak üzere birçok kurum tarafından ilk ve en ünlü “narko-teröristi” olarak tanımlanır. 1 Aralık 1949 tarihinde Kolombiya’da doğmuştur. 1976 yılında 27 yaşındayken 15 yaşındaki Maria Victoria ile evlenmiştir. Bu evlilikten iki çocukları dünyaya gelmiştir. Yoksul bir ailenin 7 çocuğundan biri olan Escobar, suç hayatına gençlik yıllarında başladı. İlk yasadışı aktiviteleri stereo ekipman kaçakçılığı ve mezar taşı satımı yapmaktı. Üniversiteyi yarıda bıraktı ve 1970’lerin başında hırsızlık yapmaya devam ederken Medellinli bir yöneticiyi kaçırıp, karşılında 100.000 $ fidye aldı. 

Pablo Escobar 1976 yılında kokain işine girmeye karar verir. Bu kararın ardından ise Medellin Karteli isimli uluslararası faaliyet gösteren bir suç örgütü kurar. Bu kartelle Escobar’ın 1980 yılına kadar yılda yaklaşık 70-80 ton arası uyuşturucu sevkiyatı yaptığı düşünülür. Yine bu yıllarda hava yolu desteğiyle Florida üzerinden Amerika’ya uyuşturucu sokmaya başlamasıyla kazancı daha da artmıştır. Amerika’da Medellin Karteli artık uyuşturucu satımının ilk adresi haline gelmiştir. Bu sayede artan servetiyle dünyanın en zengin 7. kişisi olma konumuna gelmiştir. Uyuşturucu ticaretinden kazandığı parayla 1972-1982 yılları arasında fakir kesimler için hastane, stadyum ve konutlar inşa ettirmiştir. Bunun yanında spor takımlarına, kurumlara sponsor olmuştur. 

Pablo Escobar

Bu yaptıkları fakir kesimin desteğini kazanmak içindi ve bu sayede bazıları tarafından “Robin Hood lakabını aldı. Daha sonra Kolombiya Liberal Partisi’nin adayı olarak meclise seçildi fakat 1982 yılında suçlarının ifşa edilmesiyle görevden alındı. Bu durumun gerçekleşmesinde rolü olan dönemin adalet bakanı daha sonra öldürüldü. Pablo Escobar, bunun yanında yerli ve yabancı kartellerle savaşıp birçok insanı öldürmüştür. Bununla beraber uyuşturucu kaçakçılarının Amerika’ya yollanması kararı üzerine Kolombiya hükümetine savaş açmış ve birçok insanı kaçırıp rehin almıştır. Bombalı ve silahlı saldırılar düzenlemiştir. Bu saldırılarda 4000 insanın ölümüne neden olduğu düşünülmektedir. Buna rağmen Medellin halkı tarafından sevilmiştir. 

Pablo Escobar, 2 Aralık 1993 tarihinde ona karşı düzenlenen operasyonda uzun süren çatışma sonrası hayatını kaybetmiştir. Fakat akrabaları ölümünden sonra kendisinin intihar ettiğini de iddia etmektedir. Cenazesine 25 bin civarı seveni katılmıştır. Bu yazımızda, uyuşturucu Escobar’ın hayatından geriye kalan alıntılardan 30 tanesine yer verdik. Keyifli okumalar!


1) İnsanların gözünde günah olan her şey, Tanrının gözünde öyle olmayabilir.

2) Attığınız her adımın sizi barışa götüreceğinden emin olun.

3) Korku insanı hayatta tutar.

4) Sadece bir kral olabilir.

5) Cehalet fazla cesaret getirir.

6) Cesur adamlar çabuk ölür.

7) Ben zengin bir adam değilim. Ben parası olan fakir bir adamım.

8) Bizi yenmişti çünkü bizim yapmayacağımız şeyleri yapmaya hazırdı.

9) Yalanlar gereklidir gerçekler inanılamayacak kadar acıyken.

10) Herkesin bir bedeli vardır, önemli olan ise bunun ne olduğunu öğrenebilmektir.

pablo escobar

11) Bazen Tanrı oluyorum, eğer bir adamın öleceğini söylüyorsam, adam aynı gün ölüyor!

12) Öldüğümde, sizden istediğim tek şey beni buraya gömüp, üzerime de bir kapok ağacı dikmenizdir. Beden sadece bize yeryüzünde yaşayabilmemiz için verilmiş bir araçtır.

13) Şeytanı desteklersen, şeytan olursun.

14) Bir noktada o kadar çok param oldu ki, hesabını bile tutamadım. Bir para makinesi haline geldiğimi fark ettiğimde ben de saymaktan vazgeçtim.

15) Kolombiya ’da öğrendiğim tek bir şey var; iyi ve kötü izafi kavramlardır.

16) Kolombiya’da bir mezar, Amerika’da bir hapishane hücresinden iyidir.

17) Bir milyon zeki erkek tarafından manipüle edilen iki yüz milyon aptal var.

18) Hayat sürprizlerle doludur, bazıları iyidir, bazıları çok iyi değildir.

19) Herkesin fiyatı vardır, önemli olan şey bunun ne olduğunu bulmaktır.

20) Sadece bana aç olan ve hayatımın bir noktasında kötü bir zaman geçirdiğimde yanımda duranlar benim masamda yiyebilir.

Escobar ve ailesi

21) Eğer hasırdan bir kuyruğun varsa, onunla mum söndürmeye çalışmamalısın.

22) Tarihi yazabilmek için önce onu bitirmen gerek.

23) Papatyanın bir yaprağını koparırsan, yıldızlar titrer.

24) Yalan tek, gerçek ise iki ayak üzerinde durur.

25) Bize acı deneyim gibi gözüken şeylerin içinde genellikle iyilikler gizlidir.

26) İnsanların yaptıkları kötülükler onlardan sonra da var olmaya devam eder, iyi şeyler ise genellikle onlarla birlikte gömülür.

27) Otobüste ağlamaktansa, Mercedes’te ağlamayı yeğlerim.

28) Her halükarda Machiavelli ‘ nin dediği gibi “Arkadaşlarını yakınında, düşmanlarını daha yakınında tut.

29) Eğer dikkatli bir şekilde plan yaparsan , istediğin her şey gerçekleşir.

30) İnsanoğlunun kaderine inanmalısın. Bu bazen mutlu olmak, bazen de acı çekmek olabilir.

 

 

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/