GTA Serisi: Efsanenin Geçmişten Günümüze Yolculuğu

GTA serisi denilince aklına çocukluğu gelmeyen var mı? Grand Theft Auto’nun kısaltması olan GTA, ilk oyununun piyasaya sürülmesiyle âdeta bir kült hâline gelmiş efsanelerden. Sunduğu birçok hareket imkânıyla oyunculara özgürlük tanıyan bu seri, her çıkan GTA serisi üyesiyle adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başarmış hâlde. Oyuncuları bu seriyi hâlen keyifle tercih etmesinin yanı sıra gün geçtikçe farklı bir ilginç bilgiyle GTA, adından sıkça söz ettiriyor. GTA ailesinin son üyesinin çıkışının üzerinden yıllar geçmiş olsa da hâlâ popülerliğini koruyan bu seri, herkesin keyif aldığı oyunlar arasında. Hadi hep birlikte buralara kadar gelen GTA devinin yolculuk serüvenine şahitlik edelim!


GTA Serisi

1) Grand Theft Auto I (GTA 1) | 1997

Grand Theft Auto (GTA 1) - PC Gameplay

Kuş bakışı bir açıya sahip bu oyun, günümüzdeki efsanenin doğuşunu hazırlayan bir basamak olarak tanımlanıyor. İngiliz DMA Design Limited isimli şirket tarafından geliştirilen bu oyun, Amiga için yapılmaya başlanmıştı. Adı başlarda Race’n’Chase olarak belirlenen bu keyifli oyun, çıkarılmadan bir sene öncesine kadar iptal edilme endişesi ile baş ediyordu. Daha sonra PC ve PlayStation için yayınlanmasına karar verilen bu efsane, bilinen adıyla piyasaya sürüldü. 

GTA serisinden alışkın olduğumuz bir gelenek olan “görünen her aracı kullanabilme” ilk oyundan itibaren geçerli bir hâl. Bu sayede oyunculara özgürlük alanı tanıyan GTA 1, seçilip yönetilen tüm karakterler aracılığıyla farklı birçok suça bulaşılmasını sağlıyor. Farklı görevlerin yerine getirilmesiyle şehrin altının üstüne getirilmesi amacını taşıyan serinin ilk oyunu, herkesin oldukça beğenisini topladığı için bir efsane, tam da bu şekilde doğmuş oluyor.


2) Grand Theft Auto: London 1969 | 1999

Grand Theft Auto: London, 1969 ... (PS1) Gameplay

GTA ek paketi olarak bilinen serinin bu bölümü, Rockstar Canada imzalı bir oyun. Kurgusal şehirlerden uzaklaşarak İngiltere’ye taşınan maceralar, bir önceki bölümden çok da farklı değil. Yaklaşık 3 saatlik bir oynanış sunan serinin bu ek paketi, o dönemde (ve aslında hâlen) içerdiği şarkılarıyla adından söz ettirmiş hâlde.

Ek paket olarak piyasaya sürülen London 1969, yeni özellikler içermediği için yalnızca güzel şarkıların hatırına ortalama puanları toplayabilmişti. Ayrıca ilk ek paketin hemen ardından birkaç ay sonra, benzer bir oyun daha piyasaya sürülmüş ve adına da London 1961 denilmişti.


3) Grand Theft Auto II (GTA 2) | 1999

Grand Theft Auto 2 - Gameplay [HD]

GTA serisinin ikincisi olarak piyasaya sürülen bu oyunda mekanikler genellikle korunmuş hâlde. Grafiksel açıdan daha kaliteli bir işin çıkarıldığı bu oyun, teknolojik gelişmelere ayak uydurmayı dönemine göre başarmıştı. Rockstar Games, oldukça sevilen serinin ikinci oyununu piyasaya süreceğini açıkladığında bir efsaneye yaraşır tepkiler aldı. Oyunun ne derece heyecan verici bir hikâyeye sahip olduğunu belirtmek amacıyla tanıtım videosunu âdeta film gibi çeken yapım, hayranlarını oldukça sevindirdi.

Oyun boyunca karşılaşılan olaylar ve kurgu karakterlere birebir benzeyen kişiler, bu tanıtım filmini eşsiz kılıyordu. Reklam olarak da son derece dikkat çeken GTA II, senaryosu ve oyuncularıyla 8 dakikalık kısa bir film çekmişlerdi. Oyunun kendisi kadar efsaneleşmeyi başaran bu kısa film, GTA II kadar ses getirmiş bir hâldeydi. Retro tasarıma sahip bu oyun, gelecekte geçen bir hikâyeyi konu edindiği için hayranları tarafından biraz yetersiz bulunsa da efsane hâlini her daim korumayı başardı.


4) Grand Theft Auto III (GTA 3) | 2001

12 DAKİKADA BÜTÜN GTA 3 HİKAYESİ VE GÖREVLERİ

GTA serisi listemizin diğer maddesi olan ve oyun dünyasında devrim yapıldığı döneme tekabül eden GTA III’ün piyasaya sürülmesi, kuş bakışı kamera açısını serinin bu bölümüyle geride bırakıyor. Rockstar Games tarafından piyasaya sürülen GTA III, açık dünya video oyunu olarak adlandırılıyor. Serinin üçüncü ana oyunu olan bu bölüm, New York örnek alınarak tasarlanmış karelere sahip. Artık kuş bakışı görüntünün bulunmadığı bu oyun, yapılan devrim niteliğindeki değişimlerle adından uzunca bir süre bahsettirdi.

Görevlerin son derece çeşitli oluşu ve teknolojinin gelişmesine yardımcı olduğu için birçok otoriteden tam puan alan bu oyun, pek çok ayrıntısıyla hayranlık uyandırıyordu. Özellikle radyolarında çalan şarkıların enfes oluşuyla efsaneleşen GTA III, son derece sevilen bölümler arasında. Özellikle ilklerin yaşandığı bir GTA serisi olması sayesinde birçok hayranında da yeri ayrı olan bu oyun, günümüzde hâlâ tercih edilenler arasında.


5) Grand Theft Auto: Vice City | 2002

GTA Vice City (2002) PC Gameplay - 4K 60FPS

GTA serisinin adından belki de en çok söz ettiren oyunlarından birisi olan Vice City, daha önce çıkan bölümlerdeki birçok iyileştirmeyi içeriyor. Özellikle kazanılan paraların oldukça verimli şekilde harcanabilmesi sayesinde oyuna daha çok bağlayan serinin bu bölümünde mekân satın alma işlemi gerçekleştirilebiliyor. Hava ve deniz araçlarının da bulunduğu Vice City bölümünde, adalar arası seyahat etme özelliği de getirildi. 

Üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanan bu efsane oyun, birçok sistemi destekleyen yapıda. Günümüzde hâlen tercih edilen GTA: Vice City, açık dünya tasarımına sahip. Bu sayede oyuncular iki ana adadan oluşan Vice City’de gönüllerince gezme imkânı bulabiliyorlar. Verilen görevlerin başarıyla yapılmasının ardından olayların gelişmeye devam ettiği Vice City bölümü, hikâyesiyle de oldukça beğeni topluyor. 2002’de 17,5 milyondan fazla satan serinin bu bölümü, döneminin en çok satan video oyunu olmuştu. Ayrıca radyoda çalan şarkılarıyla oldukça beğenilen bu bölüme özel birçok kanal dahi hâlen internette bulunuyor.


6) Grand Theft Auto: San Andreas | 2004

GTA serisi

GTA serisi, yolculuk rotasını bu kez San Andreas’a çeviriyor. Los Angeles şehrine benzeyen Los Santos, Las Vegas’tan esinlenilen Las Venturas kısımları, oldukça keyifli şekilde tasarlanmış hâlde. Ayrıca San Francisco’dan ilham alınan San Fierro da bu oyunun başına geçtiğinizde çevreyi keyifli şekilde turlamanızı sağlıyor. Karakterin gelişim süreçlerini oldukça profesyonel şekilde işleyen serinin bu bölümünde ana kurgu karakterimiz, kendisine kız arkadaş dahi edinebiliyor.

Spor salonunda antrenman yapılabilen ve bunun sonucunda karakterin kas kütlesi kazandığı bu oyun, oldukça başarılı bir grafiğe sahip. Detayların incelikle düşünülmüş olması sayesinde sevenlerinden tam not almayı başaran GTA: San Andreas, yenilikleriyle döneminin öncüsü hâlini almıştı. Araç modifiyesi yapılabilen bu oyunda bulunan çete savaşları da dâhil olmak üzere her detay, oldukça sevilen özellikler arasında.


7) Grand Theft Auto Advance | 2004

GTA Advance - Full Game Walkthrough

GTA serisinin belki de en az bilinen oyunu olan Advance, Game Boy için piyasaya çıkarıldı. GTA III’ün 1 yıl öncesini konu edinen bu oyunun yönlendirilme şekli benzer olsa da sevenleri tarafından pek de kabul görmedi. Grafikler oyunun ilk defa piyasaya sürüldüğü hâliyle bulunduğu için nostaljik tınılara sahip olsa da oyun camiasından tam not almayı başaramayan bu bölüme internetteki sitelerden ulaşım sağlayabilirsiniz. Oyunun azaltılmış karakterleri ve geriye dönük tasarımı, GTA Advance bölümünün sevilmeme nedenleri arasında sıralanıyor.


8) Grand Theft Auto: Liberty City Stories | 2005

Grand Theft Auto: Liberty City Stories - Movie Cut

GTA oyun serisinde oldukça beğenilen Liberty City’de anlatılacak hikâyelerin bitmediğinin bir kanıtı olarak bu bölüm piyasaya sürüldü. PSP sahibi oyuncular için özel olarak geliştirilen bu oyunda motosiklet kullanabilme şansınız dahi mevcut. GTA III’te olduğu gibi Liberty City’de geçen bu hikâye, serinin üçüncü oyunundan farklı birçok göreve de sahip. Bu sayede oyuncular, Liberty City’nin tadını bu bölümle de doyasıya çıkarma şansı elde etmişlerdi. Öncelikle PlayStation 2 için uyarlanan bu oyunun yenilenmiş sürümleri ise iOS, Android ve Fire OS cihazları için yakın tarihlerde çıkarılmıştı.


9) Grand Theft Auto: Vice City Stories | 2006

Grand Theft Auto: Vice City Stories Trailer #1

GTA’nın yine PSP için tasarlanan bölümü Vice City Stories, 2006 yılında piyasaya sürüldü. Aksiyon oyunları camiasında oldukça ses getiren seriye dâhil edilen bu bölüm, daha sonra Playstation 2 için de uyarlandı. Victor Vance isimli kurgu karakterin 1984 senesinde askerken Vice City’de geçirdiği maceraları konu edinen GTA serisinin bu bölümü, oldukça heyecan dolu kısımları içeriyor. Askeriyeden ayrılan Victor’un bu süreçte kardeşi için çalışmaya başladığı biliniyor. İşlerin karıştığı bir dönemde Victor, uyuşturucu satarken öldürülürken; kardeşi Lance de aynı yerden helikopterle kaçırılıyor.

Film sahnelerini aratmayan hikâyeleriyle oldukça beğenilen GTA serisi, yalnızca oynayan kişiye değil izleyenlere de son derece keyif veren bir kurgu. Heyecanlı hikâyelerin bulunduğu bu oyun serisinde GTA’nın ilk çıktığı zamandan beri şahitlik edenler ya da en başından yeniden oynamaya başlayanlar, tüm kurgudan son derece keyif alıyorlar.


10) Grand Theft Auto IV (GTA 4) | 2008 

Grand Theft Auto IV Trailer 1 "Things Will Be Different"

Sunduğu animasyon kalitesiyle artık öncü olduğunu kanıtlayan GTA, serinin dördüncü oyununu tanıttığında tüm sevenleri oldukça heyecanlanmıştı. Artık her şeyin çok daha farklı olduğu bir dünyanın izlenimini veren tanıtımında GTA IV, uzun zamandır PC’yi ziyaret etmiyordu. PSP, PlayStation ya da mobil gibi mecralarda kendisine sıklıkla yer bulan GTA, artık serinin dördüncü bölümüyle bilgisayarlarımızda yerini yeniden aldı. 

Liberty City’nin o zamana kadarki en gerçekçi şekilde kurgulanan hâlini yansıtan dördüncü bölümde sayısız değişiklikler de yer alıyordu. Özellikle grafiklerin farklılığı, dördüncü bölümün ve artık bundan sonrasının çok daha büyük bir keyif vereceğini müjdeliyor gibiydi. Fizik kurallarına uygun hareketler, oyun mekaniklerinin yerindeliği ve daha birçok detay, serinin dördüncü oyununda sevilen kısımlardandı. Fakat optimizasyon sorunları bulunduğu için dönemin üst segmentinde yer alan bilgisayarlarında dahi akıcı çalışmamasıyla ilgili kimi problemler arada bir gün yüzüne çıkıyordu. Çevrim içi modu, bu noktada oyunculardan daha düşük puan almıştı.

Otoritelerden son derece olumlu eleştiriler toplayan GTA IV, daha çıktığı gün 3,7 milyon satıldı. Bu başarısıyla Amerika’da büyük bir başarı elde eden GTA oyunu, ilk haftasında dünya çapında 6 milyon kişiyle buluştu. Çıktığı günden itibaren milyonlarca kişinin satın aldığı bu oyunun aldığı olumlu yorumlar o denli iyiydi ki döneminde yapılan toplu değerlendirmelerde ezici üstünlük sağlamıştı. Tüm dünyanın en sevilen ve bilinen oyunu hâline gelmesi ise çıkış tarihinden itibaren yalnızca birkaç gün sürmüştü.


11) Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned | 2009

GTA IV: The Lost and Damned Debut Trailer

GTA IV için yayınlanan ek paketlerden ilki olan The Lost and Damned, yaklaşık 20 saatlik oynanış süresi vadediyordu. Motosiklet çetesi üyelerinden Johnny Klebitz’in yönetildiği bu oyun öncelikli olarak Xbox 360’a özel yayınlandı. Daha sonra PlayStation 3 ve Microsoft Windows için de piyasaya sürüm çıkaran bu oyunda motosiklet kullanmaya doyacağınız bölümler sizi bekliyor. Özellikle radyolarda çalan metal müzik, döneminde oldukça ses getirmiş ve adına internette radyolar dahi kurulmuştu. Hâlen oyunda çalan müziklerin listesini yapan kişilerse hiç de azımsanmayacak kadar fazla!


12) Grand Theft Auto: Chinatown Wars | 2009

GTA Chinatown Wars in ACTUAL 3D!

Taşınabilir el konsollarından alınan keyfi farklı bir boyuta taşımayı başaran GTA, bu defa Nintendo DS sahiplerinin yüzünü güldürdü. Son derece etkileyici grafiklere ev sahipliği yapan Chinatown Wars bölümü, oyunculardan tam not almayı başardı. Tepeden görüntü veren kısmının yanı sıra değiştirilebilir kamera açısı bulunan bu oyun, deneyim açısından oldukça başarılı bulunan bölümler arasında sayılıyor. 

Bölüm içinde bulunan mini oyunlar, zevki katladığı için eleştirmenler tarafından serinin bu kısmı, övgü yağmuruna tutuldu. Islıkla taksi çağırmanın mümkün olduğu bu bölümde, bahsedilen özellik, DS mikrofon tarafından desteklenmişti. Nintendo oyuncuları tarafından oldukça sevilmesinin ardından PSP, iOS, Android gibi mecralarda da piyasaya sürülen bu bölüm, hâlen oldukça beğenilen oyunlar arasında yer alıyor.


13) Grand Theft Auto IV: The Ballad of Gay Tony | 2009

GTA The Ballad of Gay Tony - Full Game Walkthrough in 4K

GTA serisinin oldukça sevilen dördüncü bölümünün ikinci ek paketi olan The Ballad of Gay Tony, yaklaşık 6 saatlik bir oynanış süresine sahip. Ana senaryoda açık bırakılan noktaları doldurmak üzere kurgulanan serinin bu ek paketi, oyuncuların oldukça beğendiği bir bölüm. Özellikle tebessüm ettirerek hikâyeleri tamamlaması sayesinde büyük beğeni toplayan serinin bu kısmı, döneminin en iyi oyunları arasında sayılıyordu. Özellikle oyun içinde yapılabilecek aktivitelerin çokluğuyla göz kamaştıran GTA serisinin bu bölümü, kullanıcı deneyimleri noktasında tam not almıştı.


14) Grand Theft Auto V (GTA 5) | 2013

Grand Theft Auto V Trailer

Grafiklerin artık tümüyle kendini aştığı serinin şimdiye kadarki çıkan son oyunu, yıllar sonra çıkardığı tanıtım filmiyle dahi milyonlarca kişiye ulaşmıştı. Güney Kaliforniya’dan esinlenerek tasarlanan San Andreas’ta geçen bu oyun, güçlü suçluların baskısı altında yapılmaya çalışılan soygunu konu ediniyor. Açık dünya şeklinde modellenen GTA V, serbestçe dolaşılabilen bir kurguya sahip. Bu noktada oyuncuya tanıdığı özgürlükler, GTA serisinin oldukça beğenilen bir başyapıt hâlini almasına yardımcı oluyor.

Oyuncular GTA V’te, tek oyunculu modda hikâyeyi devam ettirirken ana karakterler arasında geçiş yapabiliyorlar. 3 farklı karakterin kontrol edilebildiği bu oyun, heyecan dolu soygun sahneleri sayesinde ekran başından ayrılmamanızı sağlayacak kadar kaliteli bir yapım. Oyun müziklerinin dünya devleri tarafından bestelendiği serinin son bölümü, çıktığı ilk gün 800 milyon dolar hasılat elde etti. Ayrıca ilk 3 gününde 1 milyar doları bulan hasılatı sayesinde bu denli uçuk kazançlara ulaşan ilk eğlence ürünü olma unvanına hak kazandı.

Tasarlanan karakter kurguları, açık dünyanın özgürlüğü, kontrol mekanizması gibi noktalarda birçok övgü toplayan bu yapım, dünya rekorları kırdı. Yılın Oyunu da dâhil olmak üzere farklı dallarda pek çok ödül kazanan GTA V, 140 milyon kopya sattı. Dünya çapında en çok oyuncuya ulaşan ikinci oyun olan GTA V, 6 milyar dolar gelir elde ederek tüm zamanların finansal açıdan en başarılı eğlence ürünü sayılıyor.


BONUS: Grand Theft Auto VI (GTA 6) Ne Zaman Çıkacak?

GTA serisi için son bölümünün çıkacağı, geçtiğimiz dönemlerde interneti sallamıştı. Özellikle grafiklerde ve kurguda alanının öncüsü olan GTA, çıkaracağı son oyunla yine rekorlar kıracağını müjdeliyor gibi. İnternette dolaşan kimi haberlere göre GTA VI, 2024 senesinde piyasaya sürülecek. Microsoft tarafından verilen bir bilgide GTA VI’dan, merakla beklenen bu oyunun 2024’te çıkması tahmin ediliyor şeklinde bahsedilmesi, oyun severlerin geri sayım yapmaya başlamasını sağladı bile! Dünya rekorlarını kırmasıyla ünlü GTA serisinin son bölümü, herkes tarafından merakla bekleniyor!
Kategoriler: Dijital, Oyun Hileleri

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version