Facebook, Bitcoin ve Tüm Kripto Paralar ile İlgili Reklamları Yasakladı

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook, salı günü Bitcoin, kripto paralar ve başlangıç para arzları (ICO) ile ilgili tüm reklamları dolandırıcılık ve sahtekarlıklarla baş edebilmek için yasakladığını açıkladı.

Yeni kuralları şu şekilde: “Yanıltıcı ve aldatmaya yönelik promosyon uygulamalarıyla sıklıkla ilişki halinde olan finansal ürün ve hizmetler yasaktır.”

Bu politika çok geniş kapsamlı olması yönüyle eleştirilse de Facebook ekibi bunun bilinçli olarak geniş tutulduğunun altını çiziyor.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri şu aralar fazla popüler ancak bu tarz paralara yatırım yapanlar aynı zamanda dolandırıcılık ve sahtekarlık risklerine bulaşmış oluyor.

Örneğin, bu hafta, SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Döviz Komisyonu) 600 milyon dolar kazandığını iddia eden bir ICO’yu kapattı. Maalesef, borsada yüz milyonlarca dolarlık müşteri fonu kaybetmek artık o kadar da nadir görülen bir durum değil.
Bir Facebook sözcüsü yeni kuralın sadece kripto para birimleri satmaya çalışan anahtar kelimeleri değil, kripto para birimleri ile ilgili olan her reklamı yasakladığını söyledi. Yani artık bitcoin cüzdanlarına yönelik yatırımlar, Ethereum madenciliği ile ilgili reklamlar da görmeyeceğiz.

Facebook ürün yönetimi müdürü Rob Leathern ise yasal kripto ile ilgili şirketlerin tekrar reklam verebilmesi için bu politikanın gelecekte düzenlenebileceğini ileri sürüyor.

Leathern, blogunda “İnsanların, dolandırılmaktan korkmadan, Facebook reklamları aracılığıyla yeni ürün ve hizmetleri keşfetmeye devam etmesini istiyoruz. Şuanda ikili seçenekler, ICO’lar ve kripto paralar ile ilgili reklamlar yapan ve çok da iyi niyetli olmayan çok fazla şirket var.” diye yazdı.

“Bu politika kasıtlı olarak geniş yapılmıştır. Böylece sahtekarlıkları ve yanıltıcı reklamları daha iyi ortaya çıkarabileceğiz. Uygulama Facebook, Instagram gibi platformlarımızda hızla yayılacaktır. Sonrasında politikamızı gözden geçirip sinyallerimizin iyileşmesi için neler yapmamız gerektiğine bakacağız.”

Kategoriler: Ekonomi, Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version