Çağın Ötesindeki İleri Görüşlü Bilim İnsanı Nikola Tesla’dan 20 Etkileyici Alıntı

Nikola Tesla çağın çok ötesindeki ileri görüşlülüğüyle ve düşünceleriyle tarihteki birçok bilim insanından ayrılır. Kendisi çoğu zaman “20. Yüzyılı icat eden adam” olarak bilinir. İnsanlığa katkıları fazlasıyla büyüktür.
Her zaman zamanın ötesinde kalabilmeyi başarmış olan Nikola Tesla’dan etkileyici alıntılar:

1) Bugünün bilim adamları açık düşünmektense derin düşünüyor. Açık düşünmek için akıllı olmak gerekir, ama derin düşünen birisi oldukça deli olabilir.

2) Bilim insanı direkt bir sonuç hedeflemez. Gelişmiş fikirlerinin hemen alınmasını beklemez. Onun çalışması gelecek nesiller için bir temeldir. Yaşar, çalışır ve umut eder.

3) Enerji, uzay boyunca vardır. Bu enerji statik midir kinetik midir? Eğer statikse umutlarımız boşuna; eğer kinetikse –şu an öyle olduğu bilinmekte- o zaman insanların doğanın düzenine el koyması sadece bir zaman meselesi.

4) Evrende yaşayan her canlı bu evrenin çarkına eklenmiş bir makinedir. Görünüşe göre sadece yakın çevresi tarafından etkilense de dış etki katmanı sonsuz uzaklığa genişler.

5) Düşünme ve hareket etmede özgür olsak bile gökyüzündeki yıldızlar gibi ayrılmaz bağlarla bir arada tutuluyoruz. Bu bağlar görülemez, fakat hissedilebilir.

6) 21. yüzyılda, eski uygarlıkta köle iş gücünün yerini robotlar alacak.

7) Medeniyetin yayılışı bir ateş gibidir; önce zayıf bir kıvılcım, sonra titreyen bir alev, daha sonra hızı ve gücü sürekli artan muhteşem bir ateş.

8) Erdemlerimiz ve kusurlarımız tıpkı kuvvet ve madde gibi ayrılmaz bir ikilidir. Ayrıldıklarında insan bir hiçtir.

9) Fikrimi çalmalarını umursamıyorum. Asıl umursadığım; kendi fikirlerinin olmaması.

10) Tüm sürtünmeli dirençlerin arasında insanın hareketini en çok geciktiren Buda’nın “dünyanın en büyük kötülük” dediği cehalettir.

11) Birey fanidir, ırklar ve milletler gelir ve yok olurlar, ama insan kalır. Burada birey ve bütün arasındaki derin fark yatmaktadır.

12) Yalnız kalın, buluşun sırrı budur; yalnız kalın, fikirlerin doğduğu an bu andır.

13) Yaşam her zaman çözüm kapasitesi olmayan bir denklemdir ve öyle kalacaktır, fakat birtakım bilinen faktörler içerir.

14) Devletler ve milletlerin yanında bireyler arası savaşlar da yanlış anlaşılmalardan kaynaklanır. Yanlış anlaşılmalara her zaman birbirinin görüşüne saygı duyamama durumu sebep olur.

15) Bir insanın Tanrı dediği şeye başka insan fizik kuralı diyebilir.

16) Yeni duygular için can atarız ama sonra onlara karşı çokça ilgisiz oluruz. Dünün harikaları bugünün sıradan olayları haline gelir.

17) Geleceğin doğruyu söylemesine izin ver ve herkesi çalışma ve başarılarına göre değerlendir. Bugün onların, kendisi için çalıştığım gelecek ise benim.

18) Bence insanın kalbini en fazla heyecanlandıran şey; bir mucidin kendi beyninin yarattığı bir ürünün başarıya ulaştığını görmesidir. Bu tür duygular insana yemeyi, uyumayı, arkadaşları, aşkı, her şeyi unutturuyor.

19) İnsanlar dış dünyada olup bitene o kadar kapılmışlardır ki kendi iç dünyalarında neler olduğundan habersizdirler.

20) Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatırdı.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/