Acımasız İş Hayatında Kendinizi Korumanıza Yardımcı Olacak 10 Sun Tzu Alıntısı

Sektör fark etmeksizin rekabetin tavan yaptığı bir dönemde yaşıyoruz. Doğal olarak hepimizin üstündeki baskı da artmış durumda. Geçmişin savaşları, bugünlerde iş hayatında zihinsel olarak devam ediyor: mobbing, ayak kaydırma, dedikodu gibi tatsız olaylar ne kadar etik olmasa da iş hayatının bir gerçeği oldu. Bu olayları bitiremesek de Sun Tzu gibi bir askeri deha 2500 yıl önce strateji konusunda bize yol göstermiş. “Savaş Sanatı” adlı kitabından bazı alıntılar, iş hayatında karşımıza çıkacak psiklojik zorluklara karşı nasıl davranmamız gerektiğini ve ilerleyebileceğimizi anlatmış.

1. “Dostlarını kendine yakın tut, düşmanlarını daha da yakın.”

2. “Dövüş ustası olanlar öfkelenmezler, kazanma ustası olanlar korkmazlar, akıllılar dövüşmeden kazanır, cahiller kazanmak için dövüşürler.”

3. “Zorlukları bertaraf edenler, daha zorluk meydana çıkmadan tedbirini alanlardır. Düşmana galip gelenler düşmana hazır olmadan saldıranlardır.”

4. “Fırsatlar kovalandıkça katlanır.”

5. “Gücü kendinde, zayıflığı düşmanında ara.”

6. “Askeri bir birliğin belli bir kalıbı olamaz, su gibi olur. Suyun da belli bir kalıbı yoktur. Zaferi kazanma yeteneği düşmana göre değişim göstermek ve koşullara adaptasyondan geçer. Buna deha denir.”

7. “Herkesin bildiğini bilmekten öteye gidemeyen bilgi işe yaramaz.”

8. “İlk davranan olmaktansa bekleyip izlemek daha iyidir. Bir adım ilerlemektense iki adım geri çekilmek daha iyidir. Bunun adı ilerlemeden ileri gitmektir. İki büyük güç karşı karşıya geldiğinde; zafer yol vermeyi bilenin olacaktır.”

9. “Başkasını ve kendini bilirsen, yüz kere savaşsan bile tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilmezsen, her savaşta tehlikedesin.”

10. “Mükemmellik her savaşta çarpışarak kazanmak değildir. En iyi strateji savaşmadan kazanmaktır.”

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/