Psikoteknik Belgesi Hakkında

Psikoteknik Değerlendirme Testi

Trafik güvenliği baz alınarak gündeme taşınan psikoteknik belgesi, sürücünün zihinsel ve aynı zamanda psikomotor becerilerinin yeterli seviyede olup olmadığını ve aynı zamanda trafiğe çıkmak adına uygun olup olmadığını ölçen bir test türü ve belge modelidir.

Güvenli araç kullanımı için bu belgeye sahip olmanız gerekiyor ve Antalya psikoteknik şeklinde bir arama yaptığınız takdirde karşınıza çok sayıda sürücü kursu çıkacak ve test için tercihte bulunabileceksiniz.

Bilgisayar tabalı bir test sisteminden söz etmek mümkün ve bu test esnasında hem sizleri hem de uygulamayı takip eden uzman bir eğitim kadrosundan söz etmek de daha doğru olacaktır. Şartları yerine getirdiğiniz takdirde belge sahibi olabilirsiniz ve az sonra bu detayları da daha kapsamlı bir şekilde ele alıyor olacağız.

Sürücü kursları bu konuda söz sahibi kurumlardan bir tanesidir ve yine bu konuda da sizlere detaylı ilgi veriyor olacağız.

Psikoteknik Belgesine Neden İhtiyaç Duyuluyor?

Psikoteknik belgesi, güvenli sürüş ve aynı zamanda trafik güvenliği baz alınarak ortaya atılan bir çalışmadır. Zihinsel beceri ile birlikte psikomotor becerilerin trafik ve sürüş için yeterli olup olmadığı test edilir ve buna bağlı olarak belge sahibi olup olamayacağınız da ortaya çıkacaktır.

Az önce de dile getirdiğimiz gibi bu uygulama bilgisayar tabanlı ve eğitmen destekli bir uygulamadır. Herhangi bir hata durumu ise söz konusu değildir ve testlerin güvenilirliği konusunda da endişeye mahal yoktur.

Neden ihtiyaç duyuluyor konusuna gelecek olursak eğer, dikkat, muhakeme yeteneği ve fotoğrafik bellek gibi unsurların trafikte en büyük ihtiyaçlarımız arasında yer aldığını hatırlatmak gerekiyor. Eğer kişi bu konuda yeterli değilse hem insanların canını tehlikeye atacak hem de trafik güvenliğini tehlikeye atacaktır. İşte bu yüzden psikoteknik belgesi ihtiyaç duyulan ve önem arz eden bir belge modelidir.

Antalya psikoteknik şeklinde bir araştırma yaparsanız eğer ne demek istediğimizi sizler de çok daha iyi anlamış olacaksınız. Avrupa ülkelerinin büyük bir kısmında bu uygulama mevcut ve aslında evrensel bir çalışma olduğu gerçeğini de unutmamak gerekiyor. Yaş ilerledikçe refleksler ve dikkat oranı ne yazık ki azalıyor ve bu da trafik güvenliğini zedeliyor. Bu durumdan kaçınmak ve yine bu olayı kontrol altına almak adına psikoteknik belgesi her daim ihtiyaç duyulan bir tercih olacaktır.

Psikoteknik Değerlendirme Testi Hakkında:

Psikoteknik belgesi sahibi olmak için bir teste tabi tutulacağınız aşikar. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi sürücü kursları bu konuda söz sahibi kurumlardır. Zeybek Sürücü Kursu da yine söz sahibi olan isimlerden biri ve onlardan aldığımız bilgi doğrultusunda bu testin en az 60 dakika olduğunu öğrendik. 60 dakika ve altında yapılan testlerin geçerliliği kabul edilmiyor ve bu konuda ekstra hassasiyet göstermek gerekiyor.

Antalya psikoteknik aramalarında Zeybek Sürücü Kursu bir adım daha öne çıkıyor ve güvenilir eğitim kadrosu ile birlikte sizi de ihya edecektir diye düşünüyoruz.

Psikoteknik Testi Öncesi Uyarılar:

Teste katılmadan hemen önce eğitimciler de sizlere gerekli bilgileri verecek ancak bizler de bu detayları liste halinde aktarmak istedik. Psikoteknik belgesi için gireceğiniz sınav öncesinde bu hususlar önem arz etmektedir.

  • Alkol ya da uyuşturucu madde etkisinde olmamanız gerekiyor.
  • İlaç kullanıyorsanız eğer testten önce bu ilaçların kullanımını bırakmak durumundasınız.
  • Gözlerinizde herhangi bir sorun varsa ve buna bağlı olarak gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü mutlaka yanınıza alınız. Test esnasında bilgisayar ekranına yakın duracaksanız.

Psikoteknik Belgesi Yenilenir mi?

Her belge gibi psikoteknik belgesi de belli bir süreliğine aktifliğini koruyor ve bu sürenin 5 yıl olduğunu da görebiliyoruz. 5 yıllık süre tamamlandığı yani belgenin geçerlilik süresi bittiği takdirde yenilemek durumundasınız. Bu belgeye sahip değilseniz eğer cezai yaptırımlar ile karşı karşıya geleceğiniz gerçeğini de unutmamak gerekiyor. bu konuda sürücülerin büyük bir hassasiyet göstermesi gerekiyor.

Yenileme işlemi yapıldıktan sonra 5 yıllık süre sıfırlanmış olacaktır ve yeniden bu süre zarfında kullanım devam edecektir. Antalya psikoteknik ana başlığı altında sizlere bu konuda bilgi vermeye devam ediyor olacağız. Bu belgenin bir lüks değil, ihtiyaç ve zorunluluk olduğunu öyle zannediyoruz ki sizler de anladınız.

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınacak?

Psikoteknik belgesi almak için bilgisayar tabanlı bir sınava tabi tutuluyorsunuz ve buna ek olarak belge sahibi olabilirsiniz. Sürücü kursları bu aşamada ziyaret edeceğiniz ve aynı zamanda başvurularınızı yapacağınız kurumlardır.  Psikoteknik raporu araştırması yapmak yerine sizler de güven veren ve bu konuda uzman olan bir ismi, yani Zeybek Sürücü Kursunu tercih edebilirsiniz. Merak ettiğiniz tüm sorulara en ince ayrıntısına kadar yanıt verecek olan kurum, belge taleplerinize de olumlu yanıt veriyor.

Antalya şehrinde faaliyetlerini sürdüren bu kurumu dilediğiniz an ziyaret edebilirsiniz ve daha somut bilgi edinmek adına elinizin altında güzel bir kaynak olduğunu da ifade etmek gerekiyor. İhtiyacınız olan bir belgeden söz ettik ve bu belgeye sahip olmak için hangi şartları yerine getirmeniz gerektiği de bu içerikte yerini alıyor. Dilerseniz zeybek sürücü kursunu ziyaret ederek de sorularınızı aktarabilir ve konu hakkında çok daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ve yine başvuru için de bu kurum yetki sahibidir.

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/