Mitoloji Denince Akla Gelen İlk İsim Joseph Campbell’dan Yaşama Dair Aydınlatıcı 15 Alıntı

Joseph Campbell, karşılaştırmalı mitoloji ve karşılaştırmalı dinler konusunda sayısız esere imza atmıştır. Öyle ki mitoloji denince bu alanda en başarılı yazar olarak kendisi akıllara gelir.
Kendisi, aslında bütün hikayelerin aynı kilometre taşlarına sahip olduklarını gösteren “monomit” adını verdiği bir hikaye iskeleti oluşturmuştur.

Monomit terimi günümüzdeki birçok eseri o kadar etkilemiştir ki, en basitinden Joseph Campbell olmasaydı bugün Star Wars serisi var olmamış olacaktı. George Lucas, Campbell’ın yazmış olduğu Kahramanın Sonsuz Yolculuğu adlı kitaptan ilham alıp, Star Wars serisini yaratmıştır. Campbell, buna benzer birçok yazarı da etkilemiştir.

Kendi zengin bakış açısını, her sayfası bilgiyle dolu olan kitaplarına yansıtmış ve bu sayfalardaki satırlarda hayatın içindeki mitolojiyi çok rahat gözlemleyebiliyoruz. Eserlerinden, hayatınıza katabileceğiniz 15 alıntıya bakalım:

 
 1. “Bizi bekleyen hayatı kabullenmek için, planladığımız hayattan vazgeçmeliyiz… “
 2. “Size çok hoş bir yol söyleyeyim: Bir odada oturun ve okuyun, okuyun, okuyun, okuyun. Doğru kişiler tarafından yazılmış doğru kitapları okuyun.”
 3. “İnsanlar çok erken doğar; tamamlanmamışlardır, dünyayla karşılaşmaya henüz hazır değildirler.”
 4. “Ben mitolojiyi müzelerin, sanatın, şiirin, ilham perilerinin anavatanı olarak düşünüyorum. Mit, hayatı bir şiir ve sizin de bu şiirin bir parçası olarak hissetmenizi sağlıyor.”
 5. “Girmeye korktuğun mağara, umduğun hazineyi saklıyor olabilir.”
 6. “Mitoloji size edebiyatın ve sanatın ardında ne olduğunu öğretiyor, kendi hayatınız hakkında dersler veriyor.”
 7. “Eğer önünüzdeki yol tertemizse büyük ihtimalle bir başkasının yolundasınızdır.”
 8. “İnsan toplumun hizmetinde olmamalı, toplum insanın hizmetinde olmalı. İnsan toplumun hizmetinde olduğu zaman canavar bir devlet oluyor. Şu an dünyayı tehdit eden de işte bu.”
 9. “Hiçbir zaman yargılama ki, yargılanmayasın.”
 10. “Kalbinizin sesini dinlemekten korkmayın. Varlığını bile bilmediğiniz kapılar açılacaktır.”
  (İllustrasyon: Kasia Wojciechowska)
 11. “Gerçek birdir, bilgeler onu birçok isimle çağırır.”
 12. “Fanatik insan, kendi kalbini temizlemek yerine dünyayı temizlemeye çalışır.”
 13. “Nerede dışa doğru yol almayı umsak orada kendi varlığımızın merkezine geleceğiz; nerede yalnız olduğumuzu sansak orada bütün dünyayla birlikte olacağız.”
 14. “Izdırabınız neredeyse hayatınız da oradadır.”
 15. “Eski Ahit hikayesinde Tanrı tek yasak şeyi gösterir. O zaman Tanrı insanın o yasak meyveyi yiyeceğini çok iyi biliyor olmalıdır. Ama insan bunu yaparak kendi hayatına başlamıştır. Hayat gerçek manada bu itaatsizlik eylemiyle başlamıştır.”

✍ Editörün Notu

Joseph Campbell’ın kitaplarını okudukça dizilerin, filmlerin ya da herhangi bir hikayenin alt metnini rahatça anlayabilirsiniz. Bunun yanında kendisi kitaplarında o kadar fazla bilgi veriyor ki, edebiyattan psikolojiye birçok konuda ek bilgi kazanacaksınız. Campbell’ın en eşsiz özelliklerinden biri de hikayeleri karşılaştırarak çözümlemesi ve karşılaştırmalı mitoloji ve din kavramını çok başarılı işlemesidir.
Özellikle Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve mitoloji kavramını genişçe irdeleyen 4 kitaplık Tanrı’nın Maskeleri (Yaratıcı Mitoloji, İlkel Mitoloji, Batı mitolojisi, Doğu Mitolojisi) adlı seriyi mutlaka okumanızı öneririm.
Burada da Kahramanın Sonsuz Yolculuğu kitabının temel hikaye şemasını izleyebilirsiniz. ??
 

 

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/