Hindistan Asıllı Düşünür, Konuşmacı ve Yazar Jiddu Krishnamurti’den 12 Etkileyici Alıntı

Henüz 13 yaşında ‘Dünya Öğretmeni’ ünvanı alan, hiçbir ücret almadan dünyanın birçok ülkesinde bireysellik, özgürlük, eşitlik gibi kavramlar üzerine konferanslar veren, insanlara bireysel olabilme cesareti dileyen Hintli filozof Krishnamurti’den iliklerinize kadar hissedeceğiniz 12 alıntı.

1) “Derinden hasta bir topluma iyi adapte olmak iyi bir sağlık işareti değildir.”

2) “Kendi kendine bilgi meditasyonun başlangıcıdır.”

3) “İnanç sadece bir kelimedir, bir düşüncedir, kesinlikle yıkıcı bir şeydir. İnsanları böler, onları sertleştirir, birbirinden nefret etmeye, savaşı dolambaçlı bir şekilde yetiştirmeye zorlar.”

4) “Yalnız kalmak çok güzel. Yalnız olmak, yalnız olmak demek değildir. Bu, aklın etki altında yaşamadığı ve toplum tarafından kirlenmediği anlamına gelir.”

5) “Seks neden aklımızı bu kadar meşgul ediyor? Çünkü o yüce kaçıştır. Bu, mutlak kendini unutkanlığa giden nihai yoldur.”

6) “Yaşam çok fazla sevgi, sessizlik için güçlü bir tutku, büyük bir sadelik, çok fazla deneyim ister; kişi ön yargı ya da batıl inanç, umut ya da korku manşetinde değil, çok net bir şekilde düşünme yeteneğine sahip bir akla sahip olmalıdır.”

7) “Doğa ile bir ilişkiniz yoksa, o zaman insanla bir ilişkiniz olmaz. Tarlalar, ormanlar, nehirler, ağaçlar, dünyanın tüm harikaları ve güzellikleri, Doğa’dır. Sizin için önemli değilse, o zaman asla birbirimizle asla ilişki kuramayız.”

8) “Eğer hayatını berbat ettiysen; değiştir onu… Bugün değiştir, yarın değil. Eğer kararsızsan; neden kararsız olduğunu bul ve kararlı ol. Eğer düşünüşün doğru değilse; dosdoğru düşün, tutarlı bir şekilde.”

9) “Bilgi yüklü bir zihin özgür bir zihin değildir.”

10) “Hakikat uzakta değil, yakında; hakikat her yaprağın altında, her gülüşte, her göz yaşında, kişinin sözcüklerinde, duygularında, düşüncelerinde…”

11) “Mevcut eğitim sistemimiz bize yaptığımız işi değil, başarıyı sevmeyi öğrettiği için kötüdür. Eylemin sonucu eylemden daha önemli hale gelmiştir.”

12) “Kim olduğunu öğrenmeye başlarsan, değişmeye çalışmasan bile, dönüşüm çoktan başlamış demektir.”

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/