Özel Araçlarda Maske Takma Zorunluluğu

Dünya genelinde korona virüs vakalarının artması sebebi ile maske takmak zorunlu hale geldi. Bu durumda araba kullanırken maske takmak zorunlu mu değil mi sorusu sorulmaya başladı. Maske takma cezası kamuya açık yerlerde, sokak ve caddelerde maskesi olmayan vatandaşlara cezalar kesilmeye başladı. Araba kullanırken ve araç içerisinde maske takmak zorunlu mu? detayları ile inceleyebilirsiniz.

Arabada Maske Takmak Zorunlu Mu?
Maske takmama yasağının uygulamaya konmasının ardından şahsi araç sahipleri tarafından maske takmanın zorunlu olup olmadığı araştırılıyor. Özel araçlarda birden fazla kişinin bulunması halinde maske takmak zorunlu hale geldi. Ancak, bu karar yaşanan ildeki umumi Hıfzıssıhha kurulun kararına göre şekillenecek. Araçların içinde de sosyal mesafenin korunması yönelik kurulun kararı bağlayıcı olacaktı. Ankara Hıfzıssıhha Kurulu kararları açıklamasının ardından bu emsal karar diğer iller İstanbul ve Bursa’ da uygulanmaya başlanmıştı.
Özel Araçta Maske Takma Zorunluluğu Var mı?Maske Cezası Nereye Ödenir?
 

Maske Takmama Cezası Ne Kadar?

Virüs salgını nedeni ile maske takma zorunluluğu 81 ilde devam ediyor. Ceza ise; 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. maddesine göre, İçişleri Bakanlığı tarafınca 900 TL. olarak belirlendi. Corona virüs önlemleri kapsamında 81 ilde maske takma kurallarına uymayan kişiler, İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği genelge kapsamında denetimlere tabi tutulmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde ise ülke genelinde sadece halka açık alanlarda değil tüm alanlarda zorunlu hale gelmiştir.

Maskesiz Bisikletlilere Ceza Var mı?

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen yeni genelge ile Valiliklerin alacakları karar doğrultusunda hayata geçirilecek olan maske takma zorunluluğu kapsamında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince pek çok ilde cezai işlem uygulayan emniyet güçleri bazı illerde uygulamaya konan yasak ile 81 ilde yapılacak olan denetimlerde sokakta yürüyen vatandaşlar maske takmıyorsa ceza kesilecek uygulama yayalar için geçerli olduğundan, bisikletliler de yasak kapsamı dışında sayılacak.

Umumi Hıfzıssıhha Meclisi aldıkları kararın sadece yayalar için geçerli olduğunu belirtti. Koronavirüs salgını nedeniyle alınan sağlık tedbirleri kapsamında, sosyal mesafeye dikkat eden bisiklet sürücülerine yasak kapsamında herhangi bir cezai işlem uygulanmayacağını belirtmiştir.

Özel Araçta Maske Takma Zorunluluğu Var mı?

Bilim kurulunun önerisi ile halka açık alanlarda, toplu kullanıma açık kapalı mekanlarda ve arabada maske takmak zorunlu hale geldi. Salgının ilk dönemlerinde sadece İstanbul, İzmir ve Ankara’da kendi özel araçları içerisinde aile dışında herhangi biri var ise maske takmak zorunluydu, şuan tüm ülke genelinde araç içerisinde aile dışında biri varsa takmak zorunlu. Onun dışında araç içinde maske takmak zorunlu değil. Toplu taşıma araçlarında seyahat edecekseniz sizin ve aracı kullanan şoförün maske takması ise zorunludur.

Özel Araçlarda Dezenfektan Zorunluluğu Var mı ?

Araçlarında maske kullanmayanların idari para cezası alacaklarından bahsetmiştik. Yürüklüğe giren, araçlarda maske bulundurma zorunluluğuna uymayan sürücülerin para cezası kesilmektedir. Ancak, yeni tedbirlerin açıklanması ile birlikte, kişilere şahsi araçlarında maske takmaları ve dezenfektan bulundurmaları zorunlu hale geldi. Kurallara uymayan vatandaşlara ise 3.150,00 TL. idari para cezası verilecektir.

Maske Takmama Cezası Ne Kadar?Maske Takmama Cezasına İtiraz Nereye Yapılır?

İdari Para Cezası Nasıl Sorgulanır?

İdari para cezası olarak kesilecek olan maske takmama cezası, GİB üzerinden sorgulanabilecek. İdari para cezası olarak kesilen (trafik, çeşitli) idari cezaların ödemesi hızlı ödeme seçeneği ile ödenebilecek. Peki bu kapsamda idari para cezası nereye ödenecek?

Maske Cezası Nereye Ödenir?

Maske takmama cezası kolluk kuvvetleri tarafından düzenlenen para cezaları;

    Mal Müdürlüklerine,

    Süreksiz vergi tahsilatına yetkili Vergi Daireleri

Ödenmektedir. İdare para cezası belediye yetkilileri tarafından kesilmiş ise Belediye birimlerine ödenmelidir.

Maske Takmama Cezası Nereye Ödenir yazımızda konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Maske Takmama Cezasının İndirimi Var Mı?

Maske takma zorunluluğuna tam olarak kurallara uymayan vatandaşlara kesilen idari para cezasında itiraz etmek için kanun yoluna başvuru süreci 15 gündür. 15 gün içerisinde başvuruda bulunan kişiler indirimden faydalanabilecektir.
Ceza kesilen kişinin erken ödeme yapması ve cezayı peşin ödemesi durumunda 4/1 oranında indirim sağlanacak. Peşin ödeme yapılması ile yapılacak 4′ te bir indirimle;
(900/4 = 225)900 – 225 = 675 TL. ödeme yapabilecek.
Cezasının tamamını 1 seferde ödemede zorluk yaşayacak kişilerin yaptırım kararını veren idareye taksitli ödeme taleplerini iletebilirler. Kesinleştiği takdirde taksitlendirme başvuruları Vergi Dairelerine yapılacaktır. Vergi Dairesine aktarılan idari para cezalarında, yazılı olarak yada interaktif vergi dairesi aracılığı ile elektronik ortamda taksitlendirme başvurusu yapılabilmektedir. 
Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/