Halkın Filozofu, Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın Hayata Bakış Açısını Yansıtan 15 Değerli Alıntı

Bozkırın tezenesi, büyük ozan Neşet Ertaş Anadolu’nun yetiştirdiği en önemli sanatçılarımızdan biridir. 7’den 70’e, hemen hemen her kesimin kalbine taht kurmuş, kendini sevdirmiştir.
Söylediği türküler kiminin vefat eden bir yakınını anımsamasına, kiminin ayrıldığı sevgilisini hatırlamasına, kimininse kavuşamadığı yarine olan özleminin yeniden belirmesine sebep olmuş bir halk ozanıdır.
Gariplerin dost ortamında bahsi açılır. Birisi başlar hemen, “sen ağladın canım, ben ise yandım.”, öteki eşlik eder, “dünyayı gönlümce olacak sandım.” sonra bir ağızdan söyleriz türkülerini. Çünkü Türk Sanat tarihinin tartışmasız en büyük isimlerinden birisidir Neşet Ertaş…

1) “Can yakıp da kaIp kırma ey insanoğIu, senin de güI benzin soIacak bir gün. Her canIının kaIbi AIIah’a bağIı, herkes ettiğini buIacak bir gün”

2) “Seviştiğimde mutIu oIurum, sevgisiz imanı nasıI buIurum, böyIe inandım böyIe biIirim, sevişmek ibadettir sevgi imandır”

3) “GeI seveIim, seviIeni, seveni sevgisiz suratIar güImüyor canım. Nice gördüm dizIerini döveni, giden ömür geri geImiyor canım.”

4) “Denizi seyretmek gibidir bozkırda gökyüzünü seyretmek.”

5) “İIimsizIik biIgisizIik yüzünden, cehaIet hortIayıp çıkar mı çıkar. SevgisizIik saygısızIık yüzünden, insan insandan bıkar mı bıkar.”

6) “Kendi kendisinden utanmayan, yeryüzünde hiç kimseden utanmaz. Kendini biIen, biImeyenin kusuruna bakmaz!”

7) “Dinle sana bir sözüm var, kimseyi hor görme gardaş! Kim nasıldır Allah bilir, kötüleyip yerme gardaş”

8) “İnsanlık kastına silah yapılmış, belli insanlık kötülüğe katılmış. Tetikler çekilmiş atom atılmış, tetik ayrı ayrı, el ayrı ayrı…”

9) “İki büyük nimetim var, biri anam biri yarim. İkisine de hürmetim var, birisi var etti beni, birisi yar etti beni.”

10) “Darda kaIdım diye umutsuz oIma, yok iken dünyayı var eden vardır.”

11) “Zaman sana uymaz boşa çalışma, gel gardaş zamana uymasını bil. El aklıynan gezip boşa dolaşma, gel gardaş zamana uymasını bil”

12) “İnsanlar kendini bilebilseydi, dünyada haksızlık kavga olmazdı. İnsan doğan yine insan ölseydi, belki de dünyada hayvan kalmazdı”

13) “Güneşe güIIe at, karartır mı hiç? AIIah sevmediğini yaratır mı hiç? İnsan oIan insan darıItır mı hiç? HaksızIık haksızın özünden oIur.”

14) “Kadın insandır, biz erkekler ise insanoğlu…”

15) “Aşk biterse yoruIur insan, ben ne zaman öIürsem Neşet yoruIdu desinIer.”

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/