“Bir Hayalim Var” Konuşmasıyla Akıllara Kazınan Martin Luther King’in 10 Değerli Sözü

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Şiddet karşıtı, insan hakları savunucusu ve ırksal eşitlik düşüncesi önderi Martin Luther King, 1963 yılında yaptığı ‘Bir Hayalim Var (I have a dream)’ konuşmasıyla akıllarda yer etti. Özgürlüğe, barışa ve ardından gelen sevgiye, adalete olan inancı fikirlerinin gelişmesinde ve toplumlara öncülük etmesinde etkili oldu. 1963’te işçi hakları temalı bir yürüyüş esnasında yaptığı konuşmasında dünyanın yaşamak için çok büyük ancak hayal kurmak için ise çok küçük olduğunu bizlere gösterdi. Ve bu konuşmasıyla Nobel Barış Ödülüne layık görüldü.
Sevdiklerimiz ve inandıklarımız uğruna yapacaklarımız, gözümüz kapalı hareket etmemize sebep değil, gördüklerimiz ve bildiklerimiz için bir dayanak olmalıdır. Bize bu ışığı gösteren Martin Luther King’den bir hayalin varlığını gösteren 10 alıntı!

1) “Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, ancak kardeşçe yaşamayı unuttuk.”

2) “Dünyada yapılmış olan her şey umutla yapılmıştır. “

3) “Bir gün, dört çocuğumun da derilerinin rengi ile değil de kişilikleri ile yargılanacağı bir ülkede yaşayacaklarına dair bir hayalim var.”

4) “Sevginin gücünü keşfetmeliyiz, kurtaran sevginin gücünü. Ve biz onu keşfettiğimiz zaman bu yaşlı dünyayı yeni bir dünya haline getirebileceğiz. “

5) “Her şeyin sonunda düşmanlarımızın sözlerini değil, dostlarımızın sessizliğini hatırlayacağız.”

6) “İnsanı aşağılayan her kanun adaletsizdir. “

7) “Yaşamımız, önem verdiğimiz olaylara karşı sessiz kaldığımız gün son bulmaya başlar.”

8) “Bilimsel gücümüz, manevi gücümüzün önüne geçti. Güdümlü füzelerimiz ve güdümsüz insanlarımız var.”

9) “Çok acı tecrübeler bize göstermiştir ki, özgürlük hiçbir zaman zalim tarafından gönüllü olarak verilmez; mazlum tarafından talep edilmelidir.”

10) “Sen olman gerekeni olamadan ben kendim olmam gerekeni gerçekleştiremem. Bizim dünyamız böyle yaratılmıştır.”

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/