Liderlik Potansiyelinizi Geliştirmenizi Sağlayacak 5 İpucu

Liderlik; sorumluluk, sezgi, zeka ve bilgi işidir. Gerçek bir lider olmak için öncelikle kendinizi yargılamaktan kaçmamalı, sizi siz yapan tüm özelliklerinizin seviyelerini tartmalısınız. Kendinizi daha iyi tanımak için adımlar atmalı, liderlik potansiyelinize yatırım yapmalısınız.
İçinizdeki bu liderlik potansiyelini geliştirmek için yaşamınızdaki bazı dikeyleri buna paralel olarak tasarlayın. Bu, uzun vadede size mükemmel sonuçlar verecek. Peki bu potansiyeli nasıl geliştirebiliriz? Nasıl alışkanlıklar edinmeli, nelerin farkında olmalıyız?

1) Sabrınız gücünüzden daha çok şey başarır.

Hayatınızı dev bir off-road pisti gibi düşünebilirsiniz. İnişler ve çıkışlar asla eksilmeyecek. Sık sık moraliniz bozulacak ve bütün evren karşınızdaymış gibi hissedeceksiniz. Gerçek bir lider böyle zamanlarda kendini motive etmeyi en iyi bilendir. Büyük düşüşler, yükselmeden hemen önceki enerji toplama durağınız olabilir. İnandığınız yolda vazgeçmenin pişmanlığını ömür boyu unutamayabilirsiniz. Bütün bunlar çıkışlarınız için de geçerli. Hızlı yükselişlerde nefesiniz her an kesilebilir. İdareli kullanmalı ve temkinli olmalısınız.

2) Üretkenlikte sınır tanımayın.

Başarıyı arzulayan her lider adayının günlük olarak ihtiyaç duyduğu ve bolca tükettiği üretkenlik, yalnızca iş hayatında değil günün her anında, her fırsatta geliştirilmesi gereken bir yetkinliktir. Örneğin birçoğumuz yemek yapıyoruzdur. En son ne zaman sıra dışı bir tarif denedik? Ya da uzun bir süredir dinlediğimiz çalma listemizi artık yenilemenin zamanı gelmedi mi? Ya da bir eşyayı çöpe atarken ona tekrar kullanılabilirlik kazandırmak için ne kadar çaba harcadık? Üretkenliği hayatınızın her anına dahil edin. Yalnızca kariyer yolculuğunda üreten biri değil, hayata değer katan, üretken bir birey olun.

3) Hayatı 360 derece yaşayın.

Hayatta her an bir yenilikle karşılaşabilirsiniz. Bu yenilik, yaşamınızın her alanında karşınıza çıkabilir. O yüzden her dakika çevrenizi ve dünyayı gözlemlemeniz ve yenilikleri takip etmeniz gerekiyor. Gelişmeleri analiz edip ona göre hareket planı çizmek, sizi her zaman bir adım önde tutacaktır. Hayatın her anını, her açıdan değerlendirirseniz etkili ve verimli günler sizinle olacaktır.

4) Gerçekçi olun, kendinizle yüzleşin!

Yaşadığınız onca şeyin sonrasında, bir kenara çekilip onları değerlendirmesini bilmelisiniz. Başarısız olduysanız neden başarısız olduğunuzu düşünün ve sizi başarıdan alıkoyan korkularınızla yüzleşin. Yalnızca başarısızlıklara odaklanmayın, başarılı olduğunuzda neyi, nasıl yaptığınızı da irdeleyin. Planlarınızda oluşan aksaklıklar canınızı sıkmasın. Liderliği herkes tarafından kabul gören Steve Jobs bile diyor ki;

“Apple’dan kovulmak, hayatımda başıma gelen en iyi şeydi. Başarılı olmanın ağırlığı, yeni başlayanın hafifliğiyle yer değiştirdi. Hayatımın en yaratıcı dönemlerinden birine girmemi sağladı.”

5) Ufkun ötesini hayal edin.

Başarılı liderler yeniliklerin peşindedir. Bu, gelecekte gerçekleşebilecek olan bazı parametrelere dayalı olarak iyi tahmin yapmaktır. İyi bir lider olmak için geleceğe heyecanla bakmak, dünyanın gelecekte neye ihtiyaç duyacağını bilmek ve üzerine çalışıyor olmanız gerekir.

GlaxoSmithKline, ufkun ötesini hayal edebilen lider adayları arıyor!

190 ülkede, 100 bini aşkın çalışanıyla ilaç, aşı ve tüketici sağlığı alanlarında etkin sağlık çözümleri sunan GlaxoSmithKline’ın Geleceğin Liderleri Programı başvuruları devam ediyor.

Başvuru ve detaylı bilgi için: Geleceğin Liderleri Programı

Kategoriler: Gelişim, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version